Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Beléptetéstechnika / Z&Z

Mielőtt fémdetektor-kaput választana…

Vásárlási segédlet, avagy milyen szempontokat vegyünk figyelembe, ha személyátvizsgáló eszközt alkalmaznánk?



A fémdetektor kapuk mára hozzátartoznak a mindennapjainkhoz. Közintézmények, minisztériumok, bíróságok, repülőterek, gyárak, vasútállomások – hosszan lehetne sorolni még azokat a helyszíneket, amelyek bejáratainál kötelező és állandó kellék lett a személyátvizsgáló fémdetektor- kapu. Az elmúlt évek terrorcselekményei – kiemelten a szórakozóhelyek és sportlétesítmények ellen elkövetett fegyveres támadások miatt – folyamatosan növekszik az ilyen biztonsági berendezések iránti igény. Értelemszerűen egyre több gyártó szeretné meglovagolni a termékcsoport iránti kiemelt keresletet, ezért elég sok gyenge minőségű, vagy beszerzési árához képest mérten alacsony színvonalú termék kerül a piacra.


Működési elv

Bármilyen detektorkapuról is legyen szó, a működési elv és mechanizmus mindegyiknél ugyanaz. Az üzembe helyezést követően az eszköz a két oldalsó panel vagy oszlop között elektromágneses teret generál, amelyben képes érzékelni az azt eltérítő fémtömeg kölcsönhatását. A kapun áthaladó személy, pontosabban a nála lévő fém megváltoztatja annak addig homogén és nyugalmi helyzetben lévő mágneses terét, amelyet a vezérlő- és kiértékelő elektronika érzékel. Az oldalpanelen embermagasságban elhelyezkedő kijelzők felvillanó fénye hangjelzés kíséretében riasztja a kezelőt, aki megkezdheti az ilyenkor szokásos eljárást. A fémdetektor kapuk kötelező elemét – a fémérzékelést magát – nyilvánvalóan minden gyártó hozza, a nagy különbséget ugyanakkor az érzékelés, értékelés, visszajelzés és riasztás területén tapasztalhatják meg a felhasználók.

Biztonsági berendezésről van szó, tehát minden technológiára költött forint megéri az árát. Az olcsóbb, korai generációk technikáját alkalmazó kapuk bizony nem képesek az egyre rafináltabb trükkök érzékelésére és kiszűrésére, így ezek az eszközök pusztán dizájnelemként funkcionálnak a beléptető- és átvizsgálópontokon.


Kulcsszavak: érzékenység, megbízhatóság és gyorsaság

A modern fémkeresőkapu többzónás érzékelőrendszerrel (multizónás detektálás) működik. Ez azt jelenti, hogy a kapu különböző méretű érzékelési sávokban képes vizsgálni az áthaladó fémeket. Ezeket a detektálási sávokat egymástól eltérő érzékenységre lehet beállítani, melynek például a fémbetétes munkavédelmi bakancsok esetében van jelentősége. Ilyenkor a legalsó zónát érzéketlenebbre lehet állítani, ezzel megakadályozható, hogy minden egyes dolgozó téves riasztása lassítsa az átvizsgálás folyamatát. Az érzékelt fém elhelyezkedésének pontos kijelzése úgy valósul meg, hogy a panel vagy oszlop oldalán a fémtárgyhoz legközelebbi LED-ek világítanak. A minőségi különbséget a környezeti zajokkal szembeni immunitás és a homogén detektálási képesség jelenti. Ez a két paraméter az, ami valójában meghatározza minden fémdetektorkapu minőségét, melyben az olasz CEIA fémdetektorkapui fölé emelkednek minden más gyártmánynak.
 


Fémdetektor kapuk környezeti zajokkal szembeni érzéketlensége:

A fémdetektor kapuk hibamentes, azaz tévesriasztás-mentes működését kétfajta zaj befolyásolja: mechanikus, illetve az elektronikus. Mechanikus zaj oka minden, a kapu környezetében elhaladó, vagy mozgó fémtömeg. Ilyenek pl.: targonca, lengőajtó, állmennyezet, amely környezeti hatásra rezgésbe jön stb. Mechanikus zajforrást jelent az is, ha a kapu olyan helyen üzemel, ahol nagy a vibráció vagy erős légáramlat (szél, huzat) van. Ilyenkor a fémdetektorkapu lengésbe, rezgésbe jön és elmozdul a föld mágneses teréhez ké-pest. Ez a mozgás sok esetben olyan erős eltérést okoz a detektorkapu által kisugárzott homogén mágneses térben, hogy az téves riasztást vált ki. Elektronikus zajokat okoznak például a hangszórók, villanymotorok (ventilátor, klíma, porszívó, fúrógép, stb).


Az olaszországi CEIA több mint negyven éve piacvezető a fémdetektálás területén. Az általuk gyártott fémkeresőkapuk mindegyike a nagy érzékenységű kategóriába tartozik, emellett ezek a legkisebb helyigényű berendezések. Gyakorlatilag bármilyen szűk folyosón, lépcsőfordulóban elhelyezhetők, lehetővé téve az alkalmazását ott is, ahol a tervezés során még nem számoltak egy fémkeresőkapu elhelyezésével. Mi sem mutatja jobban a CEIA kiváló minőségre és korszerűségre törekvését, hogy a gyár 300 alkalmazottjából 150 mérnök csak az új- és a gyártásban lévő berendezések fejlesztésével foglalkozik. Ennek köszönhetően a kutatás-fejlesztésben egyre nagyobb hangsúlyt kap a detektorkapuk széles körű számítástechnikai rendszerintegrációja és kompatibilitása is.

A CEIA legújabb generációs fémkeresőkapui nem csak közvetlenül a kezelőpanelről programozhatóak, hanem soros porton vagy wifi kapcsolaton keresztül laptopról, illetve a még gyorsabb elérést biztosító chipkártyán keresztül is. Az előre programozott chipkártya segítségével egyetlen mozdulattal könnyen beállíthatók a nemzetközi vagy egyéni biztonsági szintek. A kapu programozása mechanikus zárral és alfanumerikus jelszóval is védett. A fémkeresőkapu rendelkezik öndiagnosztizáló üzemmóddal, mely képes ellenőrizni a programfutást és kijelezni egy esetleges meghibásodás pontos okát is.

Ma már minden CEIA fémdetektorkapu képes 60 különböző zónában meghatározni a riasztást kiváltó fémtárgy elhelyezkedését. Az oldalpanelen elhelyezkedő kijelzősor a felvillanó LED-ekkel mutatja a fémtárgyak pontos elhelyezkedését az átvizsgált személyen, ezzel segítve és gyorsítva az átvizsgálás folyamatát. Folyamatos üzemmódban a zónák nem rögzítettek, azaz mindig a fémtárgyhoz legközelebbi LED-ek jeleznek. Vizuális jelzésként a vezérlőpanelen levő kijelzőn a detektált fémtömeggel arányos zöld és piros jelzéssel, illetve hallható jelzéssel is riaszt.

A versenytársaknál sokkal jobb választ ad a CEIA a működést legjobban befolyásoló zajforrások kezelésére is. A kapuk immunitása mind a mechanikus, mind pedig az elektronikus zajokkal szemben kiemelten fontos tényező, amelyet az olasz gyártó két fejlesztésének, az EVA: Environmental Vibration Acquisition és az ENA: Environmental Noise Adjustment aktiválásával biztosít termékeinél.

A homogén detektálást, azaz a képességet, hogy a kapu teljes áthaladási keresztmetszetén, pozíciójától függetlenül azonos intenzitással képes érzékelni egy fémtárgyat, a CEIA kétféleképpen éri el: egyrészt több antennát alkalmaz az elektromágneses tér létrehozására, másrészt egyidőben 20 frekvencián méri a kapu az eltéréseket és változásokat. A több antenna használata lehetővé teszi, hogy a panelek ne csak egymással szemben, azaz merőlegesen figyeljék a teret, hanem hálóban is. Emiatt lényegtelen, hogy egy-egy áthaladó fémtárgy lapjával, vagy élével halad át a felderítési képesség nem változik.


Amit a CEIA nyújt az egyszerű fémdetektáláson túl:

  • Előre programozott Nemzetközi Biztonsági Szabványok (repülésbiztonsági vagy börtönbiztonsági) azonnali választási lehetősége
  • Mágnesezhető, nem-mágnesezhető és vegyes alapanyagú tárgyak detektálása szöveges megkülönböztetéssel
  • Programozás a vezérlőpanelen, wifi kapcsolaton, soros porton keresztül vagy azonnali elérést biztosító chipkártya segítségével
  • Mechanikus zárral és jelszóval védett programozás
  • Elektromágneses és mechanikus interferenciával szembeni nagy fokú immunitás
  • Két vagy több kapu között automatikus szinkronizáció, minimális távolság 5 cm, kábel nélkül!


További információk:
www.zandz.hu

 

 



 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet