Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Hírek / események

Aspectis Solutions Day I.

A technológiai fejlődés újradefiniálást kíván
néhány fogalom terén


Mi változott meg 15 év alatt a biztonságtechnika területén? Halvány túlzással: minden. Körülbelül 15 éve vettek egy mély lélegzetet az IP-alapú biztonságtechnikai megoldások úttörői és helyet csináltak a jövőnek. Egy olyan piaci környezetben (és ez nem csak Magyarországra vonatkozik), mely vastagon kétkedő volt a tekintetben, hogy „tényleg az IP e a jövő”. Minden kétséget kizáróan a 15 éve indult Aspectis Kft. volt az új technológia elsőszámú hazai evangelistája.

Mint azt Laczkó Gábor, az Aspectis ügyevezető igazgatója, az Aspectis Solutions Day megnyitóján kiemelte, nem azért lettek sikeresek az IP-alapú biztonságtechnikai megoldások, sem a cége, mert tátott szájjal vártak a sültgalambra. Minden siker mögött teméntelen, következetes, kitartó munka rejlik.
 


 

Mára minden megváltozott. Nem csak teret nyert, sőt a biztonságtechnika vezető ágazatává vált „az IP”, de az élet egyre szélesebb területei – és nem csak biztonságtechnikai célzattal – integrálták magukba megoldásait. Talán 2018-ra értünk el egy olyan szintet, ahol nem ártana a piac vezető vállalkozásainak és szakértőinek leülni és újradefiniálni néhány fogalmat. A megoldások keresztalkalmazása olyannyira mindennapossá és nagyszámúvá vált, hogy nehéz megmondani, hol kezdődik egy IP-alapú CCTV rendszer és miként transzmutálódik át marketingmegoldássá. Mára a technológia eredményeit minden lehető és lehetetlen helyen felhasználják.

2018-ra – Laczkó Gábor meglátása szerint is – 5-6 kiemelt fronton kell helyt állnia a biztonságtechnikának, különösen az IP CCTV alapú megoldásoknak.

■ Az egyik a BIG DATA „problémakör”. Csak néhány adat, hogy miért jelent ez jelentős kihívást: világszerte kb. +350 M (2017-es adat) CCTV kamera üzemel. Egy még figyelemre méltóbb adat, Kínában kb. 176 M CCTV kamera üzemel, és az állam tervei szerint ez a szám 450 M lesz 2020-ra. Ha ehhez hozzá tesszük a világ többi részén várható rendszerbővüléseket, azt hiszem egyetérthetünk azzal, hogy ez kétség kívül hihetetlenül nagy adathalmaz, amivel valamit kezdeni kell és lehet.
 


 

Itt lép be a képbe a mesterséges intelligencia (MI/AI) kérdésköre. Ekkora adatbázist nem lehetséges kizárólag emberi erőforrásra, vagy a már megszokott szoftveres rutinokra építve hatékonyan feldolgozni. Akárha arra gondolunk, hogy egyetlen(!) utcarészleten észrevegye a megfigyelő a keresett személyt, vagy a nem kívánt eseményt; akár a már megtörtént eseményt követően a rögzített adatbázisban gyors és hatékony keresést végezzünk. Ez sziszifuszi munka egy hatékony AI hiányában. Persze, az AI-k már az olyan „alap” funkciók területén is, mint a mozgásérzékelés, segédkezet nyújthatnak. Ha máshol nem, a téves riasztások csökkentése terén. Természetesen, nem állítom, hogy ez a technológia kiforrott lenne, erősen az elején járunk, és senki nem tudja, merre fog valójában fejlődni. Számos kérdőjel és megoldandó nehézség áll a mérnökök előtt.

■ A GDPR napjaink akut kihívása. A neki való megfelelés számos kérdést vet fel, de most már elkerülhetetlen, hogy az adatkezelők – melyekhez hozzá tartoznak a biztonságtechnikai rendszereket üzemeltetők, ill. szolgáltatók is – végrehajtsák a szükséges, „illeszkedési” teendőket.

■ Az INTEGRÁCIÓ (így, nagy betűkkel) egy kimeríthetetlen téma. Az IP alap éppen azért volt egy hihetetlenül jó választás 15+ éve, mert egy olyan közös platformot teremtett, mely lehetővé tette az addig elszigetelt alkalmazások, egymásba „oltását”, hatékonyabbá tételét; ezáltal új szolgáltatások/megoldások létrejöttét, az IoT korszak kialakulását.

Az említett IoT korszak előtt is ott volt a kiberbiztonság kérdése, de az IoT éra eljövetelével az események felgyorsultak. Az IP alapú (biztonságtechnikai és azon túli) megoldások olyan platformot képeztek, mely túl vonzó volt ahhoz, hogy ne használják ki az állami és magánszféra „rosszfiúi”. Tekintve, hogy az IoT terjedési lendülete nem hogy csökkent, de turbó fokozatra kapcsolt, a kiberbiztonság kérdésköre is egyre inkább kulcspozícióba kerül.

A CCTV kamerák képalkotói is dinamikus fejlődés periódusait élik. Keveset hallunk róla, mert nem lehet olyan jól kommunikálni, mint a kiberbiztonságot és az AI-t, de 3-4 éve zajlanak csendben az új CMOS generációk fejlesztése és piacra dobása. Két fejlesztési irány van. Az egyik irány főként a felbontás növelésére fókuszál – a 4K már lejárt lemez, cél a 8K! –, a másik a képminőség javítására (globális shutter, megnövelt fényérzékenység és dinamikatartomány, stb.).

Az Aspectis széles körű portfólióján tallózva szembesülhetünk az IP videotechnológia forradalmával, aminek rövid áttekintését talán indokolja a fenti bevezető. A 2018-as Aspectis Solutions Day előadásain elhangzottakról – terjedelmi korlátaink okán – lapunk következő számában számolunk be részletesen.
 


 

Most még talán annyit, hogy az előadásokat követően még szerzett néhány kellemes (egyben hasznos) pillanatot az Aspectis a résztvevőknek, hiszen fejleszthették autóvezetés-technikájukat a rendezvény helyszínéül szolgáló zsámbéki Driving Camp pályáin; nem mellesleg kipróbálhattak néhány nem mindennapi járművet. Az Aspectis (magától értetődik), ezt is demoként fogta fel, és Planet Wifi-s eszközökkel hozta be térfigyelő és rendszámolvasó kamerái képét a Camp aulájába – ahol a bemutatott márkák standjai is helyet kaptak. Akik kellően kitartók voltak, megismerhették, hogy a szervező és támogatócégek ajándékait kik vihették haza. Ha még szerencsések is voltak, akkor a megszerzett ismereteken felül egy-egy ajándékkal gazdagabban térhettek haza.

 

aspectis.hu
 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet