Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Oktatás

Intézkedéstaktikai képzések
a magánbiztonsági utánpótlásnak

 

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszéke 2016. szeptemberétől vezette be az intézkedéstaktikai képzéseket a biztonsági szakirány nappali tagozatos hallgatók részére. Ennek keretében a hallgatók megismerhetik a napjainkban fellelhető és rendszeresített kényszerítő eszközöket, azok kifejtett élettani mechanizmusait, valamint az intézkedések során fellépő hatásokat és reakciókat.



A magánbiztonsági és önkormányzati rendészeti terület főként személyvédelmi, objektumőri és szállítmánykísérési, valamint közterületi feladatokat is ellát, melynek keretében nem ritkán az ország működése szempontjából kiemelkedően fontos objektumok őrzését is végzik. Jogok és kötelezettségek szempontjából korlátozottabb az eszköztár a hivatásos rendvédelmi szférához viszonyítva, mégis elengedhetetlen részére a szakmai felkészültség és hogy ennek kapcsán egy professzionális képzést kaphassanak.

Napjainkban egyre nagyobb teret hódít a magánbiztonsági szektor előretörése, hisz felgyorsult világunk okozta újabb kihívások, fenyegetettségek, valamint a növekvő igények kielégítésére a rendvédelmi szervek személyi állományuk, illetve eszközbéli jelenlétük tekintetében már nem képesek ezen feladatokkal kizárólagosan megküzdeni. Nem összekeverendő a rendvédelem a magánbiztonsági szférával, hiszen jogok és kötelezettségek tekintetében jelentős eltérések tapasztalhatók, mégis egyfajta párhuzamot kell vonni a két elkülönült terület között és szükségszerű közös alapokra helyezni bizonyos képzési és gyakorlati modulokat.



 

Az intézkedéstaktikai képzések rendvédelmi szervek vonatkozásában nem számítanak új keletűnek, hisz 1996-tól a Budapesti Rendészeti Szakközépiskola már bevezette a három modulból álló Intézkedés Módszertani Képzés programját, mely jogszabályismeret, lőkiképzés, valamint rendőri önvédelem témaköréből állt. Egy a magánszférában létesítmény, vagy személyvédelmi feladatokat ellátó szakember számára is elengedhetetlenek ezen ismeretek a hatásköréből adódó jogszerű és szakszerű intézkedések foganatosításához csakúgy, mint egy esetleges rendőri intézkedésben, amely esetlegesen az őrzésére bízott objektum területén zajlik. Az erőfölény, valamint az eredmény biztosítása érdekében szükségszerű, hogy magával az intézkedést kezdeményezőkkel azonos intézkedési kultúrával rendelkezzen, s a helyzetfelismerést követően szakszerűen legyen képes abba bekapcsolódni, illetve a társbiztosítás szerepét betölteni.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék gondozásában működő biztonsági szakirányon Dr. Christián László r. ezredes tanszékvezető különösen fontosnak tartotta az intézkedéstaktikai felkészítést. A tanszékvezető felkérésére Trapp László intézkedéstaktikai instruktor, a szakirány korábbi levelező munkarendű hallgatója tart elméleti, valamint gyakorlati foglalkozásokat a nappali tagozatos hallgatók részére. Az oktató pályafutása során a rendvédelmi szféra több szegmensében is látott már el szolgálatot, melyek vonatkozásában mind a rendészeti, mind pedig a bűnüldözési területen szerzett tapasztalatai nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy az állami rendvédelmi szerveknél megszerzett konzekvenciák, valamint a magánbiztonsági szektor tekintetében a háttéranyagokból kinyert információk birtokában hitelesnek mondható következtetéseket vonjon le, s az ebből eredő hatékony modulokat átadja a hallgatóknak.

A képzés célja, hogy a résztvevők megismerjék a rendszeresített kényszerítő eszközöket, valamint azok kifejtett hatásmechanizmusait, továbbá a gyakorlati végrehajtás során tudják az arányosság követelményeivel párhuzamban azokat alkalmazni.



 

Az előadásokon a hallgatók megtanulják a hatályos jogszabályi környezet figyelembevételével az alkalmazható intézkedéstaktikai alapelveket, eljárási rendeket, illetve a hivatásos rendészeti szervek által gyakorlatban is alkalmazott elvek, módszerek közötti párhuzamokat. Felkészítést kapnak egyes lemodellezett szimulált stresszhelyzet keretében bizonyos speciális intézkedési helyzetekre, példaként megemlítve ezzel az együttműködő, vagy az ezzel ellentétben valamilyen tudatmódosító szerek hatása alatt álló személyekkel szembeni jogszerű-szakszerű intézkedések foganatosítását. Betekintést nyernek a társbiztosítás létfontosságáról, szerepköréről, illetve annak felelősségi területeiről és az intézkedés eredményessége szempontjából elengedhetetlen létjogosultságáról.

A képzések során egyes pszichológiai irányelvek alkalmazásával a hallgatók megismerhetik a verbális és nonverbális kommunikáció együttes hatásai által kialakított hatósági jelleg felépítését, amelynek helyes megválasztásával megelőzhetők, vagy megakadályozhatók az esetleges konfliktusok.

A 2012. évi CXX. törvény hatálya alá tartozó egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek esetében, a jogszabály kényszerítő eszközök alkalmazását biztosítja, az egyes rendészeti feladatokat ellátó személyek részére. A testi kényszer, valamint az elvezető fogások ismeretein túlmenően a törvény által biztosított jogok és kötelezettségek értelmében begyakorlásra kerül a bilincs kényszerítő eszköz alkalmazása, valamint az azt megelőző bilincselési testhelyzetek, rögzítések kialakítása.

A modulzáró vizsgán a hallgatók mind elméletben, mind pedig gyakorlatban számot adnak a megszerzett tudásukról, melynek alkalmazása a későbbiekben szimulált stresszhelyzetekre (helyzetgyakorlatokra) ráültetve magasabb szintre emelhető. Ennek gyakorlása során az egyén felhasználhatja a tanult önvédelmi fogásokat, bilincselési testhelyzeteket és technikákat ellenőrzött „labor” körülmények között. Ennek keretében vizsgálható az érintett egyén részéről a jogszerű, szakszerű intézkedések gyakorlati alkalmazásának feltétele. A realisztikus képzések középpontjában csakúgy, mint a való életben a túlélés ösztöne található, melynek biztosítása érdekében elengedhetetlen a megfelelő kondíció, fegyverhatás, taktika, önismeret és a félelem kezelése.



 

A két éve megvalósított képzések tapasztalata azt mutatja, hogy a kurzusok befejeztével a hallgatók képesek készségszinten elsajátítani az előírt követelményeket, amely mutatkozik az elméleti, valamint a gyakorlati vizsgán prezentált eredményeiken is.

A rendészeti szerveknél alkalmazott intézkedési kultúrával azonos minőségű előadásoknak köszönhetően a jövő biztonsági szakemberei szakszerűen tudnak párhuzamban együttműködni más rendészeti szervekkel, valamint egyfajta hatósági jelleget felépíteni jelenlétükkel.

Egy-egy modulzárást követően a résztvevők magabiztosan képesek végrehajtani – az arányosság követelményeinek figyelembevételével – elvezető fogásokat, valamint alkalmazni a személyi szabadság korlátozására biztosított bilincs kényszerítő eszközt, mind együttműködő, mind pedig ellenálló személyekkel szemben.

A hallgatók szorgalma, valamint a szakirány iránti növekvő érdeklődés eredménye elősegíti a színvonalas képzések megszervezését, amely egyben biztosítja a jövő professzionális utánpótlását a szakmában.


Trapp László kiképző
Fotó: Horniák Dóra

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet