Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Aktuális

MBVMSZ

– Személy- és vagyonőrképzés
– Soron lévő továbbképzés…


 

  Mandrik István, a Magyar Biztonsági Vállalkozások Munkaadói Szövetség (MBVMSZ) elnöke tájékoztatta lapunkat a kötelező képzés és továbbképzés kérdésköréről, a változások, változtatások kihatásairól.

Öt évvel ezelőtt a 2012. évi CXX. számú törvény írta elő a vagyonőrök kötelező képzésének és továbbképzésének feladatát. Az öt év eltelte után a rendelet szerint a vagyonőröket újra kell vizsgáztatni. A törvényben meghatározott szakmai területek kivételei mára megszűntek, ezért újra napirendre került a továbbképzés kérdésköre. Azonban a jelenlegi munkavállalói helyzetben nagy a hiány vagyonőrökből. A vagyonvédelmi cégek komoly munkaerőhiánnyal küszködnek és félő, ha tovább terheljük a vagyonőröket további munkaerő-csökkenés lehet ezen a területen. Tovább nehezedhet a szakterület helyzete a kötelező rezsióradíj bevezetésével, ami által a megrendelők számos munkaterületen a saját megoldásaikat fogják alkalmazni és nem a vagyonvédelmi szolgáltatást választják. Nem a személy- és vagyonőröknél, hanem például portásokat, recepciósokat, udvarosokat, gépjárműparkoló-segéderőket alkalmaznak majd a cégeknél, hogy megspórolják a kötelező rezsióradíj összegét.

Ez azt vonhatja maga után, hogy a biztonsági szolgáltató cégeknél kevesebb felosztható jövedelem képződik, mint a biztosabb bevétel reményében kialakított kötelező szolgáltatási rezsióradíjjal. A kötelező továbbképzés és rezsióradíj nehéz helyzetbe hozhatja a vagyonvédelmi vállalkozásokat, de ez további résztvevőknek is nehezítő tényező jelent. A továbbképzési díj összege a vagyonőrök számára is gondot okoz, másrészt a felmerülő költségeknél ebből a díjból nem jut elegendő összeg az oktatói, előadói munka megfelelő honorálására. Sajnos, jelenleg a cégeket kizárták a képzés, továbbképzés lehetőségéből, így ez nem lehetséges házon belül. Jelenleg egyeztetések folynak a Belügyminisztérium megfelelő szakterületével egy új képzési rendszer kialakításán. A tervek szerint a BM készít egy elektronikus tananyagot és a szakma vállalná, hogy a tananyagot átadja a vagyonőröknek és támogatja őket az ismeretanyag feldolgozásában, elsajátításában.

A képzési költségek csökkentése alapvető igénye a vagyonvédelmi szolgáltatóknak. A vagyonvédelmi cégek felkészültek a képzés és továbbképzés feladatára, hiszen az adott vagyonvédelmi területre és feladatra a cég maga képzi ki a vagyonőr munkatársakat. Álláspontunk szerint, amennyiben a szakmára merték bízni a lőfegyveres negyedéves továbbképzést – ami hibátlanul működik –, akkor a szakmára lehet bízni a további személy- és vagyonőri képzéseket is. Ezek alapján, azt az ajánlatot szeretnénk tenni a Belügyminisztériumnak, hogy a képzéseknél a tartalmi követelményeket fogalmazzák meg, a kialakítás után adják át – természetesen a szakma maximális segítségére számíthatnak, hogy az igények „életközeliek” legyenek – majd a vagyonvédelmi cégek saját munkaterületükön legyenek a képzések végrehajtói. A vizsgák is lehetnének a vagyonvédelmi cégeknél, ahol a vagyonőr szolgálatban van, hogy ne kelljen hosszabb időre kivonni a munkából a dolgozót. Ez lenne a legjobb, mind a munkavállaló, mind a munkaadó szempontjából, a feladat megoldása érdekében szorosan együtt kell működnie a szakmának. Ennek érekében Fialka György SzVMSZK elnökkel egyeztetéseket folytatott az MBVMSZ elnöksége, hogy közös és együttes álláspontot alakítsunk ki a képzések és továbbképzések vonatkozásában. Úgy látjuk, hogy a jelen helyzetben sem a Kamarának, sem a BM-nek nem megfelelő a megoldás a képzés-továbbképzés finanszírozásához, a vagyonvédelmi cégeknek anyagi nehézségeket okozhat, ezért új megoldásban gondolkodunk. Mindenesetre hozott nekünk hasznot is a továbbképzés témaköre, mivel a szakmai kamara elnökével az egyeztetett állásponton túl abban is megállapodtunk, hogy a leendő új vagyonvédelmi törvény kialakításának részvételében már most munkacsoportot hozunk létre, hogy a szakma érdekeit kifejező javaslatokat közösen tegyük le a törvény kialakításához.

Harmadik megállapodásunk a szakmai kamarával, hogy a menet közben felmerülő és egyelőre ötlet szinten jelenlévő lehetőségeinkről, a jövőbe mutató pozitív megoldásokról, fejlesztésekről párbeszédet folytatunk. A kamara konstruktív ajánlatait a munkaadói szövetségünk örömmel fogadta és a kölcsönösségről biztosította a másik felet.
 

K. M.

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet