Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Áru- és szállítmányvédelem / Z&Z

Személy-, csomag- és szállítmányátvizsgáló eszközök,
a veszteség visszaszorításában

 

A termelőüzemekben egyre gyakrabban alkalmaznak olyan személy- és csomagátvizsgáló eszközöket, amelyek korábban csak a repülőtereken, kormányzati épületekben, vagy büntetés-végrehajtási intézetekben voltak megszokottak. Az ipari létesítmények élőerős őrzését és beléptetési átvizsgálási eljárását speciális biztonságtechnikai átvizsgáló eszközökkel lehet hatékonyabbá tenni. A kiemelt ellenőrző-átvizsgáló pontokon így sokkal hatékonyabban szűrhetik ki a fenyegetést jelentő személyeket vagy akadályozhatják meg a termékek eltulajdonítását.


Az ellenőrző-átvizsgáló eszközök alkalmazási területei:

  • objektumvédelem (hivatalok, közintézmé­nyek, irodaépületek, postai elosztó helyi­sé­gek, stb.),
  • vagyonvédelem (raktárak, telephelyek, lo­­gisztikai központok, gyáregységek, ter­melőüzemek),
  • rendezvénybiztosítás,
  • vámtelephelyek, határátkelő helyek,
  • repülőtéri utas-, poggyász- és szállítmány­ellenőrzés.


Az ellenőrző-, átvizsgáló eszközök rendeltetése:

  • személy-,
  • csomag- és poggyász-,
  • rakomány-, szállítmány-,
  • járműátvizsgálás.

Az átvizsgáló eszközök fajtái:

  • kézi fémkeresők,
  • fémdetektorkapuk,
  • testszkennerek,
  • csomagvizsgáló röntgenek,
  • cargoröntgenek,
  • gépjármű- és vasútikocsi átvizsgálórönt­genek.

 


A téma terjedelme miatt jelen cikkünkben most csak a személy-, és csomagátvizsgáláshoz kapcsolódó ellenőrzéssel foglalkozunk.

A személyi ellenőrző és átvizsgáló pontokon alkalmazott eszközök – így a kézi fémkeresők, fémdetektorkapuk, testszkenne-rek és csomagvizsgáló röntgenberendezések – a személy- és csomagátvizsgálást ud­variassá-, gyorssá-, és hatékonnyá-, azaz biztonságosabbá teszik. Segítik az elrej­tett fémtárgyak fel­derítését, a poggyászok, táskák, cso­magok és küldemények tartalmának felbontás nélküli, gyors és hatékony ellenőrzését.

Kiemelkedő mi­nő­sé­gű, megbízható termékeivel a fémkeresőeszközök piacának piacvezető gyártója az olaszországi CEIA Spa, a csomagvizsgáló röntgenberendezések területén pedig a németországi Smiths Heimann GmbH.
Napjainkban már számos hazai ipari termelőüzem alkalmaz a dolgozók átvizsgálásához fémkereső eszközöket és csomagvizsgáló röntgeneket. Ezeknek az átvizsgáló eszközöknek az alkalmazását a 300 főnél több dolgozót foglalkoztató cégek nem tudják elkerülni. A „régi” módon, „kézzel történő átkutatással” képtelenség konfliktus nélkül, gyorsan és biztonságosan átvizsgálni a kilépő dolgozókat.

A biztonsági vezetőnek számos körülményt kell értékelnie mielőtt korszerű átvizsgálóeszközök alkalmazására tenne javaslatot. Önmagában még a legmodernebb átvizsgálóeszközök sem garantálják azt, hogy csökken az adott cég vesztesége, ha azokat nem a megfelelő helyszínen, technológia és módszer szerint, és nem elegendő létszámú és felkészültségű személyzettel működtetik. Helytelen alkalmazás esetén előfordulhat, hogy egyáltalán nem váltja be a hozzáfűzött reményeket és az anyagi befektetést az új átvizsgálási technológia.


A hatékony ellenőrző- pontok kialakításának alapelvei:

■ Kockázatelemzés-, védelmi koncepció elkészítése

amikor a veszteségcsökkentés vagy elkerülés érdekében felvetődik a modern technológia alkalmazásának a szükségessége – különböző modellek segítségével – minél pontosabban meg kell határozni a veszteség mértékét és keletkezésének minden aspektusát. Ki kell mutatni tendenciákat mind az eltulajdonítási, mind az orgazdatevékenység mentén. Hogy keletkezik az igény, ki ébreszti azt, milyen csatornákon „szivárog” ki a termék, és milyen módon megy végbe annak értékesítése? A veszteségelkerülés illetve -csökkentés leghatékonyabb módja, ha az átvizsgáláshoz, azaz ellenőrző áteresztőpont működtetéséhez ún. „védelmi koncepciót” készít a vagyonbiztonságért felelős vezető, melyben figyelembe vesz minden szóba jöhető körülményt és a veszteség mértékével arányos javaslatot készít.


■ Megfelelő helyszín kiválasztása

Az ellenőrző pont helyszínének helyes kijelölésén és annak kialakításán nagyon sok múlik. A személy- és csomagátvizsgáló esz­közöket beltéri körülmények között, még a munkatársak kilépése előtt, átöltözésük előtt kell alkalmazni. Az átvizsgáláskor így a dolgozók még a könnyen és gyorsan átvizsgálható egyen munkaruhát viselik. A réteges utcai öltözék alapos átvizsgálásához már sokkal több idő szükséges, ráadásul a zsebekben lapuló személyes tárgyak – kulcsok, mobiltelefon, pénzérmék stb. – és a ruházat fém összetevői is hamis riasztásokat eredményezhetnek. Az ellenőrző pontokat ezért közvetlenül a termelőcsarnok kijáratánál és nem a gyárkapunál, vagy a portán kell kialakítani.

Az ellenőrző pont alapterületének nagysága is fontos tényező. Az átvizsgáláshoz ele­gendő szabad tér is kell, mert a fémkereső kapu és a hozzá túl közel használt kézi fémkereső „összegerjed” és lehetetlenné teszi az átvizsgálást.

A Z&Z Biztonságtechnika Kft. több mint 24 éves tapasztalata azt mutatja, hogy egy dolgozó gyártócsarnokban végzett átvizsgálása átlagosan 8-10 másodpercet vesz igénybe. Ugyanezen dolgozó átvizsgálása kültéren, tehát kilépőportán 12-16 másodpercbe telik annak külső ruházata (kabátok, dzsekik) és az abban maradt fémtárgyak miatt. Ezeket a tapasztalatokat olyan elektronikai eszközöket gyártó multinacionális cégeknél szereztük, ahol a dolgozók összlétszáma eléri az 1500-4500 főt. A fenti adatok figyelembevételével nemcsak az őrszemélyzet, hanem a fémdetektorkapuk számát is tervezni kell. Így például elkerülhetők az olyan irreális elvárások, amikor egy 1500 fős műszakváltást 6 darab fémdetektorkapuval és 6 fő vagyonőrrel 20 perc alatt, nagy vagyonbiztonsággal kell kiléptetni. Ez nyilvánvalóan képtelen vállalkozás, amely a dolgozók és az őket átvizsgáló személyzet közötti durva szóváltáshoz vagy felületes és látszat átvizsgáláshoz vezet.

A helyszín kiválasztásánál azt is figyelembe kell venni, hogy egy milliméter hullámhosszú testszkenner helyigénye 2-3-szor akkora mit egy hagyományos fémkereső kapué.
 


■ Technológia és módszer

Fontos feladat az áthaladás szabályozása. A fémkereső kapu előtt 1 méterrel – ezt felfestéssel is szükséges jelezni! – meg kell állnia a dolgozónak és a kapun csak akkor mehet át, ha az előző dolgozó átvizsgálása már befejeződött. Ez kritikus követelmény, mert ellenkező esetben a szorosan áthaladó személyekről nem lehet megállapítani, hogy a 2-3 másodpercig tartó hangjelzés, a kapuból kilépő vagy az éppen belépő személynek szól-e. Riasztási jelzést követően a dolgozók átvizsgálását az áthaladás után legalább 1 méter távolságban kell elvégezni.

A csomagvizsgáló röntgen kifutó görgősorát – hasonlóan a repülőtéri megoldásokhoz – minél hosszabbra kell tervezni, hogy az átvizsgáláson átesett és éppen a személyes tárgyaikat elrakó dolgozók ne akadályozzák azokat akik még a bemenő oldalról érkeznek. Apró, de nem elhanyagolható körülmény, hogy időnként előfordul, hogy az egyik dolgozó „véletlenül” magához veszi a másik holmiját akár a fémdetektoros kapunál, akár a röntgenberendezésnél való elpakolás során. Ez ellen a legegyszerűbb preventív megoldás, ha egy kamera figyeli ezt a területet.


■ Létszám és felkészültség

A hatékony és gyors átvizsgáláshoz egy fémkereső kaput csúcsidőben (tehát mű­szak végén) 2, ideális esetben 3 főnek kell működtetni. Ilyen technológia mellett riasztáskor sem kell megállítani a folyamatos átvizsgálást, hiszen amíg az egyik őr alaposan átvizsgálja a riasztást kiváltó dolgozót, addig a másik folytathatja a fémkeresőkapuval való ellenőrzést.

Elérkeztünk az egyik legfontosabb, de sajnos sok vezető által elhanyagolt területre a képzésre, kiképzésre. Mit sem ér a leg­kor­szerűbb leghatékonyabb technika ha az azt kezelő személyzet szakszerűtlenül kezeli nem- vagy felületesen ismeri, az átvizsgálási technológiáról fogalma sincs vagy nem tartja be. Az olyan egyszerű átvizsgálóeszközök, mint a kézi fémkereső vagy a fémkeresőkapu üzemeltetéséhez is szükséges legalább 4-8 órás képzés 6 havonta. Nem beszélve arról, hogy nem szabad spórolni egy több millió forintba kerülő biztonsági átvizsgáló röntgenberendezés kezelésének és képfelismerésének oktatásán, amely félévente 8-12 órát vesz igénybe minden egyes kezelő esetében.

Reméljük, fenti gondolataink segítséget nyújtanak minden-, de különösen az olyan biztonsági vezető számára, akik még csak tervezik, hogy veszteség-csökkentésükhöz a XXI. század technikai színvonalának megfelelő, hatékony átvizsgálóeszközöket alkalmaznak.

 

M. N.


www.zandz.hu

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet