Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

SCHRACK PROJEKT

Újabb sikeres Schrack projekt
Samsung SDI Göd akkumulátorgyár, I. ütem

Egy viszonylag gyorsan lezajló, ám kihívásokkal teli értékesítési folyamat után, 2016-ban a Schrack Seconet Kft. nyerte el az újonnan megnyitott gödi Samsung SDI gyár beépített tűzjelző berendezésének megvalósítását, amely az autóipar jövőbeni legnagyobb beszállítójaként elektromos autóknak állít elő akkumulátorokat.

Projektt örténet
A pályázati szakasz elején nem voltunk könnyű helyzetben. A leendő megrendelőnk, korábbi gyáregységeik tapasztalatai alapján, más típusú tűzjelző rendszerhez ragaszkodott. Hosszas tárgyalások, valamint műszaki érveléseink mint pl.: a multiszenzoros érzékelők, a teljes hardver- és szoftverredundancia (duplikáltság), illetve a szinte korlátlan hálózati struktúra kialakítása azonban meggyőzte őket, hogy a legjobb választás a Schrack típusú tűzjelző rendszer.

A későbbiekben, már a tűzjelző berendezés kivitelezési
fázisában, sikerült a hő- és füstelvezető, valamint a hangosítási rendszert is megnyernünk.
A vállalásunk magában foglalta ezen rendszerek teljes körű tervezését, kivitelezését, üzembe helyezését
és a későbbiekben karbantartásukat is.
A kivitelezés rohamos tempóban zajlott, amihez nekünk is gyorsan alkalmazkodnunk kellett. Természetesen
– mint minden projekten – itt is voltak nehézségek, de cégünk a jó koordináció és a kiváló csapatmunka segítségével sikerrel vette az akadályokat.

Helyszín
A Samsung SDI gyár Magyarország északi részén, Budapesttől 20 km-re, Gödön található. A Samsung cégnek már volt itt egy TV-ket előállító gyára, amit azonban 2014-ben bezártak. Mivel az utóbbi években az elektromos autóipar rohamos fejlődésnek indult, a Samsung cégcsoport úgy döntött, hogy a meglévő, üresen álló gyáregységét kibővíti további épületekkel és egy teljesen úgy technológia alkalmazásával akkumulátorok fejlesztésébe és gyártásába kezd.

Proj ektméret
A 2016-os évben, céges viszonylatban a Samsung- projekt minden tekintetben a legnagyobbnak számított. A beruházó megduplázta a korábbi gyáregység területét, így a védendő terület összesen 120 000 m2 alapterületűre bővült. Csak pár számot említve: 78 000 m tűzjelző kábel és 41 500 m tűzálló kábel került beépítésre.

Felhasznált érzékelők, eszközök
A legnagyobb számban használt érzékelőtípus az MTD533X pontszerű multiszenzoros (kombinált hő- és füst) érzékelő és az ASD535 típusú aspirációs füstérzékelő. A gyár nagy része tiszta területnek minősül, vagy ahogyan a Samsung nevezi: Dry room (száraz tér). Ezek a tiszta terek dupla mennyezettel rendelkeznek, melyek közül mindkettő járható. A dupla mennyezet közötti magasság 150 cm. A köztes rész lényegében egy légcsatornatér, a felette lévő rész pedig a gépészeti helyiség, ahol az összes légtechnikai- és gépészeti elem, illetve az erősáramú vezetékek vannak kiépítve. Az aspirációs füstérzékelők az álmennyezet közé és fölé, a pontszerű multiszenzoros érzékelők pedig a tiszta terekbe kerültek beépítésre.
Mivel vegyi folyamatok és eljárások is zajlanak a gyárban, ezért vannak bizonyos területek, melyek robbanásveszélyes besorolásúak. A szabványoknak és előírásoknak megfelelően ezeken a területeken csak minősített eszközöket (érzékelő, kézi jelzésadó, hangjelző) lehet kiépíteni.
Ezen helyiségek védelmére MMD130Ex-i multiszenzoros érzékelőket, X3301 3IR Ex lángérzékelőket, YL6 fény- és hangjelzőket és DC31 Ex kézi jelzésadókat telepítettünk.
A többi helyiségben, mint például az irodában vagy a raktárban, szintén MTD533X és ASD535 érzékelőket használtunk. Ezen kívül van néhány terület, ahol lineáris hő- vagy füstérzékelők kerültek telepítésre: pl. nagy belmagasságú területek, kültéri rakodási területek.

A telepített eszközök darabszáma:
MTD535X optikai füst-/hőérzékelő 3383 db
MCP535X-1 kézi jelzésadó 385 db
MXP545X-3 kültéri kézi jelzésadó 14 db
MMD130x-i Ex optikai füstérzékelő 70 db
DC31 Ex kézi jelzésadó 6 db
LKM légcsatorna-érzékelő 27 db
Vezérlő (I/O) modulok 313 db
Fireray 5000 vonali füstérzékelő 15 db
ASD 535-1 egycsöves aspirációs füstérzékelő 37 db
ASD 535-2 kétcsöves aspirációs füstérzékelő 20 db
BX-UPI másodjelző 1138 db
CS200 sziréna 897 db
FDF 241-9 3-szenzoros infravörös lángérzékelő 4 db
X3301 3-szoros IR Ex lángérzékelő 4 db
YL6 Ex sziréna és villanólámpa 22 db

Kihívások
A hivatalos megrendelést követően, mindösszesen egy hét állt a rendelkezésünkre a véglegesített tűzjelző berendezés megtervezésére. Amilyen gyorsan csak lehetett, összeállítottunk egy tervezőcsapatot, de az egyhetes határidőt lehetetlen volt betartani. Egy hosszabb tárgyalást követően sikerült egy sokkal reálisabb, megvalósíthatóbb teljesítési időt kiharcolni, de sajnos nem ez volt az utolsó lehetetlennek tűnő határidő, amit a megrendelő számunkra meghatározott.
A projekt végéhez közeledve, amikor alig pár hetünk volt a végső átadási határidőig, voltak olyan területek, ahol még a falak és a mennyezetek sem voltak kiépítve, nem beszélve az általunk vállalt rendszerek telepítéséről.
Ebben az utolsó néhány hétben megnövelt munkaerővel és munkaidővel kellett dolgoznunk a telepítésen és a beüzemelésen egyaránt. Rövid ideig (1-2 hétig) a budapesti irodánk szinte összes technikusa és üzembe helyező mérnöke a projekten dolgozott.
A tervezés során igyekeztünk összegyűjteni minden szükséges információt a megrendelőnktől és a társtervezőktől, hogy minél pontosabb kiviteli terveket tudjunk készíteni. A megvalósítás során azonban azt tapasztaltuk, hogy mégsem kaptunk meg minden információt időben, hiszen a kivitelezés folyamán folyamatosan változott az épület, amihez a mi rendszereinket is hozzá kellett igazítani. Szinte a teljes projekt végrehajtása alatt szükség volt tervezői művezetésre a változások pontos lekövetése érdekében.
A kivitelezés kezdeti fázisában ezen hiányosságok miatt fordulhatott elő, hogy bizonyos területeken MTD533X pontszerű érzékelőt telepítettünk.
Ezek a telepítés után egy ideig ugyan hozzáférhetőek voltak, de az első karbantartás során sajnos azt tapasztaltuk, hogy megközelítésük már nem lehetséges, így tesztelésük is lehetetlenné vált. Képzeljünk el két oszlopot, közte egy 8 méteres területtel. Kezdetben – a kapott információknak megfelelően – a menynyezetre telepítettük az MTD533X pontszerű érzékelőket, majd pár hónappal később, a hatósági átadást követően, jött egy másik cég, aki oszloptól- oszlopig beépítette a födémet légcsatornával.
Így az érzékelők a légcsatorna fölé kerültek és szó szerint láthatatlanná váltak, lehetetlenné téve így a karbantartásukat. Ez a kiépítés nem volt elfogadható, így a környezeti adottságok miatt alpinisták bevonásával a pontszerű érzékelőket aspirációs füstérzékelőkre cseréltük ki a kritikus helyeken.
Ebből az esetből tanulva a jelenleg is futó III. ütemben törekszünk minél több aspirációs füstérzékelőt telepíteni minden olyan helyen, ahol a későbbi beépítés lehetősége felmerülhet. Az ilyen jellegű gyárakban ez a legmegbízhatóbban működő, valamint legkönnyebben telepíthető és karbantartható érzékelőtípus.

Vezérlés
A Samsung számára fontos volt, hogy a gyár területén kiépített rendszereket egy központi helyről tudják kezelni: ez a CCR helyiség. Szükségük volt tehát egy olyan tűz-, hő- és füstelvezető, valamint hangosítórendszerre, mely képes kezelni egy ilyen nagy méretű gyárat és amelyet egy felügyeleti helyről tudnak ellenőrizni. Többek között ez volt az a műszaki többlet, aminek köszönhetően sikerült a Schrack Seconet Kft.- nek megnyernie a projektet. A CCR helyiségben a tűzjelző berendezés egy grafikus megjelenítőegységgel,
úgynevezett SecoLOG tűzjelző-bevetésirányító rendszerrel egészült ki, melyen keresztül a 14 db hálózatba kötött tűzjelző központ minden jelzése látható és kezelhető.
A gyár egész területe sprinkler- és gázzal oltó berendezéssel van ellátva. A sprinklerberendezés elővezérelt és a tűzjelző központoktól kapja a működtetéshez szükséges jelet egy összetett vezérlési mátrix alapján, valamint a gázzal oltó berendezés főközponti egységeit Schrack Integral IP MXE és CXE oltóközpontok alkotják.

Elégedett ség a rendszerrel
A Megrendelő megelégedettségét mi sem mutatja jobban, mint az, hogy az I. ütem befejezését követően megbízást kaptunk a II. és III. ütem kivitelezésére is, melyek közül utóbbi az év végén fejeződik be. Így a tűzjelző rendszerrel védett terület mintegy 190 000 m2-re bővül.
A Schrack Seconet Kft. a Samsung SDI gyárat kiemelt projektként kezeli a mai napig is. A szervezetünkön belül ennek érdekében külön divíziót alakítottunk ki 1 fő divízióvezető, 2 fő állandó projektmenedzser, 4 fő állandó szerviztechnikus és 1 fő dedikált tervező bevonásával, akik nap mint nap teljes elhivatottsággal és a legjobb szakmai tudásukkal járulnak hozzá a gyár bővüléséhez és a rendszerek megbízható működtetéséhez.
Ez a projekt megtanította számunkra, hogy a siker elengedhetetlen feltételei: a jól működő, megbízható rendszer, az ügyfél teljes körű, időben történő kiszolgálása és egy igazán ütőképes csapat!
Bízunk benne, hogy az itt szerzett tapasztalat és szemlélet hozzásegít majd bennünket a későbbi projektjeink sikereihez is!

Frenkel Erik–Rudolf Ádám
Schrack Seconet Kft. 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet