Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

A közbiztonság hálójában

A közbiztonság hálójában

Dr. Kovács Sándor rendőr ezredes – mesteroktató, NEMZETI KÖZSZOLGÁLATI EGYETEM Rendészettudományi Kar Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék

„A közbiztonság a modern európai felfogás szerint olyan kollektív társadalmi termék, amely az egyének és a közösségek tevékenységéből, az állami szervek hatósági intézkedéseiből, a polgárok önvédelmi képességei, és a vállalkozói piac nyújtotta szolgáltatások együtteséből alakul ki.„ (Nemzeti Bűnmegelőzési Stratégia 2013–2023)

Pályaorientáció

1963-ban született Debrecenben, Hajdúszoboszlón járt általános iskolába ének-zene tagozatra, és gimnáziumba gépjárműtechnikai fakultációra, tehergépkocsi-vezetői jogosítványt is szerezve. A „Hajdúvárosok Közlekedési Versenyén”, egyéni és csapat díjakat gyűjtött. Középiskolás éveiben nyaranta a Csopaki BM PIR (Pályára Irányító) táborban megismerkedhetett a belügyi hivatás szakterületeivel.

A határőrségi sorkatonai szolgálat után 1983-ban tett rendőresküt. A BRFK Közbiztonsági Parancsnokságon töltött évek alatt végezte el a Rendőr-tiszthelyettes és a Zászlósképző Iskolát, ahol URH-s gépkocsizó járőr, járőrparancsnok és csoportvezetőként dolgozott. Tanulmányokat folytatott a Moszkvai BM Akadémia Jogi Fakul-tásán, ahol 1992-ben kapott diplomát, amelyet még az év őszén honosított az ELTE ÁJTK-n.

Életre szóló élménye volt a Budapest Sportcsarnok sport- és kulturális rendezvényeinek biztosítása, mikor a rendszerváltozás éveiben a biztosítási feladatokat egyre markánsabban veszik át a magánbiztonsági szakemberek. 1995-ben megszületett a Kormányrendelet a személy- és vagyonvédelmi tevékenységről, amelynek alapján a budapesti rendőrfőkapitány intézkedésében vizsgabiztosi kinevezést kapott, miközben vagyonvédelmi cégeknél oktatott.

A BRFK Közrendvédelmi Főosztályon alosztály-vezetői munkakörben, 50 fős egységével Budapesten és vonzáskörzetében az elektronikus biztonságtechnikai eszközökkel védett, rendőrségre bekötött objektumok távfelügyeleti rendszereinek jelzései alapján a reagáló rendőri egységek tevékenységének tervezése, szervezése, irányítása volt a feladata.

1996-tól a BRFK Közlekedésrendészeti Főosztályon 60 fős csapatával a főváros nagy áteresztő képességű, forgalmas útjain és csomópontjain az egyéni- és tömegközlekedés folyamatosságának biztosítását végezte rendészeti eszközökkel. Részt vett események útvonal-biztosításában, összehan-golta a kameráknál figyelő diszpécserek és ellenőrző-irányító járőrök munkáját.

1999-ben – a jogi szakvizsgát követően – Buda-pesti Rendőr-főkapitányság közbiztonsági helyettesének közvetlen alárendeltségében a titkársági, szakmai irányítói és rendezvénybiztosítás előkészítéséért felelős osztályt vezette. Összehangolta a BRFK erőinek és a társszervek megerősítő erőinek (Készenléti Rendőrség, Határőrség, Közterület-felügyelet, Polgárőrség, Természetvédelmi Őrszolgálat, Vám- és Pénzügyőrség) a közbiztonság, bűnüldözés és bűnmegelőzés érdekében kifejtett tevékenységét, közreműködött jogi és szakmai szempontból a főváros több kerületében tervezett térfigyelő rendszerek kialakításában és tervezésében.

Közreműködött az 1997-ben megszületett – FBŐ-ről, természetvédelmi őrökről, mezőőrökről, hegyőrökről és halászati őrökről szóló törvény létrehozásában, és a rendőrség képviseletét látta el az 1999-es közterület-felügyeletről szóló törvény alapján a felügyelők vizsgáztatásában. Kialakította a kapcsolattartás rendjét a rendőrség és a köz-terület-felügyeletek között. A rendőrség és a magánbiztonság szereplői közötti munkamegosztás az utóbbi irányába tolódott el, amikor 1999-ben megszületett a rendőrség ellenérték fejében végezhető szolgáltató tevékenységéről szóló Kormányrendelet.

2003-tól az ORFK Közbiztonsági Főigazgatóság Szakmai Irányító és Felügyeleti osztályvezető-helyetteseként stratégiailag kiemelten fontos objektumok védelmét ellátó fegyveres biztonsági őrségek rendőrhatósági szakfelügyelete, a köz-rendvédelmi őr-, járőrszolgálati tevékenység szakmai irányítása, rendőri intézkedés során bekövetkezett rendkívüli események felügyelete, illetve a polgári biztonságvédelmi szervezetek törvényességi felügyelete volt a feladata. Kivette részét, mint jogtanácsos az ORFK álláspontját képviselve a vagyonvédelmi törvény módosításában és a polgárőrségről szóló törvény kodifikálásában. Aktív részese volt a Személy- vagyonvédelmi és Magánnyomozói Szakmai Kamara az FBŐ és Közterület-felügyelői valamint polgárőr szakmai fórumoknak.

2004 újabb lendületet adott a rendészeti szakma fejlődésének, a Magyar Rendészettudományi Társaság megalakulása, amelynek alapító tagja. 2003-tól, mint külsős oktató tanított a Rendőrtiszti Főiskolán, 2006-ban kapott főiskolai docensi címet. Még abban az évben indították el a főiskolán a légiközlekedés-védelmi tiszti képzést, amelynek egyik aktív irányítója napjainkig.

A bűnmegelőzés össztársadalmi ügy, ezért 2004-ben a főiskola kapuit megnyitották a civilek előtt, a rendőrök mellett bírák, ügyészek, gyermekvé-delmi, magánbiztonsági, és önkormányzati rendészeti szakemberek is beültek az iskolapadba.
2006-ban a magánbiztonság és önkormányzati rendészet bekerült a nappali képzés rendszerébe, és napjainkig sikertörténet a biztonsági szakirány.

2008-tól alapító igazgatója az Újbuda Közterület-felügyeletnek, ahol fő feladata volt a közterületek rendje és tisztasága, valamint a közterület rendeltetésszerű használata ellenőrzésének megszervezése. Közbiztonsági és bűnmegelőzési koordinációs feladatok ellátása a társszervekkel (Rendőrség, Polgárőrség, Tűzoltóság, Katasztrófavédelem, Természetvédelmi Őrszolgálat, stb.), valamint a Kerületőrség, Térfigyelő Központ, Diszpécser Központ és parkolásüzemeltetés irányítása. A fel-ügyeletet – mint, Közbiztonsági és Bűnmegelőzési Centrumot – az RTF gyakorlati oktatóműhelyévé alakította.

2011–2012-ben Mátraverebély-Szentkút Ön-kormányzat jegyzője, amikor még a jegyző hatáskörébe tartoztak a szabálysértési és szociális hatósági ügyek, a településüzemeltetésen és a testületi ülésekkel kapcsolatos feladatokon túlmenően.

2012 szeptemberétől csak egyetemi oktatással foglalkozik, de nem kizárólagosan, hiszen hosszú évekig tagja volt az MLSZ Fegyelmi, majd Biz-tonsági Bizottságának, és a Licencadó Testületnek. Jelenleg a Rendészeti Alap- és Szakvizsga Bizottságban vizsgáztató, BM szakmai vizsgaelnök, Jogi Szakvizsga Bizottságban cenzor, és elnöke az Országos Természetőr Egyesület Felügyelő Bizottságának.
Aktív természetjáró, Tisza-tavi túravezetői igazolvánnyal rendelkezik.

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet