Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Szaktanulmány

AHD 2.0 – FULL HD analóg vonalon

 

Az AHD 2.0 – AHD-H, avagy 2MP AHD – már nem világújdonság, de azért még nem is mindennapi jelenség. Főként azért, mert a rögzítése csak mostanság vált megoldhatóvá. AHD-H kamerák már 2015 második felétől elérhetők a magyar piacon, de a rögzítési megoldások (DVR) csak az elmúlt egy-két hónapban kezdtek megjelenni.
 

Rövid AHD CCTV történelem

Nagyjából a megapixel felbontást nyújtó IP CCTV kamerákkal egy időben indultak el a fejlesztések, melyek a meglévő analóg CCTV rendszerek fejlesztését tűzték ki célul. Más fejlesztések és szabványok erényeit és eredményeit nem kisebbítve, az elmúlt 2-3 év hozta meg azt a technológiai áttörést, amire a piac várt.

Ebben az intervallumban jelentek meg azon technológiák, melyek megfelelő minőségben (HD720p) és közel analóg (vagy kedvezőbb) áron biztosítottak alternatívát a 960H és D1 felbontást nyújtó CCTV megoldásokkal szemben. A koreai Nextchip nevéhez kötődő AHD technológia is ebben az időszakban kezdte el térhódítását. A gyártó a 2014-es CPSE-n (Chinese Public Security Expo) mutatta be az AHD-H megoldások gyártásához szükséges lapkáit, de az első piaci termékekre még szűk évet kellett várnia a piacnak.

A Nextchip megoldása magas al-vivőfrekven­ciás algoritmusra és „ál Y/C elválasztó” tech­no­­lógiára épül. Fizikai sajátossága a cég meg­oldásának, hogy az AHD adót a kamera jelfeldolgozó egységébe integrálta, az AHD vevőt a DVR AV dekóderével „öntötte egybe”.


Miért jó, ha nagyobb?

Akkor kezdjük egy kicsit az elején, a felbontással!

Szeretném hinni, hogy szakértők vagyunk (elvégre, a biztonságtechnika berkeit járjuk) és el tudunk vonatkoztatni az „egyszerű” végfelhasználók számára készített design-marketing üzenetektől. Az egyik ilyen üzenet, hogy a VGA-hoz mérten, a 720p és az 1080p HD felbontások X-szer nagyobb látható képterületet biztosítanak.
 



(Forrás: http://www.homesecurityhq.com.au)
 

Általában, az „X” alatt 2-nél nagyobb számot szeretnek érteni. Szeretném itt csendesen megjegyezni, hogy csak attól, hogy 720p, vagy 1080p egy adott kamera képalkotási képessége, a látható terület nem lesz a VGA sokszorosa. Az alábbi kép sokkal inkább kifejezi a felbontások közti különbséget.
 



(Forrás: http://www.unifore.net)


Elsősorban a megjelenítés (élő és rögzített) képanyag tekintetében jelentkezik a tényleges és lényeges különbség. A nagyobb felbontás:

  • élő és visszajátszott kép esetén is jobb megjelenítést (képélményt) garantál;
  • a kép sokkalta részletesebb, nagyítás esetén jelentősen több részlet marad meg, mint egy (csak a példa kedvéért) VGA képanyagnál.

Az egyszerűség (és az AHD-H) kedvéért, FULL HD monitorfelbontás esetén, a különböző „kamera-kimeneti” felbontások esetén az alábbi képekben gyönyörködhetünk:
 



960H felbontás




AHD-M (720p)




AHD-H (1080p)

A kinagyított képrészlet ragadja meg (de nem fedi 100%-ban) a felbontások közti különbséget. A 960H esetében csak sejthető, hogy szöveg van a táblán. Az AHD-M (720p) esetében már biztosan tudjuk, hogy ez egy szöveg és az első betű (vélhetően) „N”. Az AHD-H (1080p) már jó eséllyel azonosítja, hogy az első szó „NO”. Aki úgy véli, hogy azért ezt még számos összetevő befolyásolhatja, annak igazat kell adnom, de hivatkoznék jelen cikk terjedelemének szűkös voltára.


Miért jó az AHD-H?

Mármint a fentebb említetteken túl? Alapvetően azért jó az AHD-H, amiért már az AHD-M is beváltotta a hozzáfűzött reményeket:

  • kiváló képminőség – tömörítésmentes képalkotás és jelátvitel;
  • nincs késés a megjelenített kép és az esemény között;
  • nem kell lecserélni egy már meglévő, analóg rendszer kábelezését, azaz: gyors és költséghatékony telepíthetőség/rendszer „upgrade”;
  • kedvező árszínvonal.
     

A kameraoldal tulajdonságai adottak. A legfontosabb: 1080p, melynek előnyeit fentebb ecseteltem. Rögzítői (DVR) oldalról sem jelent túl nagy meglepetést, hogy a gyártók – szűkebb pátriámnál maradva, az IdentiVision – megtartották az AHD-M valamennyi előnyös tulajdonságát (pl.: képtartalom-elemzés, hagyományos analóg kamerák fogadása), ami most kiegészült a 1080p-s AHD képanyag kezelésének képességével. Az új chipkészleteknek köszönhetően a rögzítők egyre nagyobb (akár 6TB) winchestereket is képesek kezelni. Csak csendben és egymás közt, ez szuper, de költséghatékonyabb ha max. 4TB-os HDD-k ketyegnek egy rögzítőben. Persze, az is igaz, hogy egy 8-csatornás AHD-H DVR alsó hangon 240 GB-nyi adatmennyiséget is rögzíthet egy nap (1080p felbontás mellett), így nem árt, ha „van mire rögzítenie”.

Fontos megjegyezni, hogy az előzetes híresztelésekkel szemben, az AHD-H rögzítők képesek kezelni az AHD-M kamerák képanyagát is. Így nem szükséges a teljes 720p-s rendszert sutba vágni, ha fejleszteni szeretnénk (de a rögzítőt biztosan).


Ollári Viktor
LDSZ Kft. budapesti irodavezető

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet