Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Tűzvédelem / IntelliAlarm

Az IntelliAlarm Zrt. bemutatja
a jövő tűzátjelzési szolgáltatását

 

A szeptemberi SecuriForum Biztonságtechnikai és Tűzvédelmi Kiállításon mutatja be az IntelliAlarm Zrt. legújabb fejlesztésű moduláris átjelzőkészülékét, mely a világon elsőként a vezetékes és mobil IP átjelzési útvonalak mellett teljeskörűen támogatja a 868 Mhz-es LoRaWAN protokollt használó adattovábbítást is.

A piacon elérhető átjelzőeszközökkel több probléma is adódik: nem meg­fe­lelő minőségűek, nincs stabil gyártói és tá­mo­gatási elérhetőség, vagy nem a tényleges felhasználási igények szerint lettek tervezve. Ez inspirált minket abban, hogy egy új, mo­dern, biztonságos és a tényleges felhasz­nálás szerint készülő átjelzőeszközt alkos­sunk.


Az UniAlarm Fire IP 9100

Közel 2 éves fejlesztési időszak zárul le az UniAlarm Fire IP 9100 bemutatásával, melyet az IntelliAlarm Zrt. közremű­kö­désével a United Technology Alliance készített. Az új eszköz érdekessége, hogy a szakmai igénylista kialakításakor fő szempont a szabványoknak és magas kockázatú jelzésátviteli előírásoknak történő megfelelés volt.
 


Átviteli utak és lehetőségek minden mennyiségben

Az UniAlarm Fire IP 9100 központi egysége egy 700 Mhz-es ARM processzor, mely 512 MB RAM-al és 4 GB eMMC flash memóriával működik együtt. A modulon egy teljes értékű Linux operációs rendszer fut, melyhez az adatátviteli és vezérlési szoftverek mind saját fejlesztésűek.

Az eszköz legfontosabb erőssége, hogy összesen 4 különböző, párhuzamosan használható átviteli útvonalat támogat: a vezetékes IP-kapcsolat mellé beépítésre került egy dual SIM-es GPRS modem, valamint egy LoRaWAN 868 Mhz-es átviteli egység is. Így összesen 1 vezetékes és 3 vezeték nél­küli jelzéstovábbítási útvonal áll rendelkezésre.

Szintén lényeges, hogy az eszköz támogatja a legelterjedtebb SIA.DC-09 Con­tactID és ENIGMA IP mellett a német szabványok szerint működő VdS2465 protokollt, de a legteljesebb integráció megvalósításához a United Technology Alliance által fejlesztett UACP2 jelzés-disztribúciós megoldást is.

Az egyes átviteli irányok és használt protokollok szabadon konfigurálhatóak, így akár jelzéstípusonként is beállítható az átviteli irá­nyok és szerverek sorrendje, emellett SMS és e-mail küldés is rendelkezés-re áll.


Tényleges igények szerint készült funkciók

A biztonsági és átviteltechnikai megoldásokon felül az eszköz tervezésénél a legfontosabb szerepet az egyszerű és gyors telepítés, a hosszú távú felügyelet nélküli műkö­dés és a könnyű karbantartás játszotta.

  • 12–24 V közötti tápfeszültség: a szabványos 12 V-os biztonságtechnikai feszültség mellett, az eszköz külön DC-DC átalakító nél­kül is csatlakoztatható a 24 V-os tűzvédelmi hálózatra (amennyiben ezt a tűzjelző rendszer üzemeltetője támogatja).
  • A beépített tápegység- és akkumulátor- ellenőrző eszközzel nincs szükség külön relémodulokra a biztonságos üzemeltetéshez, az UniAlarm Fire IP ezt integráltan elvégzi.
  • 8 darab 3 állapotú bemenet: az OTSZ elő­írása szerint a tűzjelző rendszerrel összekapcsolt kontaktusokat felügyelni kell, melyet a 8 beépített bemenet integráltan valósít meg. Esetleges kábelszakadás esetén beállítható a jelzéstípus, így a műszaki hiba garantáltan elválasztható a tűzjelzési eseményektől.
  • Szabotázs bemenet, hiba-, állapot- és PNP kimenetek: a panel tartalmaz egy független szabotázs bemenetet az előírás szerinti készülékház megbontásának ellenőrzéséhez, egy hiba- és állapotjelző LED kimenetet, mely az MSZ EN 54-21 szerint előírt külső állapotjelzések egyszerű megoldását szolgálja. Mindez kiegészül 2 darab, maximum 500 mA-ig terhelhető PNP kimenettel is, melyek már tartalmazzák a szükséges védődiódákat is relék csatlakoztatásához.
  • Térerőmérés szoftver nélkül is: a készüléken 6 darab magas fényerejű LED került elhelyezésre, mellyel akár szoftver használata nélkül is ellenőrizhető a GSM vagy LoRaWAN térerő.
  • A panelen helyet kapott egy karbantartást segítő eszköz csatlakoztatására szolgáló aljzat is, melynek segítségével azonnal ellenőrizhető a bemenetek elektromos állapota, valamint tesztelhető azok működő­képes­sége is.
  • A LoRaWAN modul segítségével további 8 darab analóg bemenet is rendelkezésre áll, mellyel akár újabb 8 db kontaktus vagy 8 db szenzor (hőmérséklet, páratartalom, CO2, stb…) adatai továbbíthatóak.

A fentieken túl a tervezés során fontos szempont volt a megfelelő ESD védelem kialakítása is.


Magas szintű, integrált IT megoldások

A modern processzornak és operációs rendszernek köszönhetően az UniAlarm Fire IP 9100 olyan modern IT megoldásokat kínál integráltan, melyek eddig csak külön router használatával váltak elérhetővé. Ezek a teljesség igénye nélkül a következők:

  • PPPoE: közvetlenül a szolgáltatói modemre kapcsolva az eszköz képes csatlakozni a szolgáltató IP-hálózatára külön router használata nélkül is;
  • VPN: router használata nélkül is kapcsolódhatunk VPN hálózatokhoz (PPTP, L2TP, OpenVPN), mellyel még biztonságosabbá tehető az adatok továbbítása;
  • Beépített tűzfal: az eszközben konfigurálható tűzfal is található, amivel szabályozható a távoli csatlakozások engedélyezése vagy tiltása IP cím, felhasználó vagy akár földrajzi hely alapján is;
  • NTP: az átjelző képes távoli időkiszolgálóhoz csatlakozni és a rendszeridőt annak segítségével folyamatosan szinkronizálni;
  • SNMP: az eszköz bekapcsolható device management rendszerbe is, ahonnan az integrálhatóan felügyelhetővé és programozhatóvá is válik;
  • Távoli programozás: mind vezetékes, mind pedig mobil IP-útvonalon lehetőség van az átjelző távoli programozására és lekérdezésére.

Mivel a firmware a későbbiek során frissíthető, ezért az elérhető funkciók a későbbi igények szerint folyamatosan bővíthetők, az új firmware akár távolról, IP kapcsolaton keresztül is feltölthető.


Jövőbeni lehetőségek

Az UniAlarm Fire IP 9100 úgy lett kialakítva, hogy 2 USB és egy bővítőportot is tartalmaz, melyen az eszköz funkcionalitása bővíthetővé válik. Pár példa a bővítésekre:

  • USB porton analóg modem illesztésével PSTN (analóg telefon) kommunikációs útvonal is megvalósítható;
  • A bővítő porton a bemenetek különböző egységekkel, akár 128 darabra bővíthetőek (2 vagy 3 állapotú bemeneti modul, PNP vagy NPN kimeneti modul, re-lémodul);
  • USB vagy bővítőporton FXS PSTN interfész hozható létre, mellyel a kontaktusokon kívül az eszköz képes analóg vonalon érkező ContactID események kezelésére is, ezzel riasztóközpontok eseménytovábbítása is megvalósítható;
  • USB porton RS232/RS485 interfész csatlakoztatható, mellyel akár biztonságtechnikai rendszerek távfelügyelete, akár speciális eszközök automatikus vezérlése is megvalósítható;
  • A bővítőportra RFID és vonalkód-leolvasó vagy akár kezelőtasztatúra is illeszthető, mellyel a távfelügyeleti lehetőségek még tovább bővíthetőek (pl. kártyával vagy kóddal történő jelzéslemondás lehetősége).

Természetesen a jövőben az érkező igények szerinti bővítőmodulok fejlesztése folyamatosan történik, így egyre újabb funkciókkal is kiegészíthetővé válik az eszköz.


Az eszköz nem elég: kell a professzionális szolgáltatás

Egy modern és biztonságos átjelzőeszköz még nem elegendő a professzionális átjelzési megoldáshoz, mind a központi jelzés-disztribúciós rendszernek, mind pedig a disz­pécserszolgálatnak magas szinten mű­kö­dőnek kell lennie. Az IntelliAlarm Zrt. kifejezetten a magas biztonságú tűzátjelzési szolgáltatások területén jár élen, a piacon szokásos szolgáltatást a következő elemekkel egészítve ki:

  • Az átjelzőeszközt és mobil átviteli utakat egyaránt az IntelliAlarm Zrt. biztosítja, melynek keretében garantálja, hogy ügyfelei átjelzőeszköze mindenkor megfelel a hatályos OTSZ-nek is (OTSZ garancia).
  • A szolgáltatás integrált eleme a beépített akkumulátor időszakos cseréje – a piacon szinte egyedülálló módon ez is része a szolgáltatás alapárának.
  • UniAlarm Dispatcher központi jelzés-disztribúciós rendszerünk intelligens módon analizálja a beérkező jelzéseket típus, időpont és egyéb paraméterek alapján, melyből akár előre tud következtetni bizonyos hibákra és eltérésekre.
  • A tűzjelzések továbbítása, valamint a félévente elvárt személyes karbantartás, a vonatkozó TvMI szerint történik.
  • Opcionálisan lehetőség van bizonyos riasztások (pl. tűz) SMS-ben vagy hang- üzenetben történő továbbítására is.

Több száz elégedett, az ország legnagyobb épületeit üzemeltető ügyfelünk, valamint a Magyar Szabványügyi Testület által auditált ISO 9001 minőségbiztosítási és ISO 27001 információbiztonsági rendszerünk a garancia arra, hogy szolgáltatásunk mind a jelzésátvitel és incidenskezelés, mind pedig az ügyfélszolgálat vonatkozásában a legmagasabb minőséget képviseli.

Új átjelzőberendezésünkről és professzionális tűz­át­jelző szolgáltatásunkról további információkat kaphat, ha meglátogat minket a SecuriForum kiállításon a Lurdy Házban szeptember 15–16. között az N3 standon.


Készítette
az IntelliAlarm Zrt.
műszaki csoportja


 

www.intellialarm.hu

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet