Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Eaton cikk

A biztonsági rés lezárása az elektromos gyújtású lakástüzek visszaszorítása érdekében
 
Az elektromos gyújtású tüzek, valamint a közvetlen áramütések által okozott sérülések és halálesetek kockázatának csökkentését célzó kismegszakítók (MCB) és hibaáram-védelmi kapcsolók (RCD) használata a gyakorlatban számos országban széleskörűen bevett eljárás. A kismegszakító (MCB) észleli azon hibákat, ahol egy kritikus áramerősség átlépésére kerül sor, ezáltal megakadályozza a készülékek, berendezések rövidzár vagy túláram általi termikus megrongálódását. Az áramvédő kapcsoló vagy hibaáram-védelmi kapcsoló (RCD) észleli a maradékáramokat vagy más néven a földzárlatokat.
 
 
Az elektromos gyújtású tüzek biztonsági kirakósának harmadik darabkája a kifinomultabb digitális technológiát igénylő ívzárlat- érzékelés, amely általánosan kevéssé használt megoldás. Ívzárlat- érzékelő készülékek (AFDD) telepítése az IEC 60364 (4–42. rész)
nemzetközi szabvány értelmében javasolt, de nem kötelező. Egyes országokban, pl. Németországban bevezettek olyan nemzeti szabályzatokat, amelyek előírják bizonyos körülmények közötti használatukat, ezáltal részben kötelezővé váltak.
 
Az USA-ban, ahol az AFDD-k ívzárlati megszakítóként ismertek (AFCI – arc fault circuit interrupter), a National Electric Code (nemzeti villamossági szabályzat) előírja az ívzárlat-érzékelők használatát.
Németországban a tűzesetek 31,7%-a elektromos forrású1. A National Fire Protection Association (NFPA – nemzeti tűzvédelmi szervezet) adatai szerint az USA-ban a tüzek 13%-a elektromos gyújtású. Az NFPA 2013-as következtetése szerint az otthonokban a legtöbb elektromos gyújtású tűzért ívzárlat a felelős, amivel legalább kétszeres, de akár hétszeres arányban is felülmúlja a túlmelegedést, mint kiváltó okot.
Ezért a megelőző intézkedések bevezetése alapvető fontosságú.
Az Eaton által publikált új tanulmányban, amely a www.eaton.com/hu/livesafe oldalról letölthető, Dr. Alfred Mörx európai villamossági szakértő rámutat arra, hogy „az elektromos tüzek és azok megelőzési intézkedései egyre inkább a nemzeti, európai és nemzetközi védelmi megfontolások fókuszába kerülnek. A túláram elleni védelemre, hibaáram-védelemre és ívzárlat-érzékelésre szolgáló telepítési szabályok és legmodernebb védelmi berendezések figyelmes alkalmazásának a kisfeszültségű hálózatok tervezői, telepítői és üzemeltetői számára hatékony műszaki lehetőséget kínálnak a személyi és anyagi károk kockázatának csökkentésére.”
 


Az AFDD-k alkalmazása számos országban az elektromos gyújtású tüzek elleni védelem maximalizálásához szükséges szint alatt marad. Az eredmény egy biztonsági rés, amellyel foglalkozni kell.
A probléma talán éppen az ismertségének hiányában rejlik. Ívzárlatok, mint a lakástűzek egyik fő okozói gyakran előfordulnak, és az olyan régóta elfogadott készülékek, mint a kismegszakítók és az áramvédő kapcsolók nem képesek észlelni ezeket. Az ívzárlatok, melyek „kis méretű villámokként” is leírhatók, nagy energiájú villamos kisülések kettő vagy több vezető között, és hőfejlődéssel járnak, ami megrongálhatja a kábelek, vezetékek szigetelését, és tüzet okozhatnak.

Ezeknek a villamos íveknek számos lehetséges oka lehet és sokszor hosszabb ideig észrevétlenül fejlődhetnek. Olyan rejtett
körülményeket teremtenek, amelyek a veszély bármilyen egyértelmű jele nélkül ívzárlathoz é ezáltal tűzhöz vezethetnek.
Számos ívzárlat olyan nem szándékos sérülésből fakad, amelyeket a tulajdonos okoz, például szögekkel, csavarokkal vagy fúrókkal, amelyek átszúrják vagy más módon károsítják a vezetékek szigetelését. Hasonlóképpen ívzárlatot
okozhatnak elöregedett csatlakozók vagy vezetékek, bútor által megtört vezetékek, kábelek, laza érintkezők vagy csatlakozások, UV-sugárzás vagy rágcsáló harapása is.

Az egyes országokban a tüzek osztályozásának és jelentésének eltérő módja bonyolulttá teszi annak meghatározását, hogy pontosan hány lakástűz történt ívzárlat miatt. Ahhoz azonban kérdés sem férhet, hogy az ívzárlat az elektromos gyújtású tüzek egyik kulcsfontosságú okozója, ezért fontos, hogy megelőző intézkedéseket vezessünk be.
Az ívzárlatok észlelése nem egyszerű feladat, hiszen az általuk létrehozott áramok gyakran a névleges árammal megegyező méretűek vagy valamelyest kisebbek. Az egyértelmű árulkodó jelek a soros vagy párhuzamos hibák által a névleges áramra szuperponált magasabb frekvenciák.
Az ívzárlat-érzékelő készülékek egyedi képessége, hogy ezen frekvenciákat azonosítani tudják, és egy megszakítás révén nagyon gyorsan reagálnak. Az AFDD-k ilyen érzékenysége alapvető fontosságú, mivel még a csupán néhány amperes ívzárlatok is elegendőek lehetnek a hiba körüli anyagok begyújtására.
A problémakör ismertségének hiánya mellett egy másik ok az AFDD-k villamos hálózatokban való ritkább alkalmazására a különálló kismegszakító és áramvédő kapcsoló készülékek régóta kedvelt alkalmazása lehet. A kombinált készülékek, úgymint a túláramvédelmi készülékkel ellátott hibaáram-védelmi kapcsolók (RCBO) bevezetése ellenére a különálló készülékek gyakran előnyt élveznek, tisztán a megszokás miatt.
Elérkezett azonban a többfunkciós védelem kora; az Eaton AFDD+ a telepítőknek egy kismegszakító és áramvédő kapcsoló funkcionalitásokkal egy készülékbe integrált AFDD-t (ívzárlatvédelmi készüléket) kínál. Az AFDD+ készülék költséghatékony, könnyen telepíthető, kényelmes és teljes körű védelmet nyújt. A digitális technológiát kihasználva a készülék meghaladja a termékre vonatkozó pontossági szabványokat, és rendkívül ellenálló a zavarkioldásokkal szemben, valamint egyszerű hibakeresést kínál.
K. S. 
© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet