Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Szaktanulmány

Települési állami infrastruktúra, térfigyelő rendszerek IP-hálózatokon

 

Napjainkban minden település törekszik arra, hogy az ottlakók minél inkább magukénak érezzék falujukat, városukat és ennek – egyebek mellett – fontos elemeit képezik az elérhető infrastruktúrák, igénybe vehető szolgáltatások és a biztonság. Rövid tanulmányunkban arra igyekszünk rávilágítani, hogy ezek a célok hogyan érhetők el költséghatékonyan a helyi önkormányzatok, kistérségek számára.


Ma már természetesnek vesszük az olyan infrastruktúrákat, mint a víz, villany, gáz, csatornahálózat, telefon, utak és ezek működése kapcsán jelentkező hiányosságokat egyre kevésbé tudjuk tolerálni. Ezekhez zárkózik fel rohamtempóban az Internet, hiszen a privát és üzleti szolgáltatások (bank, kereskedelem, stb.) mellé egyre több állami, önkormányzati ügyet is intézhetünk az interneten keresztül. Az önkormányzati és egyéb állami intézmények közötti kommunikáció, adatcsere költségkímélő módját is biztosíthatja egy jól kiépített IP-hálózat. Sok településen okoz gondot a munkanélküliség és ennek csökkentéséhez is hozzájárulhat az Internet/IP hálózat azzal, hogy távmunka-lehetőségek nyílnak. De az IP-hálózati rendszerek a rendvédelem munkáját is hatékonyan segíthetik (pl. térfigyelés). Az így jelentkező feladatokat érdemes komplex módon kezelni, hiszen egy beruházás megtérülése nem csak egy vállalkozásnak fontos, hanem az állami, önkormányzati szférának is.

■ Javaslatunk az ellátandó feladatokat és szükséges kommunikációs kapcsolatok teljes körét együtt, illetve egymásra épülve célszerű felépíteni. Az első lépés az infrastruktúra, azaz a megfelelő minőségű IP- hálózat kiépítése. A hálózat minőségét a megbízhatósága, átviteli sebessége, könnyű fejleszthetősége jelenti elsősorban. Az alkalmazott technológia sokféle lehet, az optikai, réz alapú, vezetéknélküli megoldások, illetve ezek kombinációja is lehetséges, ezek rugalmasan választhatók a helyi adottságok figyelembevételével. Ha már kiépült a hálózat, azon meg lehet valósítani az intézmények közötti adatcserét, kommunikációt – itt fontos megjegyezni az IP-telefóniában rejlő lehetőségeket, hiszen ezzel például jelentősen csökkenthetők az önkormányzat kommunikációs költségei – illetve lakossági szolgáltatásokat is el lehet indítani.

■ Ugyanezt az infrastruktúrát lehet felhasználni a térfigyelő rendszer kiépítéséhez. A mai technológiai szinten mind a kamerák, mind a kamerák jeleit feldolgozó központok, illetve a rendszer felhasználói is ugyanerre a hálózatra csatlakozhatnak. A rendszer tervezésénél arra kell ügyelni, hogy rendelkezésre álljanak a megfelelő sávszélességek, illetve az adatátvitel biztonsága megfelelő szintű legyen. Az így kiépülő megfigyelőrendszereket leghatékonyabb módon helyi rendőrség tudja működtetni, eredményesebben felügyelve a rábízott település biztonságát. A tapasztalatok szerint egy működő térfigyelő rendszer direkt, de akár áttételes (elriasztó) hatása jelentősen, akár 30-50%-al is csökkentheti a bűnözést a felügyelt területeken. Jó szolgálatot tehet a forgalomfigyelésben, illetve a baleseti kockázatok csökkentésében. A bekövetkezett balesetek rekonstruálásában is fontos szerepet játszhat. Az IP-hálózatok fejlődésével a rendőrségi felhasználók már a közeli jövőben akár mobil módon, az autóikban is elérhetik a rendszer szolgáltatásait. Az IP-alapon működő videohálózat alkalmas kétirányú hangátvitelre is, aminek segítségével minimális költségekkel segélyhívó rendszerek, illetve lakossági tájékoztató rendszerek is kialakíthatók. A rendszer könnyen kiegészíthető rendszámfelismerő, sebességellenőrző, és egyéb intelligens forgalomelemző megoldásokkal, melyek még hatékonyabbá teszik a felhasználást.

■ A rendőrség mellett az oktatási intézmények, tűzoltóság, mentők, közlekedési társaságok, katasztrófaelhárítás is értékes információkat nyerhet egy ilyen rendszer segítségével. Az IP-alapú videorendszerek könnyen beintegrálhatók más informatikai rendszerekbe. Az önkormányzat ezen kívül használhatja marketing célokra, egy-egy szebb városrész, épület, nevezetesség bemutatására honlapján keresztül.

■ Összefoglalva egy IP-alapú térfigyelőrendszer legfőbb előnyei a következők:

  • költséghatékonyan kialakítható infrastruktúra,
  • könnyen bővíthető rendszer,
  • integrálható más megoldásokkal,
  • többcélú felhasználás.

Laczkó Gábor
– az Aspectis Kft. ügyvezető igazgatója

Aspectis Kft.
1158 Budapest, Késmárk u. 11–13.,
info@aspectis.hu, (06) 1 414 1022

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet