Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Oktatás-képzés

Tanszéket kapott a magánbiztonsági képzés a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen

 

Magyarországon a társadalmi és politikai rendszerváltozást követően létrejövő piacgazdasági viszonyok, a vállalkozás szabadsága, valamint a jelentős magánvagyonok hívták életre a magánbiztonsági piacot.

Ennek eredményeként 1995-re körülbelül 2000 cég keretében több mint 40 000 személy vett részt a magánbiztonsági szolgáltatások nyújtásában. Össze­ha­sonlításként megemlíthető, hogy ebben az időszakban, Németországban mind­össze 400 vállalkozás foglalkozott magánbiztonsági szolgáltatások nyújtásával. A magyar piac kínálati oldalára jellemző ugrásszerű növekedés oka, hogy a szocializmus évei alatt a rendészeti és honvédelmi struktúrák által nyújtott fegyveres képzések miatt jelentős volt azoknak a személyeknek a száma, akik a korábbi állami szolgálatot követően átléptek a magánszférába. A vállalkozói kedvet erősítette, hogy a jogi környezet csekély önerővel tette lehetővé a gazdasági társaságok alapítását. A piaci viszonyok alakulása szempontjából napjainkig két fő időszakot lehet elhatárolni. 1989-től 1998-ig tartó periódusban a piacon a szolgáltatásnyújtás mennyiségi növekedése figyelhető meg. 1998 után a jogszabályi környezet megváltozása és a nemzetközi érdekeltséggel rendelkező szolgáltatók megjelenése miatt nagymértékben javult a szolgáltatások minősége.

Az immár hagyományos, Pécsett évente megrendezésre kerülő Szent László-napi rendészeti konferencián 2012-ben elhangzott Fialka György magánbiztonsági tárgyú elő­adásán, hogy „rendkívül sokat számít egy szakma fejlődésében tudományos bázisának kialakulása, oktatási intézményi rendszerének megteremtése.”

A fent említett piaci igényeknek megfelelően a 2006/2007. tanévben kezdődött meg a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ren­dé­szet­tu­do­má­nyi Karán, a biztonságszervező-képzés. A 2013 szeptemberében ugyanott immár önálló Magánbiztonsági és Ön­kor­mány­za­ti Rendészeti Tanszék is alakult. A Tanszék vezetője Dr. Christián László egyetemi docens. A rendészeti igazgatási szak keretében működő biztonsági szakirányon jelenleg nappali és levelező munkarendben folyik (BA) alapképzés. A legutóbbi lezárt tanévben 43 nappali és 96 levelező munkarendű hallgató látogatta a képzést. A hallgatók hozzávetőleg 50%-a az állami szférából érkezik: Hon­véd­ség­től, Rendőrségtől, TEK, Al­kot­mány­vé­del­mi Hi­va­tal­tól és a Nem­zet­biz­ton­sá­gi Szak­szol­gá­lat­tól. Különösen fontos lenne, hogy a magánbiztonsági szféra cégei is felismerjék a képzésben rejlő lehetőségeket és nagyobb számban iskoláznák be alkalmazottaikat.
A Tanszék oktatói állománya négy fő: Dr. Christián László PhD. tanszékvezető egyetemi docens, dr. Tóth Nikolett r. hdgy. és dr. Márton András, dr. Mészáros Bence PhD. működik közre. A szakirányon annak alapítása óta oktat dr. Kovács Sándor r. ezredes, valamint meghatározó gyakorlati ismerettel és komoly szakmai tapasztalattal rendelkező külsős megbízott oktatók a teljesség igénye nélkül Gyaraki Károly, Tóth Levente, Tóth Attila és Dénes József.

Az új Tanszéken már az első pillanattól intenzív munka vette kezdetét, ennek keretében négy jegyzet került kidolgozásra.

  • A magánbiztonság elméleti alapjai
  • Biz­ton­ság­technika
  • Személy és vagyonvédelem, magánnyomozás 
  • Lé­te­sít­mény­vé­de­lem.

Az In­for­má­ció­vé­de­lem, valamint a Sze­mély és vagyonvédelem, magánnyomozás rendészete című jegyzetek 2014. év végére készülnek el.

Megkezdtük a magánbiztonsági diszciplína elfogadtatása érdekében a tudományos háttér kiépítését. Ennek keretében a tananyagfejlesztést is szem előtt tartva hozzáláttunk a magánbiztonság elméleti alapjainak tudományos igényű kidolgozásához, szakmai rendezvények szervezéséhez, továbbá törekszünk aktív publikációs tevékenység kifejtésére.

Dr. Mészáros Bence, aki a magánnyomozás kutatója, önálló magánnyomozásról szóló kurzust indított nappali tagozaton. A Tanszék elképzelései között szerepel a magánnyomozás oktatásának bővítése.

Dr. Márton András vezetésével hallgatóink számára tehetséggondozási műhely került megszervezésre. A Kari Tudományos Diákkörre jelentkező hallgatóink száma jóval az Egyetemi átlag feletti létszámmal büszkélkedhetett: 11 hallgató (9 nappali, 2 levelező). Tehetséggondozási műhelyünk, valamint a meginduló kutatások támogatására szeretnénk létrehozni egy Ma­gán­biz­ton­sá­gi szakkönyvtárat. A szakmai szervezetek felajánlásainak köszönhetően a következő tanévben kialakításra kerülhet egy Magánbiztonsági Kabinet, azaz szaktanterem, amelyben a szak­ok­ta­tók­nak lehetősége nyílik az egyes technikai eszközök mű­kö­dé­sé­nek demonstrálására.

A Nemzeti Közszolgálati Egyetem vezetése és a Magánbiztonsági és Önkormányzati Ren­dé­sze­ti Tanszék elkötelezett a Biztonsági szervezői mesterképzés akkreditációja iránt, amely újabb fontos eleme lehet a magánbiztonsági felsőoktatásnak.
Az elmúlt egy év egyik legjelentősebb fejleménye, hogy megindult a párbeszéd a szakma és az Egyetem között. Ennek eredményeként 2013. novemberében megalakult az NKE Magánbiztonsági Oktatási Tanács, azzal a céllal, hogy rendszeres jelleggel javaslatokat tegyen a képzés fejlesztésére, illetve ajánlásokat fogalmazzon meg a képzés támogatási formáit illetően. Azt reméljük ettől az együttműködéstől, hogy a képzésünk széles körben történő népszerűsítésén túl, olyan szak­embereket tudunk képezni a Tanács irány­mu­ta­tá­sai alapján, akiket tárt karokkal vár a szakma.

Nagyon fontos az érdemi, konstruktív együtt­mű­kö­dés megteremtése a magánbiztonsági szektor szereplői, a hatóságok és az oktatási intézmények között, mert ez lehet a kulcsa a közbiztonság, valamint a minőségi magánbiztonsági szolgáltatások megteremtésének. Az NKE Magánbiztonsági és Önkormányzati Rendészeti Tanszék elsődleges célja a magánbiztonság új tudományos, oktatási bázisának megteremtése.


dr. Tóth Nikolett, dr. Márton András
a Tanszék oktatói

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet