Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Szaktanulmány

Kovács A. Dániel

Intelligens kamerarendszerek,
vásárlói szemszögből


Jelen írás abban kíván segítséget nyújtani a megrendelői oldalnak, hogy amikor intelligens kamerarendszereket kínálnak a számára, akkor egy alapvető tudásbázissal rendelkezzen a témával kapcsolatban, ezzel is gyorsítva és megkönnyítve a legmegfelelőbb konstrukció választását.


Az alapvető ismeretek megszerzéséhez ismernünk kell a hagyományos kamerarendszerek működési elvét. Ezen jellemzők alapján, tisztább képet kapunk azzal kapcsolatban, hogy egy intelligens kamerarendszer mivel tud többet nyújtani?

A hagyományos kamerarendszer három elemből tevődik össze: kamera, monitor, (amelyen megjelenik a kamerakép), illetve személyzet, aki figyelemmel kíséri a monitoron látottakat és így tud reagálni egy esetleges eseményre. Ez a struktúra kiegészíthető még egy merevlemezzel, ami tárolja a kamera által felvett képanyagot.
 


Ez a rendszer azt teszi lehetővé, hogy már megtörtént eseményeket lehet visszanézni (abban az esetben, ha rendelkezünk, merevlemezzel). Illetve, ha a személyzet észreveszi az élőképen történteket, akkor tud reagálni, azonban ez a gyakorlatban soha nem ilyen egyszerű. A monitorfigyelés egy rendkívül monoton tevékenység, amely következtében az emberi figyelem lankadhat, illetve több kamerakép esetében még a figyelmét is meg kell osztania az operátornak, ami szintén rizikófaktor egy élőkép elemzése során.

Az intelligens kamerarendszer ezeket a hiányosságokat orvosolja. Természetesen emberi közreműködésre még szükség van azonban a munka rizikófaktorokkal teleszőtt részét átveszi az ember válláról. Egy ilyen információ morzsa olvasása közben felmerülhet a kérdés az olvasóban, hogy „mégis hogyan segítheti az embert egy ilyen rendszer?” Egy egyszerű példával szeretném szemléltetni.

Tegyük fel, hogy egy bankszékház főbejáratát kívánjuk megfigyelni. A főbejárat egy forgalmas utcából nyílik, ahol naponta több ezer ember megfordul. – Azonban azt megjegyezném, hogy egy ilyen objektum számos kamerával van szerelve, tehát a monitorszobában is számos kamerakép lelhető fel. – Egy hagyományos rendszer esetében a személyzet többnyire csak a kirívó esetekre figyel fel, mivel minden más beleolvad a tömegbe (nem beszélve a több kameraképből fakadó figyelemmegosztás hátrányáról).



Azonban egy intelligens kamerarendszer képes arra például, hogy kiszűrje a „nézelődőket” vagy bármilyen más magatartásformát, amely nem megszokott az adott területen. Ennél a példánál maradva, a vagyonőrkolléga figyelemmel kísér több monitort, előterek, belső folyósok, gépjárműkapu, illetve a főbejárat. A főbejárat előtt folyamatos és tömeges sétálgatás, busz-, villamos után futás látható, egyszóval zajlik az élet. Azonban egy ember megáll a kapu közelében és be-be tekintget az épületbe, figyeli az őrszemélyzetet, az épület elrendezését. Egyszerűbben; megfigyelést hajt végre. Egy monitorozó vagyonőr nem biztos, hogy észrevenné, azonban az intelligens kamerarendszer tanuló algoritmusa igen. Ilyen esetben jelzést küld az operátornak, aki azonnal felfigyel az eseményre és reagál. Értesíti a járőrkollégákat, hogy felderítsék az érdeklődő személy kilétét és célját.


Egy másik példa

Mindenki vásárolt már szupermarketben, és mindenki szembesült már azzal, hogy tetemes sor várakozott a pénztáraknál, mégis csak egy vagy kettő kassza üzemelt. Az intelligens kamerarendszerek képesek arra, hogy figyeljék az áruházba belépő vásárlók számát és kiszámítsa a létszámból, hogy hány fős pénztáros személyzetre lesz szükség. Ez több okból is fontos egy kereskedelmi egység szempontjából:

■ A nagy vásárló tömeg már önmagában veszélyforrás például egy kiürítés során

■ Tömeg esetén nehezebb kiszűrni a vagyon elleni bűncselekményeket.

■ Fontos szempont továbbá a vevői elégedettség. Számos hasonló példát lehetne írni még a vagyonvédelem minden területéről, viszont az alapelv ugyanaz mindnél. Az intelligens kamerarendszerek pénzt spórolnak meg!

■ Hatékonyabban detektálja a veszélyforrásokat

■ azonnal reagál

■ a nap 24 órájában „figyel”, és a figyelme nem elterelhető

■ Kisebb számú őrszemélyzetet igényel


Tévhitek

Elmondható, hogy az emberek többsége rendelkezik bizonyos szintű ismerettel az intelligens kamerarendszerekről. Illetve az mondható el, hogy ők azt hiszik, hogy rendelkeznek ismeretekkel az intelligens kamerarendszereket illetően.
Amikor a biztonságiszakértő-kolléga felteszi az ügyfélnek a kérdést, hogy tudja e mi az az intelligens kamerarendszer, akkor sokan válaszolnak, hogy „természetesen, ismerem az IP kamerarendszereket.” vagy „Persze, hallottam már a PTZ kamerákról”. Valójában ezek a kamerák önmagukban még nem intelligens rendszer részei. Az alábbiakban ezeket a tévhiteket szeretném eloszlatni, olyan módon, hogy leírom mi is valójában az a kamerafajta, amiről néhány megrendelő magától értetődőnek tartja, hogy már intelligens rendszerről van szó.


■ Az IP-kamerarendszer
Az IP-kamerarendszer annyit jelent, hogy nem szükséges az üzemeltetéséhez ún.: monitorszoba. Vagyis mellőzhető a merevlemez és a monitor. A működési elve az, hogy a kamera, az általa felvett anyagot internetes úton továbbítja egy szerverre, ami pedig tárolja. A szerveren visszanézhető illetve élőképben is figyelemmel kísérhető a kamera képe. Hátránya, hogy gyors, és stabil internetelérhetőségre van szüksége, valamint az internetes tárolóhelyből fakadó veszélyekkel is számolni kell, – tehát feltörhető. Nyilván többlépcsős biztonsági szintek előzik meg a bejutást, amíg eljutunk a kamera közvetített képéig, azonban nagy rizikófaktornak tekinthető. Személy szerint az ilyen megoldást magánlakások/házak esetében ajánlom, mivel megvan az az előnye, hogy egy okoseszköz segítségével bárhonnan vethetünk egy pillantást a megfigyelt területekre. Valamint a hackertámadás esélye sem olyan magas, mint pl. egy pénzintézet vagy más nagyvállalat esetében.
 


■ A PTZ kamera
A PTZ a kamera kialakítását jelenti, mégpedig, hogy forgózsámolyos. Ez annyit tesz, hogy a kamera képes 360˚-ban mozogni illetve zoomolható a képe.


■ A Speed dome kamera
A speed dome kamera lényegében megegyezik a PTZ-vel, annyi különbséggel, hogy csak egy behatárolt szögön belül mozgatható. Azonban, önmagában még nem intelligens.


■ A Domekamera
A domekamera szintén egy kialakítást jelöl. Mégpedig egy búra alakú burkolatot a kamera körül. a burkolat alatt lehet bármilyen típusú kamera: Fix, PTZ vagy Speed dome.


Egyik kamera esetében sem evidens, hogy intelligens kamerarendszer részét képezik.

Viszont jó eséllyel sokan találkoztak már intelligens kamerarendszerrel. Például, rendszámfelismerő szoftverrel szerelt kamerarendszer. A modern mélygarázsok ilyen struktúrával működnek. Néhány emberben az a tudat él ezzel a megoldással kapcsolatban, hogy egy operátor ül a monitor előtt, és amikor megbizonyosodik a parkolás kifizetettségéről, akkor nyitja a sorompót. Valójában ez nem fedi a valóságot. A példánál maradva ez a rendszer úgy működik, hogy a garázsba történő beállás előtt egy automatából kapunk egy vonalkódos jegyet (ezt követően nyílik fel a sorompó).
 


A rendszer értelmezi a rendszámunkat és hozzárendeli a vonalkódot. Innentől kezdve szerepel a forgalmi rendszámunk a parkoló autók adatbázisában. Távozáskor, egy erre rendszeresített automatánál érvényesítjük a jegyet, olyan módon, hogy beolvastatjuk a vonalkódot. Ebből tudja a rendszer, hogy melyik rendszámról van szó. Kifizetjük a parkolás ellenértékét és elindulunk a garázsból. Majd amikor a kijárathoz érünk, a kijáratnál lévő kamera felismeri a rendszámot, leellenőrzi az adatbázisban, hogy ki lett-e fizetve a parkolás díja és kinyílik a sorompó.
 


Ezen tények tükrében elmondható tehát, hogy minden intelligens kamerarendszer velejárója a kamera, azonban nem minden kamera velejárója az intelligens rendszer.

Tehát az intelligens kamerarendszert, a rátelepített szoftver határozza meg.



Kovács A. Dániel
A Hori-Zone Információs és Biztonsági Iroda Kft.
őrzés-védelmi üzletágvezető helyettese
 

 

 


 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet