Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Videotechnika / Aspectis

Az ökoszisztéma ereje – avagy mit várhatunk
egy modern VMS rendszertől


Az idén tavasszal részt vettem a Milestone integrátori konferenciáján a MIPS-en, az ott szerzett tapasztalataimat szeretném most megosztani. A rendezvény számomra kiválóan érzékeltette, hogy hogyan is gondolkodnak a vezető gyártók az IP-videopiacról és annak fejlődéséről. Miről is van szó?


A kihívás

Egyik oldalon adott a világ első számú VMS fejlesztője – ez a dániai székhelyű Milestone Sys-tems. Másik oldalon adott egy rendkívül dinamikusan fejlődő piac a maga egyre szerteágazóbb igényeivel. Már réges-régen meghaladtuk a megfigyel-rögzít-visszanéz korszakot és egyre inkább teret hódítanak a legkülönbözőbb elemzéseken alapuló megoldások, amelyek gyakran már nem is férnek bele a klasszikus értelemben vett biztonságtechnikába. Aztán ott van számtalan olyan külső rendszer, amelyekkel valahogyan jó lenne integrálódni. Itt is túl vagyunk az első időszak olyan klasszikusain, mint például a beléptető- és tűzjelző rendszerek, a digitális világ nagyon kitágította a kereteket. És akkor még nem beszéltünk a felhasználók által elérhető megszámlálhatatlan „kütyüről”, az IP-kamerák, szerverek, tárolók, audio- és I/O eszközök, szenzorok, NVR-ek és egyéb eszközök végeláthatatlan soráról. Mindezek közepén pedig tipikusan ott csücsül – többek között – valamilyen VMS rendszer, amelynek mindezt vezérelni, kezelni kell. Hát nem tűnik egyszerűnek a feladvány, mint ahogy nem is az.


A választható stratégiák

Milyen stratégiát követhet ebben a helyzetben egy VMS fejlesztő? Mondhatja azt, hogy én elég nagy vagyok ahhoz, hogy mindezt egyedül megoldjam, gyertek hozzám, a-tól z-ig mindent biztosítok a számotokra. De vajon lehet-e bármelyik gyártó – akár ha a legnagyobb is a világon – aki képes erre. Szerintem nem, éppen az előzőekben felsorolt számtalan kihívás miatt, ráadásul ezek száma nemhogy csökkenne, hanem folyamatosan növekszik. Szemmel láthatóan a Milestone is így gondolkozik és az egész rendezvény is ezt a mentalitást tükrözte. A konferencia látogatói elsősorban olyan integrátor cégek voltak, amelyek rendszeresen helyeznek üzembe Milestone rendszereket. Ők sokféle felhasználói igénnyel találkoznak, amelyeknek valahogyan meg kell felelniük.


Mit nyújt a Milestone?

Természetesen mindenki arra volt kíváncsi, hogy milyen úton jár a Milestone. A válasz egyértelmű: egy olyan stabil működésű, skálázható, szolgáltatásokban gazdag videomenedzsment-rendszert nyújt, amelyet minél hatékonyabban és sokrétűbben az ügyfél igényeihez lehet szabni. Mi kell ehhez? Nyitott gondolkodás és egy nyitott platformú szoftver. A Milestone-nál mindkettő adott. Nekem meggyőződésem, hogy a termékekben – jöjjön az bárhonnan – mindig tetten érhetők az adott vállalat kulturális gyökerei. Mint már említettem a Milestone egy dániai eredetű cég, amely mára természetesen egy multinacionális vállalattá nőtte ki magát, de megőrizte a skandináv szellemiségét, a kezdetektől követett elveket. Ennek köszönhetően mára világszerte számtalan partnere van, mind a hardvereszközöket, mind a disztribútorokat, integrátorokat és a legkülönbözőbb fejlesztőcégeket tekintve. Csak néhány példa amit a konferencián láttam. A Milestone szorosan együttműködik a szerver- és storagefejlesztőkkel, aminek eredményeképpen mára jelentősen csökkent a XProtect szoftverek erőforrásigénye, így a felhasználónak kevesebbet kell vasra költenie. Erre nagyon jó példa, hogy akár egy Intel NUC-on (ez egy kb. 10x10x5 cm méretű számítógép) is futtatható egy Milestone Xprotect szoftver. Több, mint 5 000 különböző gyártmányú és típusú IP-kamerát, valamint 300-nál is több enkódert támogat a rendszer, így a felhasználónak rendkívül nagy szabadsága van a számára megfelelő eszköz kiválasztására.
 


A legérdekesebbek természetesen azok a külső alkalmazások, amelyek valamilyen különleges szolgáltatással egészítik ki a rendszert. Ilyen volt például egy olyan fejlesztés, amely üres parkolóhelyek keresésében segíti az autósokat. Ez kiváló példa arra, hogy hogyan működnek együtt különböző rendszerek, hiszen az üres helyek keresésében kameraképeken futtatott algoritmusok segítenek, majd ezek az információk átkerülnek a navigációs rendszerekbe, amelyen a parkolót kereső autósokat a megfelelő helyre vezetik. De láttam felügyeleti rendszerbe integrált drónt, ami egy kamerák által lefedetlen területre belépő behatoló fölé irányította a készenlétben álló drónt és a kamera képét megjelenítette a videorendszerben. Számtalan példát lehetne még említeni, de hely hiányában ettől most eltekintünk.

A Milestone ökoszisztémaként beszél erről az egész rendszerről, amely végső soron azt a célt szolgálja, hogy a Milestone rendszereket használók biztosak legyenek abban, hogy egy olyan világ részesei, ahol a szereplők mind azon dolgoznak együtt, hogy folyamatosan fejlődő, biztonságos és minél jobb minőségű szolgáltatást kapnak.


Laczkó Gábor
Aspectis Kft.

aspectis.hu
 

 


 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet