Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

vagyonvédelem

A prágai Hotel Boscolo rejtelme

Páncélteremből exkluzív társalgó és szivarszoba


Nem mindennapi élményben, meglepetésben volt részünk hivatalos kiküldetésünk során. A szállodák igyekeznek minél különlegesebb dolgokkal elkápráztatni vendégeiket, ez most garantáltan sikerült. Szakmailag kétségtelenül nagy élmény volt megcsodálni, hogyan is védték az ügyfelek vagyonát, pontosan 125 év távlatában.
 

A történet valójában egy véletlen „felfedezéssel”, lézengéssel kezdődött, amíg a hivatalos programunkra vártunk a szálloda halljában. A prágai főpályaudvartól mindössze pár perc járásnyira (minden bizonnyal nem véletlenül) található épületet kereken 10 éve építették át szállodának. 1890-ben adták át és a cseh nemzeti jelzálogbank épülete volt, egészen a II. világháború végéig. Majd a szocialista időszakban a cseh posta országos központja működött benne, de még a rendszerváltozás utáni pár évben is. A posta időközben új helyére költözött, az épület évekig üresen állt, befektetőkre várva, közben az állaga egyre csak romlott.

 


 

Az épület 2005-ben kezdett új életet, immáron exkluzív szállodaként, az egykori irodákból szobákat alakítottak ki, az étterem változatlanul eredeti funkcióját látja el, a fényűző ügyféltérből a szálloda hallja került kialakításra, benne a recepcióval. A főbejárattól nem messze egy, a hallból nyíló, kb. 4x12 méteres helyiséget találunk, kétszárnyú súlyos, 5-7 centiméter vastag, faburkolatú, de fém ajtókkal, a kor elvárásainak megfelelő biztonsági szinttel, s természetesen a két különkulcsos zárszerkezettel.
 


 

A páncélszekrények a padlótól 30 centiméterrel magasabb betonalapzaton állnak körben a falak mellett úgy, hogy szinte milliméterre pontosan kitöltik a helyet. Sem köztük, sem a sor végén nincs egyetlen rés sem. A tucatnyi páncélszekrény 3 különböző kialakítással készült, van köztük keskeny és 2 métertől is magasabb, van, amelyik 4 ajtóval rendelkezik kisebb egységre osztva, de a legtöbb egyterű, kétajtós kialakítású és alapzattal együtt sem magasabbak 2 métertől.
 


 

 

 

 

Ajtóik egységesen kb. 20 centiméter vastagok, s garantáltan tűz- és betörésbiztosak, mint ahogyan azt a Wertheim cég logója, a belülre felragasztatott „tanúsítvány” is hirdeti, a sok nemzetközi elismeréssel. A páncélszekrények egyedi gyártási számmal is rendelkeznek, ezek szintén felfedezhetők a címkéken, amelyek még ma is jól olvashatók.
 


 

Az egykori tervezők mindenre gondoltak, a falakat belülről – a felrögzítés módjából becsülve – 10-15 milliméteres vaslemezekkel is leburkolták, a mennyezeti részt egymásnak támaszkodó, kupolaszerű kialakítással, nehogy egyszerű falbontással be lehessen jutni.
 

 

Továbbá, ha bármilyen oknál fogva az épület porig égne, vagy természeti csapásban súlyos károkat szenved, a páncélterem és a benne lévő értékek akkor is védve lettek volna.

A rablóknak természetesen akkoriban, az év minden napján, éjjel-nappal strázsáló, mordályos, szablyás – mai szóval élve élőerős – őrzéssel kellett volna felvenniük a harcot.

 

K. B.

 


 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet