Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Konferencia

Mesterséges intelligencia
a biztonsági szakemberek szolgálatában

Az Avigilon szoftverfejlesztési újdonságai


Csuthi Zsuzsanna előadása az MBF 2018 konferencián


Ma már egyre több videokamera szolgáltat képi információt a létesítmények, közterületek üzemeltetőinek. Egy-egy rendszernek gyakran 50, 100 vagy akár több száz videokamera képezi részét és nyújt hatalmas mennyiségű adatot. Az emberi figyelem határai viszont nem bővültek. Ugyanúgy megmaradtak 20 perc körül, vagyis 20 perc után a legjobb szakember sem képes megfelelően koncentrálni, ami lassú reakcióidőhöz, pontatlan, vagy nem megfelelő intézkedésekhez, sőt, akár elmulasztott eseményekhez is vezet.

Ezen egyensúly helyreállításában segíthet a mesterséges intelligencia. De mi is ez a sokat emlegetett kifejezés? Mesterséges intelligenciáról nagyjából onnantól beszélhetünk, ha egy gép már nem kizárólag a programjával betáplált utasításokat képes végrehajtani, hanem saját magától tud tanulni is. Az 1980-as években megjelent a gépi tanulás, ami a mesterséges intelligencia egy ága – olyan rendszereket takar, amelyek példa alapján képesek tanulni önállóan, vagy minimális emberi segítséggel. A 2010-es években jelent meg a deep learning, vagyis a gépi mély tanulás, ami teljesen új szintre emelte a robotika és a számítástechnika korábbi módszereit. A deep learning a neurális hálózatokra épül, vagyis nagy vonalakban az agy ideghálózatát másolja működésében. Amíg az ideghálózatunkban azonban bármely ideg kapcsolatba kerülhet bármelyik másikkal, a deep learning szoftverekben ez szabályozva van.

A deep learning különlegessége abban van, hogy hatalmas neurális hálózatot használ, és elképesztő mennyiségű információt lehet rajta keresztülfuttatni, amelyet aztán a szoftver megjegyez, gyakorlatilag megtanul.

Ennek a deep learning mesterséges intelligenciának az alkalmazásával az avigilon forradalmian kiszélesítette a videomegfigyelő- rendszerek felhasználási területét és egy valódi, tartalomalapú videokeresőt hozott létre. De miért van szükségünk Keresőre?

Képzeljék el az internetet Keresők nélkül. Képzelje el, hogy nincs Google, Bing, vagy más kereső a számitógépén. Ugyanolyan hatékonyan megtalálnák a keresett információt a világháló végtelennek tűnő világában? Nyilván bármilyen browser-höz kötődő feladat elvégzése jóval több ideig tartana. A keresés nem új koncepció a videomegfigyelő-rendszerekben sem. Az időpont alapján történő keresés mindig is lehetséges volt. Több gyártó terméke a mozgásalapú keresésre is képes viszonylag régóta. Az Avigilon rendszerek használói jól tudják, hogy emellett az utóbbi néhány évben már a videoanalitikaalapú keresés is valósággá vált és drasztikusan felgyorsította az események felderítését. Most pedig képessé válunk a szereplő alapján történő keresésre is.

A szereplőalapú keresésnél fontos, hogy az incidenseket kivizsgáló személy ne egyetlen kamera képén keresse az eseményt, hanem a rendszer valamennyi kameráját használva és minél gyorsabban. Erre szolgál az Avigilon Appearance Search, magyarul alakkövetés nevű új technológia.

Az Avigilon Alakkövetés négy alkotóeleme az Avigilon videomanagement-szoftver, az Avigilon HD analitikus kamerák, az egyedülálló alakfelismerő Avigilon videoanalitika és az analitikai kiegészitő csomaggal ellátott Avigilon hálózati rögzítők.

Az új alakkövető funkció segít a keresett személy gyors felkutatásában az adott létesítményben, az összes kameraképet felhasználva. Intelligens bookmarking funkciója lehetővé teszi a gyanús személyek, vagy járművek bejelölését későbbi vizsgálathoz, majd a multikamera-export funkció révén az érdemleges információ egyetlen gombnyomással exportálható az Avigilon rendszerektől megszokott egyszerűséggel. A technológia segítségével a keresett személyek vagy járművek keresése gyors és hatékony. A keresés finomítható az idő, vagy kamera helyszínének megadásával. A felhasználói felület rendkívül intuitiv, ahol a viszszajátszás, bejelölés és exportálás gyors és egyszerű. Az alakkövetés az Avigilon öntanuló, alakfelismerésen alapuló videoanalitikáját alkalmazza és mindez az Avigilon VMS-ébe van beépítve. A technológia használata számos előnnyel jár: hatalmas adatmennyiség gyors elemzését teszi lehetővé, pontos és releváns eredményt biztosít, a megfigyelt személy útvonala feltérképezhető a segítségével, segít a videobizonyíték összeállításában és valamennyi már meglévő Avigilon analitikus kamerával működik.

Alakkövetés (Appearance Search)

 

A biztonsági személyzet nyomozását is megkönynyíti, hogy beltéren és kültéren is alkalmazható a rendszer.

 

Az alakkövető technológia fejlesztésének következő lépése a technológia járművekre történő kiterjesztése volt, ami azért fontos lépés, mert amikor a nyomon követett személy beszáll egy autóba Ön csak rákattint a járműre és immár annak mozgását követheti nyomon. De azt is megtudhatja, hogy

  • hova parkolt egy autós, aki nem találja gépkocsiját a többszintes parkolóházban
  • vagy, hogy merre hajtott ki a parkolóból egy jármű.
     

A pontosabb eredmények eléréséhez sokban segíthet az arcok tulajdonságainak figyelembevétele is. Tehát, hogy a keresőnk ne csak a ruházat és alak alapján keressen, hanem az arc attribútumai alapján is. Vagyis, hogy a keresett személy férfi, vagy nő, szemüveget vagy kalapot visel-e, idősebb, vagy fiatalabb. Ez az információ nyilván nem mindig áll rendelkezésre, ha viszont a kellő számú és felbontású kameráról van képi információnk, akkor a követés akkor is lehetséges, ha a személy ruhát vált, leveti a kabátját, vagy több napi anyagot kell kielemezni.

A következő, mesterséges intelligencián alapuló Avigilon újdonság a szokatlan mozgásérzékelés technológiája.

Szokatlanmozgás-érzékelés (UMD)


A szokatlan mozgásérzékelés egy olyan fejlett mesterséges inteligenciai technológia, ami folyamatosan tanulja, hogy mi a tipikus tevékenység egy helyszínen és a szokatlan mozgásokra vizuálisan felhívja a kezelő figyelmét. A funkcióhoz nem szükségesek előzetes szabályok, beállítás, vagy egyedi programozás. Mint ahogy azt Mahesh is kiemelte a videóban, igazán semmi mást nem csinál, mint egy jó biztonsági szakember, szokatlan mozgásokat figyel, nagy mennyiségű rögzített felvételt átvizsgálva, ezt viszont órák múlva sem unja meg. Így olyan eseményeket tár fel, amiket valószínűleg nem vettek volna észre. Mik lehetnek ezek az események?

Vajon érzékeli-e a mesterséges intelligencia ha valaki kürtöskalács-jelmezben megy végig az utcán? Attól tartok, hogy egyenlőre nem. Azt viszont igen, ha valaki fordított irányban halad a mozgólépcsőn, esetleg leesik. Ugyanígy szokatlan mozgást végezhet…

  • Egy fordított irányú jármű, vagy személy a nap valamelyik szakában
  • Személy/jármű olyan térbe lép, ahova nem szokott
  • Személyek szokatlan átkelése úton
  • Közterületen megzavart tömeg

A Működés lényege, hogy a kamera folyamatosan elsajátítja, hogy mi a „normális” viselkedés a látószögben a nap adott szakában. Ezután amikor a kamera a megtanult viselkedéstől eltérő mozgás- mintázatot, egy anomáliát azonosít, az a rögzített videóban egy szokatlan mozgáseseményt generál. Ilyen anomália lehet a szokatlan sebesség, irány, mozgás jelenléte vagy hiánya.

A bemutatott példákon keresztül is világos, hogy a technológiai fejlődés nem megállítható folyamat. Egy új korszak kezdetén állunk. Ami egyszer tudományos fantasztikus képzelet volt, vagy hollywoodi fantázia az ma valósággá válik, ahogy a mesterséges intelligencia átalakítja az űrkutatást, a pénzügyi szektort, a robotokon keresztül a gépgyártást, az önvezető járműveken keresztül a közlekedést. Az egészségügy sem marad érintetlen. Japánban, ahol a társadalom drasztikusan elöregszik hatalmas fejlesztéseket folytatnak robotápolók fejlesztésére, de az orvosi diagnosztika terén is hatalmasak a lehetőségek. Ugyanígy a ma lassú és nehézkes igazságszolgáltatás is rendkívüli módon felgyorsulhat a mesterséges intelligencia segítségével. És ki ne örülne annak, ha egy per nem évekig tartana, hanem néhány hét alatt lezajlana. Ha viszont robotok fogják elvégezni a munkák nagy részét, akkor mi emberek mivel foglalkozunk?

Élvezzük mindennek gyümölcsét és az athéni társadalomhoz hasonlóan mi is filozófiával és lakomákkal múlatjuk időnket? Vagy a rendkívüli intelligenciával rendelkező gépek minden területen meghaladják képességeinket és átveszik a helyünket, hiszen mi semmit nem tudunk nyújtani nekik, csak az egyre szűkülő erőforrásokat emésztjük fel. És egyáltalán mit jelent embernek lenni? Szerencsére hatalmas elmék foglalkoznak ezekkel és hasonló kérdésekkel és hozták létre többek között a „Future of Life”, vagyis az Élet Jövője Intézetet. A szervezet célja éppen az, hogy egyfajta katalizátor legyen és támogassa azokat a kutatásokat és kezdeményezéseket, amelyek a technológiát az emberiség javára fordítják és felhívják a figyelmet a potenciális veszélyekre. Nem véletlen a Steven Hawking halálakor a világ minden médiájában megjelent figyelmeztetés sem. A technológiai fejlődés során az ember mindig a hibáin keresztül tanulta meg csökkenteni a kockázatot. Olyan erőteljes technológiák esetében azonban, mint a nukleáris fegyverek, szintetikus biológia és a jövő erős mesterséges intelligenciái ésszerűbb és biztonságosabb, hogy előre tervezzünk, mint, hogy a hibáinkból tanuljunk. És hogy valóban azok legyünk, amit nevünk rejt, homo sapiens, vagyis gondolkodó ember.

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet