Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Kültéri védelem / Modern Alarm

Napelemfarmok kültéri védelme, mikrohullámú sorompókkal

 

Ma már örvendetesen sok esetben merül fel a kültéri védelem megvalósításának ötlete, a tervezés kezdeti szakaszában. Cégünk, a Modern Alarm Kft. is sok megkeresést kapott, ilyen témakörben az elmúlt év során. Világszerte, szinte minden ilyen helyszínre mikrohullámú sorompóval kialakított megoldást ajánlanak, telepítenek.

Fontos, hogy a rendszer stabilan működjön, a lehető legkevesebb felesleges riasztást produkálva. Téves riasztásoktól mentes rendszer kültéren nem létezik, aki ilyenre mégis a szavát adja, annak az átadási időpontra tett ígérete sem vehető komolyan.
 


■ Tisztázzuk, hogy létezik téves riasztás és van nem kívánt riasztás is. Általában a nem kívánt riasztástól félünk és ezt hívjuk hibásan, téves riasztásnak. Ilyen esemény, amikor például egy őz téved a védett területre. Ekkor az érzékelő megfelelően teszi a dolgát, valódi riasztásról van szó, ám mi döntjük el, mit tekintünk valós riasztásnak, és mit nem. Ezt a jelzést nem kívánt riasztásnak tekintjük, noha a behatoló mérete, tömege és mozgása mégis valódi riasztást feltételezett. Ezzel szemben a téves riasztás a nem megfelelően megválasztott érzékelőből, rossz telepítésből, vagy a behatolásjelző-rendszer helytelen kezeléséből következik be. Ez utóbbiakat kell mindenképpen kivédenünk!

A napelemfarmok általában nagy alapte­rüle­tűek, lakott területektől távoliak. Ilyen helyeken számítani kell a szélsőséges és mostoha időjárási körülményekre. Ha infrasorompóval kívánnánk védeni a területet, azt például fűteni kellene, a megfelelő működés érdekében. Ha a fűtést még szünetmentesíteni is kellene, akkor nem csak a villanyszámla lenne magas (évi kb. 2000 Ft/szakasz), de a négyévente esedékes akkucsere is vinné a pénzt. Mikrohullámú sorompóknál nincs szükség fűtésre, nem okoz gondot az érzékelő működésében a szél, a köd, az eső, vagy a hóesés. Azonban van pár dolog, amit figyelembe kell venni a tervezésnél.

■ A mikrohullámú sorompók érzékelése nem tisztán vonali, hanem térkitöltéses. Az érzékelési teret, mint egy elnyújtott szivart képzelhetjük el. Ennek a magassága, szélessége és alakja, az antenna kialakításától és a mikrohullámú frekvenciától függ.
 



A mikrohullámú érzékelő érzékelési tere


Fontos, hogy az érzékelési tér teljes szélességében ne legyenek mozgó tárgyak és a talajnövényzetet is karban kell tartani (max. 15-20 cm magas fű, gaz lehet). Nem lóghat bele az érzékelési térbe a kerítés és nem futhat tökéletesen párhuzamosan sem a kerítéssel (2-3°-os elhajlás szükséges). Mivel az adó- és a vevőfejnél is kialakul egy-egy holttér, ahol nem érzékeli a behatolót az eszköz, ezért ezt érdemes az érzékelőpárok átlapolásával kiiktatni. Bár a mikrohullámú sorompók akár 500 m hosszú érzékelési távolságon is kiváló teljesítményt nyújtanak, mégis érdemes a védendő területet zónákra osztanunk, hogy a járőrök, vagy a kivonuló szolgálat minél pontosabb információval rendelkezzen a behatolás helyéről, összhangban a videorendszer lehetőségeivel.

■ Egy X-sávon működő, normál, parabolaantennás mikrohullámú sorompó érzékelési terének átlagos szélessége 4-6 m (a legszélesebb ponton), magassága pedig 2,5-4,5 m (típustól függően), amihez kb. 5 m hosszú holttér tartozik, az adó- és vevőfejnél is. Ez egy 120 méteres távon használható eszköznél már 6 méterre adódik.
 



A mikrohullámú érzékelő holttere


Mivel ezeken a területeken többnyire nincs 24 órás személyi felügyelet, fontos, hogy minél kevesebb nem kívánt riasztással működjön a rendszer. Érdemes tehát jó kiértékelő algoritmussal rendelkező érzékelőt választani, mint amilyen például a CIAS gyár ERMO 482XPRO sorozata. A Fuzzy Logic-on alapuló, 256 tárolt mintát összehasonlító analitika képes kiszűrni például a madarak átrepülését, még akkor is, ha az át is lépné a riasztási küszöböt. Ugyanakkor olyan behatolásoknál is jelez, amik esetleg nem érik el a küszöbértéket (pl. lassú átkúszás a védett téren). Távolról, szoftverrel, egyszerűen és pontosan állítható be az eszköz, ami kényelmes és biztos telepítést tesz lehetővé.


■ A mikrohullámú sorompók előnyei a napelemfarmokon

1. Nincs rá hatással az időjárás.
2. Figyelemre méltóan alacsony a nem kívánt riasztások száma.
3. Nem csupán vonali az érzékelés, de térkitöltéses is (volumetrikus).
4. Szoftveres beállítás, távkarbantartás, tárolható beállítási profilok (CIAS eszközöknél).
5. Egyszerű telepítés.

■ Egyetlen hátránya az infrasorompóval szemben az érzékelési tér szélessége, ezért is fontos, hogy a tervezés minél korábbi szakaszában bekapcsolódjon egy vagyonvédelmi tervező is a munkába, hogy a szükséges kiürített tér rendelkezésre álljon az eszközök számára. Ha ez a tér adott, akkor egy megfelelően beállított érzékelő pár akár évi 1 (!) téves riasztással is működhet.

■ A terjedelem miatt az érzékelők integrációjáról, IP-kamerákhoz illesztéséről, kábelezéséről zavarteli környezetben nem eshetett szó, de akit bővebben is érdekel a téma, keressen meg az alábbi elérhetőségen:
 

Modern Alarm Kft. 1134 Bp., Kassák L. u. 61.
Tánczos Tamás +36 30 938-0209

www.modernalarm.hu

 

 


 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet