Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Konferencia és kiállítás

SecuriForum 2016

Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállítás & Konferencia

 Válogatás az előadásokból

 

Kétnapos konferenciasorozattal egybekötött kiállítás volt szeptember 15-én és 16-án a budapesti Lurdy Rendezvényközpontban, amely lehetőséget biztosított a biztonságtechnikai és tűzvédelmi nagykereskedelmi- és importőr cégeknek, valamint a hazai fejlesztő-, gyártócégeknek, hogy szakmai kiállítás keretei közt mutassák be termékeiket, a legfrissebb fejlesztéseket a telepítőknek, a rendszerintegrátoroknak és a biztonságtechnikai és tűzvédelmi tervezőknek. Az ingatlanfejlesztő-, beruházó- és kivitelező cégek beszerzői a teljes hazai technológiai kínálatot tekinthették át. A végfelhasználói oldalt képviselő biztonsági vezetők, a munkájukat segítő és hatékonyabbá tevő megoldásokról szerezhettek információkat. A biztonságtechnikai képzésben, oktatásban tanuló hallgatók és oktatóik, a különféle szakterületek legújabb fejlesztéseivel találkozhattak. Beszámolónk a rendezvényen elhangzott néhány előadásba nyújt betekintést.

 

   Szabó Bálint – Orion 21 Kft.

■ Az Orion 21 Kft. részéről Szabó Bálint, ügyvezető igazgató ismertette a legújabb gépjármű-ellenőrző berendezést, egy gyors, 4000 pixel felbontású szkennert, amely a gépkocsik aljáról készít képet és rendszámfelismerővel együtt, egy adott járműhöz rendelhető, digitálisan rögzíthető képet. A módszer lényege, hogy kritikus vagy kiemelt infrastruktúrák területére vagy más, például katonai objektumok, kormányzati szervek, büntetés-végrehajtási intézmények területére ne lehessen járműre erősített robbanóeszközt, fegyvert vagy bármilyen tiltott tárgyakat bejuttatni, de alkalmazható még határátkelőknél is. A berendezést az útpályába kell építeni, amely még kamionok, autóbuszok ellenőrzésére is alkalmas, maximum 40 km/órás áthaladási sebességig. Mé­rete 1,1x1,1 méter és 15 centiméter magas. A kézi tükrös módszerrel ellentétben, gyors, kényelmes és megbízható, az ellenőrzés azonnal digitálisan dokumentálható, visszakereshető. A színes vagy fekete-fehér kép azonnal látható az ellenőrző személyzet monitorján, sőt ha már van rögzített kép (visszatérő jár­mű), akkor az esetleges eltérést azonnal jelzi, automatikus vagy kézi összehasonlítással. Így a járművet gyorsan, célirányosan tudja ellenőrizni a biztonsági személyzet.
A készüléket egy biztonsági üveg védi a mechanikai és időjárási behatások ellen, fűtéssel is rendelkezik, vannak L-alakú kerékvezetői, de a telepítés módja (sorompóoszlop, járdaszegély) eleve kizárja a szándékos ráhajtást. Lehe­tőség van komplex rendszerre több kapu esetén, amelyeket egy helyre kötöttek be.

A szkennernek van egy mobil, telepíthető változata is, amely egy tengelysúlymérőhöz hasonló és 100 méteres körzetben, vezeték nélküli adatátvitellel rendelkezhet, egy ideiglenes (kisbusz vagy konténer) ellenőrző ponthoz.

Az újfajta módszer a HOSDB által is elfogadott. A rendszer maximum 10 ezer kép tárolására alkalmas, az újakat automatikusan rögzíti. Ilyen típusú járműszeknnert már 9 helyen alkalmaznak Magyarországon.

 

   Solymár Zoltán – Z&Z Biztonság­tech­nikai Kft.

   Gál János – DTS Consul­ting Kft.

Solymár Zoltán, a Z&Z Biztonság­tech­nikai Kft. üzletfejlesztési igazgatója és Gál János, a DTS Consul­ting Kft. ügyvezető igazgatója az úgynevezett védett („steril”) területek kialakításával és annak folyamatosan fenntartott védelmével kapcsolatban tartottak előadást. Ezen területek közé tartoznak például a kiemelt termelőüzemek, repülőterek belső utastermináljai, atomerőművek, hazai vonatkozásban a paksi erőmű, de ilyen objektum az ORFK székháza is.

A költség és hatékonyság szempontjából a védelmet, annak szintjét optimalizálni kell, a komplex rendszerek, módszerek megtervezésével, az eszközök kiválasztásával. Azonban egy gondosan megtervezett és felépített rendszer is csak akkor nyújt tökéletes védelmet, ha annak kezelőszemélyzete rendelkezik a szükséges szakmai ismeretekkel, ha kell szükség szerinti továbbképzéssel. De ugyanígy tisztában kell lenniük egy konfliktushelyzet kezelésével és vészhelyzet elhárításával is, illetve a szükséges intézkedések meghozatalával.

Mint látható, hiába a legfejlettebb technikai, a szakszerű alkalmazáshoz, a döntéshozatalhoz, esetleges vészhelyzet megakadályozásához vagy éppen elhárításához nélkülözhetetlen a jól képzett személyzet.
 
 

   Szabó Gábor – BPS Kft.

■ A védelem mellett az energiaellátás megoldása is kulcskérdés, a problémamentes üzemeltetéshez, termeléshez. Er­ről már Szabó Gábor, a BPS Kft. értékesítési igazgatója tartott előadást. A cég, az Eaton-csoport szünetmentes áramforrásait kínálja és telepíti, illetve szakmai segítséget is nyújtanak a megfelelő rendszer kiválasztásához. Ma már nem csak a műszaki paraméterek, hanem az energiafogyasztás, a rendszerveszteségek, a környezettudatosság is egyre fontosabb szempontok. Például a szünetmentes áramellátó rendszer nem csak a hálózatból táplálható, hanem napelemről vagy saját kis szélturbináról is. Egy-egy áramkimaradás szintén okozhat vészhelyzetet, például egy objektum biztonsági rendszerének működésében, a nem megfelelő (részleges) működés vagy éppen teljes üzemszünet miatt! Másik nagy előny, hogy hálózati üzemzavarból vagy villámcsapás okozta drasztikus túlfeszültség ellen is megvédi a rendszerbe kötött elektromos készülékeket. A gazdaságos és megbízható működés egyik alapfeltétele az időszakos karbantartás, a tervezett élettartamcseréig vagy korszerűsítésig 8-10 év, de egy új, jól kiválasztott rendszer beruházásának megtérülése 1-2 év.

Tény és való, hogy sok olyan terület van, ahová nem célszerű vagy nem szükséges például tartalékgenerátorok telepítése (dolgozói létszám vagy teljesítményigény), ugyanakkor még generátor esetén is kell a szünetmentes áramforrás, hiszen a generátorok csak bizonyos idejű késéssel lépnek működésbe és 1-2 másodperces áramkimaradást vagy nagyobb mértékű feszültségingadozást nem képesek kiegyenlíteni, amelyek szintén kárt tehetnek az elektronikus eszközökben.

Az áramkimaradás nemcsak termelési, gépleállási, fizikai értelemben vett károkat okozhat, mindenki számára ismerős egy „elszállt” tervrajz, vagy más kreatív, szellemi tevékenység késése, határidős csúszása…

 

   Mohai Ágota – Szent István Egyetem

   Beala István – Szent István Egyetem

■ A rendezvény másik nagy szakterülete a tűzvédelem volt, ahol már a tervezéstől és az idő közbeni korszerűsítéstől függ a biztonság. Mohai Ágota, tanársegéd, tűzvédelmi mérnök és Beala István, a Szent István Egyetem, Ybl Miklós Építéstudományi karról tartottak előadást. Rámutattak, hogy a biztonság, már a gondos tervezésnél kezdődik és a minőségi, betervezett egységekkel, alkatrészekkel folytatódik. Napjaink „okosépületeinek”, többfunkciós rendszereit is figyelembe kell venni, illetve előnyeit kihasználni. Azonban itt is meg lehet találni a megfelelő biztonságot nyújtó és költségoldalról is kedvező, optimalizált megoldásokat és rendszer szinten kell gondolkozni: azaz nem elég jelezni a tűzet, a benntartózkodókat megfelelően tájékoztatni is kell. Továbbá, az őrzés-védelemmel megbízott személyek teendőit ugyancsak konkrétan meg kell határozni és a kiürítési / tűzriadó terv sem hiányozhat.

Építészileg, a hő- és füstelvezetés szervesen kapcsolódik a személyi biztonsághoz, itt jellemzően a régi épületek jelentenek gondot.
Az elavult és hanyagul vagy csak ritkán ellenőrzött tűzjelző berendezések, rendszerek nem megbízható működése jelenthet veszélyforrást tűz esetén. Napjaink tipikus veszélyforrása, amikor egy régi épületben funkcióváltás vagy jelentős belső átalakítás történik. Ebből adódóan át kellene tervezni és átalakítani a tűzjelző- és automatikus tűzoltó rendszereket is, nem beszélve az újragondolt menekülési útvonalakról.

Az új rendszereket az üzembe helyező mérnöknek kell(ene) átvenni, lepróbálni, de ugyanilyen fontos (lenne) az időszakos felülvizsgálat, ezzel együtt a gyártói előírások betartása, mert minden rendszerelemnek van a gyártó által behatárolt élettartama működőképesség, megbízhatóság terén.

A fenti szakterületnek is kulcskérdése a rendszertervezők és telepítők képzése, továbbképzése, amit BSC szintre kellene emelni.
 
 

   Taferner Béla – Weaga Tech Kft.

■ Az előadások sora nem lett volna teljes az áruvédelem témakörei nélkül. Az aktuális trendeket Taferner Béla, a Weaga Tech Kft. ügyvezető igazgatója ismertette benne a legújabb fejlesztésekkel és kereskedői elvárásokkal, amelyeknek egyúttal vevőbarátnak is kell lenniük, a biztonság mellett.

Tavaly jelent meg a piacon egy úttörő fejlesztés, az amerikai InVue Security cég InVue IR2 digitális kulcsrendszere, amellyel az IR technológiát alkalmazó zárrendszerek nyithatók, legyen az függesztődobozon, üzletbútoron vagy vitrinen. Utóbbi kettőre szinte percek alatt felszerelhető, kicserélhető a hagyományos, mechanikus zárszerkezet. A kulcs személyre, termékköre, időintervallumra stb. kalibrálható egyetlen másodperc alatt. A kulcs saját áramforrást is tartalmaz.

Szintén újdonság, a virtuális, úgynevezett polcpóráz, amely sokkal kényelmesebb, praktikusabb, mint az eddig alkalmazott, visszacsévélő vezetékes, kényelmetlen és erősebb behatásra fölösleges riasztást adó változatok voltak. A riasztás 2,5-3 méterig kitolható, így sokkal közvetlenebbül és kényelmesebben vehetjük kézbe a kiállított terméket. Ezt főleg a nagy gyártók, széles termékkörének teljes bemutatására kínál hathatós megoldást (pl.: mobiltelefonok, táblagépek stb.).
 
 

   Révész Péter – GeoVision Hungária Kft.

■ A rendszámfelismerő-rendszerek nem csak az autópályán fontosak, hanem vállatoknál egy automatikus és regisztrálással egybekötött beléptetőrendszerként is működtet­hetők, többféle kiegészítő funkcióval is. Erről Révész Péter, a GeoVision Hungária Kft. ügyvezető igazgatója tartott előadást. A beléptető jellegű rendszámfelismerésnél a telepítés és a műszaki követelmények összességében könynyebbek: alacsony sebesség, fix, szinte közvetlen látószög, ellenben este, a jármű fényszórói okozta erős ellenfényben is „látniuk” kell. Minimális bizonytalanságot csak a koszos rendszám jelenthet. Egy 500-600 soros felbontás is elegendő analóg kameránál a megfelelő működéshez, sőt a folyamatos működés sem szükséges, csak ha jármű érkezik. Előérzékelővel történő bekapcsolással, valamint sorompónyitással a folyamatos be- és kihaladás is biztosítható.

A felismerésnél a külföldi rendszámok sem okoznak gondot, sőt kiegészíthető időpont-regisztrációval, lopottjármű-figyeléssel – ehhez kapcsolódóan akár színfelismeréssel is bővíthető –, vagy logisztikai központokban járműirányító rendszerrel is összeköthető, melyik kamion, hányas számú rámpához álljon. Igaz, ehhez előzetes rendszámlejelentés szintén szükséges.

Az adatrögzítés saját vagy külső adatbázisban egyaránt történhet. A szoftver és hardverfejlesztés célirányosan, alkalmazásra szabottan történik.
 
 

   Banai Miklós – Po­wer Biztonság­tech­nikai Kft.

■ Szintén a kamerák­hoz, pontosabban az intelligens videotechnikához kapcsolódott Banai Miklós, a Po­wer Biztonság­tech­nikai Kft. ügyvezető igazgatójának előadása. 13 évvel ezelőtt még 352x240 pixel volt a képfelbontás határa, ma ez 8 megapixel. A képrögzítés minősége mellett, nagyon fontos követelmények a videoanalitika és a visszakeresés lehetősége, valamint a történések bizonyítékerejű kielemzése, a részletekbe történő belenagyítás során. Nagy könnyebbség az analitikához, ha bármilyen okos eszközön vagy táblagépen is el lehet végezni, szinte bárhol, ehhez azonban a NUVO analitikai szoftvercsomag is szükséges és nem utolsósorban kellő sávszélesség az adatátvitelhez.

Mindig kérdés a kamerák száma és minősége egy-egy adott terület lefedéséhez. A kamerákhoz különféle egyéb biztonsági funkció is társítható, mint például idegen, az alapképbe oda nem illő tárgy jelzése, áthaladásszámlálás (személyek), például hány ember tartózkodik az épületben (be- és kilépések számából adódik), virtuális külső kerítésfunkció stb. Fontos szempont lehet még, a hőkamerás kompatibilitás, 200-500 méter távolságig, személyek vagy tűzeset észlelésére. Régen probléma volt a fény-árnyék hatásainak vagy a szél okozta mozgásoknak a kiküszöbölése. A teljes rendszerben természetesen gondolni kell a kamerák időjárás- és rongálás elleni védelmére is.

 

Kiss

 

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet