Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Tűzjelzéstechnika

Élen a tűzjelzéstechnikában – Schrack Seconet

 

A Schrack tűzjelző rendszerek kiemelkedő megbízhatóságukkal és sokrétű alkalmazhatóságukkal méltán népszerűek a telepítők és a felhasználók kö-rében is. Az üzembiztonságot a duplikált központkialakítás garantálja, valamint a minden eszközben megtalálható izolátor (rövidzár-szakaszoló). A téves jelzések elleni immunitást és a korai tűzfelismerést a multiszenzoros érzékelők biztosítják az üzemeltetők számára. A kompatibilitás, a régi és új rendszerelemek zavartalan együttműködésével szavatolja a tervezhető költségekkel történő gazdaságos üzemeltetést és költséghatékony rendszerbővítést is. Külön figyelmet érdemel az elmúlt évek innovatív műszaki megoldása, az IP-technológia alkalmazása is.

Az IP-technológia egyre jobban teret hódít a biztonságtechnikai alkalmazásokban, így a tűzjelzésben is. Noha a szabványok és a vonatkozó előírások a tűzjelző rendszerek részére teljesen elkülönült, csak tűzjelzés céljára használható hálózatot írnak, a felhasználói piac igényli a korszerű informatika nyújtotta előnyöket és eszközöket a megjelenítés, távjelzés, távkezelés és távkarbantartás területén, ahol a szabályozás korlátozó hatása már nem érvényesül.

Cégünk, a Schrack Seconet elsőként látott neki az új technológia nyújtotta előnyök kiaknázásának.


Az új típusú szolgáltatások eléréséhez az alábbi hardverelemek szükségesek:

  • IP-kommunikációra alkalmas tűzjelző központ
  • Internetszolgáltatással rendelkező végpont (RJ45 csatlakozó)
  • Egy (általában mindenhol rendelkezésre álló meglévő) PC
  • Mobil eszközök használata esetén egy VPN router
  • A szolgáltatás igénybevételére jogosító hardverkulcs
     

A Virtual MAP szolgáltatás helyi LAN hálózaton, vagy interneten keresztül egy az egyben leképezi a tűzjelző központ kezelőfelületét a rendszerre csatlakozó számítógép monitorán. A rendszer a szokásos módon kezelhető, csak a gombokat, a virtuális kezelőfelületen nyomkodjuk, a jelzések a központ kijelzőjén jelennek meg. Minden funkció ugyanúgy elérhető mintha a kezelést a tűzjelző központ kezelőfelületén végeztük volna. Ebben az esetben a hardverkulcsot a szerverfunkciót ellátó PC USB csatlakozójába kell helyezni. Ez a számítógép lehet egyben a felhasználói felületet biztosító kliens is, de természetesen lehetőség van a gép csak szerverként való használatára is. Mindkét esetben több kliens csatlakoztatható a szerverhez további hardverkulcsok alkalmazása nélkül. A kliensgépeknek azonos hálózatban kell lenniük a szerverrel. A tűzjelző központ IP-címe természetesen a hálózatban használt IP-címtartománynak megfelelően beállítható, ezt a központ USB portján keresztül számítógépről csatlakozva tehetjük meg.
 


A szolgáltatás nem csak PC platformon keresztül vehető igénybe, hanem a mobil eszközök (tablet, okostelefon) is támogatott alternatívák. Mobil eszközök használata esetén szükséges egy központi (Schrack által üzemeltetett) szerver, felhő alapú szolgáltatásának igénybevétele is, ehhez szükséges a szolgáltatáshoz tartozó, a fentiekben hivatkozott, tanúsítvánnyal rendelkező VPN router.

A Virtual MAP jól alkalmazható a kezelőszemélyzet számára kihelyezett kezelők helyett, hiszen a hardverkulcs megvásárlása, már egy kihelyezett kezelő alkalmazásánál is költséghatékonyabb megoldást jelent, nem beszélve egy nagyobb létesítmény több kezelőfelületének kiváltása esetén nyújtott anyagi előnyökről. Ilyen alkalmazási területek jellemzően nagyobb ipari létesítmények, kórházak, katonai objektumok, esetleg bevásárlóközpontok lehetnek. A több telephellyel rendelkező vállalatok számára is jó megoldás a Virtual MAP, a rendszereik egy központi helyről történő távoli elérésének biztosítására. Jellemzően itt villamos teherelosztó állomások, szélturbinák, benzinkutak, vagy egyéb szétszórtan üzemelő felügyelet nélküli helyszínek jöhetnek szóba. Ezeknél az alkalmazásoknál az előnyt az jelenti, hogy munkavégzés esetén, a rendszeren odautazás nélkül is kikapcsolhatók eszközök, vezérlések aktiválhatók a virtuális kezelőfelületen. A szerviz számára is tartogat előnyöket, hiszen egy segítségkérés esetén nem kell a helyszínre utazni, vagy telefonon hosszas oktatásban részesíteni a gyakorlatlan kezelőszemélyzetet, hanem távolról a központra csatlakozva a szakember el tudja végezni a kért műveletet.
 


A mobil eszközök alkalmazásának a lehetősége további előnyöket tartogat, hiszen egy nagy kiterjedésű létesítmény felügyelete során előfordul, hogy az éppen járőröző személyzet egyik tagja a jelzés közelében tartózkodva a mobil eszközére érkező jelzést gyorsabban azonosíthatja és az intézkedést is hamarabb elkezdheti. Az alkalmazás nem csak a beavatkozás, hanem a technikai személyzet számára is tartogat előnyöket, hiszen a hiba vagy egyéb technikai jelzések is késedelem nélkül megjelennek a mobil eszközökön. Természetesen nem lenne szerencsés, ha a telefonra érkező jelzéseket a létesítménytől távol tartózkodó személy is tudná kezelni, hiszen nem rendelkezik információval. Ezt a rendszer a beépített GPS funkciója segítségével tudja szabályozni, ugyanis a létesítményen belül tartózkodó személy a kezelésre is jogosult, míg pl. a szabadságát töltő kolléga csak értesítést kap, de a beavatkozásra nem jogosult. A rendszer IOS és Android platformon is képes kommunikálni a mobil eszközökkel.
 


A Virtual MAP szolgáltatás egy adott központra csatlakozva lehetőséget biztosít annak távoli elérésére és kezelésére. Alkalmas azonban egy eddig nem említett szolgáltatásra, egy tűzjelző központ távoli felügyeletére is. Ez a gyakorlatban a következőképpen valósul meg. A szolgáltatás futtatásakor magát az alkalmazást egy kis ablakban a tálcán elrejtve végezhetjük napi tevékenységünket a gépen, de a tűzjelző központ jelzése estén a PC hangjelzéssel figyelmeztet, ekkor az ikonra kattintva megjelenik a központ kezelőfelülete, ahonnan a jelzés leolvasható, a kívánt beavatkozás elvégezhető. Az előzőek alapján joggal merülhet fel az a kérdés is, mi van akkor, ha több központ jelzéseit kell felügyelnünk? Erre az esetre is van megoldás, a Remote Message szolgáltatás az. A szolgáltatás tartalmazza a Virtual MAP szoftvert, de alkalmassá teszi a rendszert több tűzjelző központ felügyeletére is. A működéshez szükséges eszközök és feltételek megegyeznek a Virtual MAP szolgáltatáshoz szükséges eszközökkel, feltételekkel. A Remote Message jelzés esetén egy felugró ablakban értesíti a felhasználót az adott központ jelzéséről. Az észlelést követően az ablakra kattintva az összeköttetés létrejön a jelzést küldő központtal és a kezelés a Virtual MAP segítségével elvégezhető. Ez az alkalmazás olyan felhasználók számára készült, akik nem csak alkalomszerűen szeretnének az általuk üzemeltetett központra kapcsolódni, hanem annak jelzéseiről online módon szeretnének értesítést kapni, majd azokra kapcsolódva a jelzést kezelni.

A Remote Acces egy olyan szoftver, amivel a bevetőben említett szervizszintű szolgáltatás érhető el. Az üzembe helyezésben elakadt kolléga távoli megsegítése, vagy egyszerűbb távoli programozási műveletek elvégzésére hatékony eszköz a Remote Acces. Kiolvasható a tűzjelző központra csatlakoztatott érzékelők állapota, azok elszennyeződési szintje, valamint egyéb paraméterek. A szoftver használatával karbantartás, hibajavítás előtt felkészültebben érkezhetnek a kollégák a helyszínre, ezáltal a munka hatékonysága növelhető, a hibaelhárításra fordított idő csökkenthető.

Fentiek alapján megállapíthatjuk, hogy az IP-technológia alkalmazása olyan, eddig még kihasználatlan lehetőségeket tartogat, amelyek alkalmazása jelentős anyagi, piaci előnyöket biztosít a felhasználók és telepítők számára egyaránt.

 

T. O.

 

www.schrack-seconet.com

 


 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet