Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

ÖRZÉS-VÉDÉS

Támadás a Moneda ellen Salvador Allende drámája
 
Az utóbbi évszázadokban a politikai és gazdasági instabilitás jellemezte leginkább Dél Amerika országait. Volt ott minden. Katonai junták tombolása, elnök gyilkosságok, politikai puccsisták, mohó hatalomátvételei, korrupt politikusok, az országok természeti kincseinek elkótyavetyélése, mesés gazdagodások, a külföldi tőke szabad rablása, másrészt éles sortűz az elszegényedett tüntetőkre, a mindennapi megélhetésért küzdő milliók és a jobb életért harcoló szervezeteik üldözése.
Főképp a különböző ideológiák összecsapásai torkolltak véres eseményekbe. Jobboldal – baloldal. Valamilyen kapitalizmus, vagy valamilyen szocializmus, mert ezeknek számos változatuk ismert. A szerencsétlen földrajzi adottságú Chile XX. századi történelméből fogunk mindössze három évet felidézni, nélkülözve a politikai állásfoglalást, de nem nélkülözve a személyvédelmi tanulságokat.

Chile – akkor
Az ország a XIX. században szabadult meg a spanyol fennhatóság alól, majd ezt követően eljött a káosz. Pártok alakultak, elkezdődtek a politikai csatározások és az önjelölt elnökök tülekedése, hogy a Monedában elfoglalják méltó helyüket.
Mi is az a Moneda?
Az elnöki palota. Ma is ott áll Santiago, a főváros közepén ez a biztonsági szempontból szinte védhetetlen épület. Egyemeletes, láthatóan a gyarmati időből maradt ott, egy háztömbnyi helyet foglal el, előtte-mögötte nagy tér, kétoldalt pedig tízemeletes házak néznek le rá, ahonnan szabadon lehet lőni a palotát, ha valaki úgy gondolja. Az elnökváltások néha elérték a kabaré szintjét.

Idézet egy telefonbeszélgetésből: Cseng a telefon az aktuális elnök asztalán: „– Aristo Herrera tábornok vagyok. A hadsereg felkelt. Önt elítéltük. Adja meg magát és egy előre előkészített repülővel hagyja el az országot!
– A köztársaság elnöke nem engedelmeskedik a lázadóknak és nem hagyom el a Monedát. Azt tanácsolom, hogy azonnal vegye igénybe a számomra előkészített repülőt és hagyja el az országot…” Stb. stb.

Chile ásványi anyagokban gazdag ország. Réz, szén, salétrom, kén, vas, kőolaj bányái azonban az amerikai tulajdonosok kezében voltak. Csak egy példa. A rézkitermelésbe 40 év alatt 30 millió dollárt fektettek be és 4 milliárd dollár hasznot vittek ki. Márpedig az az ország, amelyik a nyersanyagait idegen tulajdonba adja és nincs feldolgozóipara, az szegény ország lesz. A termőföldek nagy részén is idegen földesurak osztoztak, ahogy a gyárakon is. A nép? Gondolhatjuk.
 

Salvador Allende
Jómódú jogász családba született 1908-ban, de ő az orvosi pályát választotta. Már egyetemista korában megismerte a marxista tanokat, de sosem lett kommunista, haláláig a Chilei Szocialista Párt tagja volt. Baloldali nézetei miatt nemcsak megalázó boncmesteri állásokat kapott, de többször bebörtönözték, vagy száműzték büntetőszigetekre.
Ennek ellenére pártja képviseletében 1937-től 30 éven át tagja volt a parlamentnek. Céljai mindenki számára világosak voltak; sajátos szocializmus megvalósítása Chilében. Miután mások is így gondolták, jelentősek voltak az ellenállási mozgalmak,
az éles lövésekkel szétvert, véres tüntetések, a politikai harcok.
Ilyen körülmények között tizennyolc évi küzdelem és szervezés eredményeként jött lére a Népi Egység nevű baloldali tömörülés, amelyet Allende elnökké választásának céljából hoztak létre. Elég volt az ország kirablásából! Miután a következő parlamenti választást a Népi Egység nyerte, Allende 1970. szeptember 4-én bevonulhatott a Monedába, amelyre 150 tagú testőrsége vigyázott.
Hatalmas ünnepség volt. Kormányának első lépése nem lehetett más, mint az idegen tulajdonú bányák, gyárak, bankok államosítása, de a helyi kisiparhoz nem nyúltak. Földet osztottak a parasztoknak.

Elképzelhető, hogy mekkora volt a könnyű prédától megfosztottak felháborodása és azonnal brutális ellenállásba kezdtek
minden lehetséges formában. Merényletek, sajtó uszítások, fegyveres támadások és Allendét is csak a profi testőrsége tudta megvédeni. Ez így ment évekig. Közben Allende kormánya létrehozta az egészségügyi rendszert, hatalmas lakótelepeket építettek, rögzítették egyes alapvető cikkek árát, feldolgozóüzemeket hoztak létre, csökkentették a munkanélküliséget és lassan emelkedett a lakosság életszínvonala. De a támadások erősödtek. 1973. szeptember 11.

A hadsereg, az mindig kiszámíthatatlan erő volt a dél-amerikai országok politikájában. Itt is így lett.
Bizonyossá váltak az információk, hogy ezen a napon támadás készül a Moneda ellen. Nézzük az események rövidített kronológiáját!
-  06.20 Megbénulnak a hírközlő szervek.
- 07.20 Allende gépfegyverrel elindul a rezidenciájából a Monedába, 40 felfegyverzett testőre kíséri.
- 09.00 Allende hazaküldi a tisztviselőket és megkérdi a testőreit, ki akar távozni? Senki sem mozdul. Időközben tucatnyi fegyveres főmunkatárs érkezik. Kevés. Nagyon kevés.
-  10.00 Tankok és páncélautók veszik körül a Monedát.
- 11.00 Augusto Pinochet tábornok parancsára lőni kezdik a palotát. Tűzpárbaj, halottak.
- 12.00 A támadók tárgyalóparlamentereket kérnek. Ketten, fehér zászlóval kimennek. Rögtön lelövik őket.
- 13.00 Légi támadás, totális roham, majd a Moneda belső folyosóin dörögnek a fegyverek. A támadók senkit sem hagynak életben, a sebesülteket és a haldoklókat sem. Allendét sem. Nemzetközi hadászati jog? Ugyan már!
 

Utána
A véres katonai puccs után Pinochet vezérletével olyan kegyetlen megtorlás következett, amely óriási felháborodást keltett világszerte. A történészek 80 000 halottról, eltűntről tudnak és kétszer ennyi a koncentrációs táborok foglyainak a száma.
Jóval később Londonban bíróság elé állították Pinochetet.
 

Hogy a 40 testőr hős volt, vagy áldozat? Talán mindkettő, mert esküjükhöz híven mindhalálig védték amit és akit rájuk bíztak. Viszont ha az idealista Allende idejében meg tudta volna fékezni a belső terrorizmust, akkor a jelentős túlerővel szemben nem lett volna
szükség erre a felelőtlen hősködésre és ez a történet a testőrök számára is másképp alakult volna.
Tóth-I.

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet