Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Oktatás

„Fiatal szakember kerestetik”

Interjú Hliva Barbarával, a Nemzeti Közszolgálati
Egyetemen végzett friss diplomás szakemberrel



Jelenlegi világunk nem kényezteti el a fiatalokat tálcán felkínált életutakkal, hosszú távon tervezhető szakmákkal, munkahelyekkel. A változás az, amiben biztosak lehetünk, legjobb erre készülni… Riportalanyunk pozitív alapállása, értékteremtő képessége, rugalmassága egy – jó kezdet fél siker – érzéssel szolgálhat olvasóinknak.


■ Hogy kezdődött a szakma iránti érdeklődése?

– Mindig is érdekelt ez a szakma, bár a családomban, környezetemben senki nem foglalkozik ezzel, én mégis érdekesnek találtam és elsőként jelöltem meg ezt a szakirányt és sikeresen is felvételiztem. Felkeltette érdeklődésemet a szakmát jellemző leírás, el is mentem két nyílt napos bemutatóra, ott találkoztam először Dr. Christián László PhD tanszékvezetővel, aki nagyon meggyőző érveket használt, hogy mit jelent egy ilyen szakirány választása – engem meggyőzött! A Biztonsági szakirányt választottam az NKE Rendészettudományi Kar Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszéken.


■ A sikeres felvételi után hogy zajlottak az egyetemi évek?

– Eleinte úgy gondoltam, hogy nehéz lesz, ha egyedül leszek lány a szakirányon, de szerencsére nem így történt, bár egyedüli lányként diplomáztam a szakaszunkban. Amire igazán büszke lehetek a három év alatt, az a TDK dolgozatom, amit a Tudományos Diákköri Konferenciára készítettem. A témám a magánbiztonság és a családon belüli erőszak kapcsolatának kutatása volt, amivel egy különdíjat nyertem, illetve az Országos Tudományos Diákköri Konferenciára is eljutottam, ahol szintén különdíjjal jutalmaztak. Továbbá a szakdolgozatomat ezzel a TDK dolgozattal úgymond kiválthattam, egy ötös szakdolgozatot ért, ami külön öröm volt számomra.


■  Összefoglalható röviden a dolgozat?

– Megvizsgáltam a magánbiztonság és a családon belüli erőszak területeinek kapcsolatát és az volt a tézis – az álláspontom –, hogy a magánbiztonsági szektornak helye van a családon belüli erőszak elleni küzdelemben, tehát nem csak a rendőrség feladata, hogy fellépjen ez ellen a globális probléma ellen, hanem kimondottan érdekünk, hogy minél többen részt vegyenek az ellene való harcban és a segítség megteremtésében!

Jó módszer lehetne például, ha maguknak a személy- és vagyonőröknek a képzésébe beleépítenénk egy olyan több órás képzést, ahol megtanulják felismerni a családon belüli erőszak árulkodó jeleit és a jogszerű, szakszerű közbeavatkozás módozatait. Ez volt az egyik javaslatom. A másik pedig, hogy több jogosultságot kapjanak a személy- és vagyonőrök, hogy képesek legyenek jobban beavatkozni szükség esetén.

A családon belüli erőszak pszichológiai vonatkozásai foglalkoztatnak és magának a családnak a fontossága –, én is családcentrikus vagyok, fontosnak tartottam, hogy erre felhívjam a figyelmet, és erről írjak.


■ Most nyáron diplomázott, hogy választott munkahelyet?

– Igazából nem kellett állást keresnem, mert tavaly az MPT Security Zrt.-nél voltam négyhetes gyakorlaton és ott a szakmai gyakorlaton való teljesítményem miatt –, meg hát persze a szerencse is –, visszahívtak, így oda mehettem dolgozni, amihez a tanszékvezető úr segítsége is hozzá járult. Ott kezdtem a munkát, június 30-án megkaptam a diplomát és már elsején munkába is álltam. Tehát nem kellett aggódnom a keresgélés miatt hál’ Istennek!


■ Milyen szakterületen dolgozik?

– Az MPT Security Zrt.-nél, Magyarország egyik hazai tulajdonú vezető értéklogisztikai társaságánál dolgozok, amely egyébként számos más, magas szintű szolgáltatást is nyújt, különösen az élőerős őrzés, a biztonságtechnika, illetve a tűzvédelem területén. Jelenlegi munkaköröm nem közvetlenül kapcsolódik a végzettségemhez, annál komplexebb feladatokat látok el, a kereskedelmi és üzletfejlesztési igazgatóságon, mint kereskedelmi asszisztens dolgozom. Nap, mint nap találkozok a szakmai tevékenységekkel, például egy ajánlatadás, egy pályázaton való indulás vagy megrendelőiállomány- elemzés kapcsán, hisz a szakmai területekkel minden esetben egyeztetni kell.


■ Mi volt egyébként a tavalyi gyakorlati feladata az MPT-nél?

– A gyakorlaton részletesebben és mélyebben az értéklogisztikába nyerhettem betekintést, bár a többi területen végzett tevékenységekről is kaptam egy átfogó képet. Tehát a készpénzlogisztika részfolyamataiban rendkívül jó gyakorlati tapasztalatot és gyakorlati tudást tudtam szerezni. Nagyon élveztem.


■ Utána ezen a területen marad?

– Még egy hónap próbaidőn vagyok, de valószínűnek tartom, hogy ezt fogom a későbbiekben is folytatni, amit nem is bánok, mert mint ahogy az előbb mondtam, itt mindenből kapok egy kicsit, és az ügyfelekkel is nagyon szeretek foglalkozni.


■ Milyen maga a munkahely?

– Mivel ez egy új igazgatóság, még csak ketten vagyunk az igazgatón kívül, persze jobb lenne, ha többen lennénk. A két férfi – az igazgató és egy „szobatárs” – nagyon jól fogadott, meglepő módon már egy hét alatt azt éreztem, hogy teljesen beilleszkedtem.


■ Mit tud a diáktársairól?

– Már ők is elhelyezkedtek, egyből a diploma után. Az egyik szakasztársam ugyanitt az MPT-nél dolgozik, a másik szakasztársam már vezető beosztásban dolgozik, és egy, akivel még együtt diplomáztam, egy nagy társaságnál tudott elhelyezkedni – tehát mindenkinek megvan már a helye.


■ És milyen tervei vannak a további fejlődéshez?

– Ezen sokat gondolkoztam! Egy másik diplomát, vagy egy mesterképzést szeretnék még elvégezni. És persze az idegen nyelvek terén is szeretném magam képezni, mindezt természetesen a munka mellett! A munka területén pedig, nyilván a célom a minél nagyobb sikerek elérése, az előmenetel, a minél magasabb és komolyabb pozíció betöltése… Tudom, hogy ez hosszadalmas és nehéz út lesz, de az iskolás éveim és az egyetem alatt is mindig próbáltam maximális teljesítményt nyújtani, szorgalmas és törekvő voltam – a munka területén is biztos vagyok benne, hogy ezt a szintet hozom, sőt még inkább oda fogom tenni magam!


■ „Civilben” is minden OK?

– Szabadidőmben sokszor biciklizünk, Édesapámmal szoktuk a Mátrát meghódítani – egy Mátra lábánál meghúzódó kis faluban nőttem fel egyébként. Futni is nagyon szeretek elmenni, kikapcsol teljesen, valamint néha edzőterembe is eljutok, versenyszerűen, vagy komolyabb szinten azonban nem űzök semmit.


K. M.

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet