Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Tűzvédelem / Spiller Trade

DSPA tűzoltó rendszerek

Számtalan típus és alkalmazás – oltási kár nélkül

 

A mostani tűzoltó berendezések nagy előnye, hogy típustól függően nem csak épületekben, műszaki, gépészeti helyiségekben használjuk, hanem járművekbe is beépíthető, manuális vagy automatikus működtetéssel. Sőt, még áramellátásra sincs szükség és nem állnak nyomás alatt.


■ Szempontok

Számtalan tűz­eset szomorú tanulsága, hogy mi­nimális költségráfor­dítással vagy odafigyeléssel, fele­lős körültekintéssel meg lehetett vol­na előzni, de még mindig marad egy mindentől független kocká­zati ténye­ző.

Hiába a kihelyezett poroltók, ha ép­pen nincs aki használja (például éjszaka vagy hétvégén) vagy olyan fokú esemény történik, hogy a dolgozóknak reménytelen és felesleges kockázat a tűzzel való küz­delem.

Másrészről raktáraknál előfordulhat, hogy olyan anyagokat tárolnak, amelyeket kimondottan tilos vízzel oltani, ilyen esetekben a köz­­­ismert automatikus, szórófejes oltóberendezés (spinkler) sem jöhet szóba.
 



Az eszközök tűzjelző rendszerbe is köthetők
 


Szintén vannak olyan helyiségek, be­rendezések – szerverszobák, transzformátorházak stb. – ahol a vízzel való oltás eleve tilos.
Erőműtermek, kazánházak, hőköz­pontok esetében is kérdéses lehet, mit, mikor szabad esetleg vízzel ol­tani.

Az energiaszektor egyik új kihívása a szélerőmű, amelyek közül már egy-kettő a tűz martalékává vált műszaki hiba miatt. Itt már a helyszín puszta megközelítése sem mindig egyszerű – főleg hegy­oldalban, erdős területen vagy éppen a tengerbe telepített toronynál – ráadásul lakott területektől távol. Ehhez jön még a jellemzően 25-30 emeletnyi magasság!

A lakó- és irodaépületeknél gyakran előfordul, hogy az oltáshoz használt vízmennyiség nagyobb, másodlagos károkat okoz, mint maga a tűz.

A gépjárműtűzesetek egy külön kategóriát képviselnek, itt nagyobb számban buszok és nehéz-tehergépkocsik válnak a tűz mar­talékává és jobb esetben még sikerül az értékes rakományt megmenteni. A buszoknál szinte kizárólag a motortérben keletkezik tűz. Természetesen nem szabad megfeledkezni a nagy értékű munkagépekről, főleg bányákban vagy mezőgazdasági alkalmazásnál. Itt szintén minimális, szinte elhanyagolható költséggel megmenthető egy-egy gép.
 
 



A holland DSPA tűzoltó eszköze, számtalan méretben, a legkülönfélébb alkalmazásokhoz
 


■ Az oltógenerátorok általános jellemzői

Gépkocsikba vagy munkagépekbe utólagosan is beszerelhető típusok – Hang- és fényjelzéssel riaszt vezető/kezelő fülkében. Au-to­matikusan vagy manuálisan egy­aránt működésbe hozhatók és mű­ködésük az áramellátástól független. Az oltóanyag az egészségre és a berendezésekre ártalmatlan, aeroszol töltetű, a ház kor­rózióálló. Mindegyik típus rendelkezik OKF forgalomba hozatali en­gedéllyel és megfelelnek az ISO 15779 és CEN-TR 15276-1 irányelveknek.

Épületekben, gépészeti- és informatikai berendezéseknél utólag is telepíthető típusok – Automatikus tűz- és füstérzékelés, áramellátástól függetlenül. SMS-küldési funkció, előriasztásként és önműködő oltás esetén. Tűz esetén – bekötéstől függően – kikapcsolhatja a légkondicionáló berendezéseket. Továbbá, az ismert tűzjelző rendszerekhez is csatlakoztatható. Az oltóanyag egészségre és berendezésekre nézve ártalmatlan, aeroszol töltetű, a ház anyaga korrózióálló. Ezek a típusok is rendelkeznek OKF forgalomba hozatali engedéllyel és megfelelnek az ISO 15779 és CEN-TR 15276-1 irányelveknek. Helyigényük kicsi, egyszerűen telepíthetők, felszerelhetők, a betervezés sem igényel külön feltételeket. 1 évig semmiféle karbantartásra nincs szükség, A, B és C tűzveszélyességi osztálynál egyaránt használhatók.


■ Főbb műszaki tulajdonságok

  • A legkisebbek a 12-es szériába tartoz­nak, 75 és 105 milliméteres átmérővel, 20 és 28 milliméteres vastagsággal. Kimondottan járművek, munkagépek motorterének, kompresszorházak, elektromos kapcsolószekrények tűzvédelmére, 0,3–2,2 köbméter térfogatig. Súlyuk csupán 100–650 gramm, működési idejük 5-10 másodperc.
  • A következő, a 11-es széria, 122–133 milliméter átmérővel, magasságuk 22–54 milliméter. Súlyuk 550–1300 gramm, ebből a töltet 110–300 gramm.
  • A 11-1-es típus 0,9–2,5 köbméteres térfogatban működik hatékonyan, azaz egy kapcsolószekrény, kompresszorház vagy más aggregát ese­tében alkalmazható, 8 másodperces kiürülési idővel. A közepes méret (11-2) 1,3–3,9 köbméterig alkalmas, 12 másodperces idővel. A nagy­méretű (11-3), 2,4–6,9 köbméterig hatásos, 20 másodperces kifutással. Mind­egyik típus egységesen –40 °C-tól +70 °C-ig működő­képes.
  • A 11-4 típus már kis helyiségekhez (tárolókhoz, szerverszobákhoz) alkalmas, 7–21 köbméterig. A 165 x 72 milliméteres egység 2 kilogrammos, 0,9 kilogramm töltettel és 25 másodperces működéssel.
  • A 11-5 és 11-6 típusok közepes mé­retű helyiségekhez (irattárak, archívu­mok, technikai helyiségek, szerver-szo­bák stb.) tűzvédelméhez való, 11–32, illetve 19–55 köbméterig. A 217 x 99 milliméteres egységek 4 és 4,5 kilogrammosak, 1,4 és 2,4 kilogrammnyi töltettel, amely 50 és 40 másodperc alatt ürül ki.
  • A legnagyobb modellek a 8-as szériások, 220 x 220 és 350 x 220 milliméteres, méretekkel, valamint 12 és 18 kilogrammos bruttó tömeggel, amelyből 3,25 és 6,7 kilogramm a töltet (oltóanyag). Ezek már irodák, raktárak, archívumok, szerverszobák stb. védelmére egy­aránt alkalmasak, 25–75, valamint 53–154 köbméteres térfogatig. A töltet kiürülési ideje 78 és 140 másodperc –40 °C-tól +70 °C-ig terjed a működési tartomány.
     

K. B.


További információk:
Spiller Trade Kft. – www.firestryker.hu
Pehely Balázs – ügyvezető
Email: info@firestryker.hu
Telefon: +36-30/400-5074

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet