Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

szaktanulmány

Miért előnyös a beléptetőrendszerek alkalmazása oktatási intézményekben?

A beléptetőrendszerek rengeteg előnyt és hasznos lehetőséget kínálnak az oktatási intézmények számára. Ha egy iskolának szeretnénk növelni a biztonságát, akkor elengedhetetlen a beléptetőrendszer használata. Ezzel biztosítani tudjuk azt, hogy az épületben döntően csak a diákok, tanárok, a személyzet és a belépésre jogosultak tartózkodjanak, azaz szűrni tudjuk az illetéktelen behatolást. Egy portásnak, vagy recepciósnak képtelenség az iskola minden diákját, tanárát és dolgozóját ismernie, ezért nagy segítség számukra is a beléptető rendszer.


A rendszerrel hatékonyan visszaszoríthatóak a „lógások” is, hiszen az intelligens szoftverben beállíthatóak az óra­rendek, az oktatási és egyéb aktivitások időtartamai, és ha valaki távozni kíván, a rendszer tud­ni fogja, hogy az adott diáknak még vannak-e órái, vagy sem, és ennek függvényében en­gedi ki őt. Így csak akkor tud kimenni az épületből tanítás alatt, ha azt az osztályfőnökének, vagy tanárának jelezte, vagyis ha elengedik. Ez persze hasznos segítség akkor is, ha egy tanár keres egy diákot. A számítógépére telepített szoftver segítségével rögtön meg tudja nézni, hogy bent van-e még, vagy már hazament, esetleg bent sem volt.

Mivel ezek a rendszerek IP-alapon működnek, így az iskola meglévő számítógépes hálózatát használják, és nem kell külön, akár több kilométernyi kábelt behúzni, vésni, fúrni. Emel­lett bármelyik számítógépre feltelepíthetjük a beléptető rendszer szoftverét, amelyik a hálózatra van csatlakoztatva, és a felhasználóknak különböző jogosultságokat adhatunk. Ez egy rendkívül költséghatékony és egyszerűen telepíthető megoldás.
 


Mindemellett a beléptetőrendszer a tűzvé­delemi funkcióban is fontos segítséget adhat, hiszen a modern beléptetőrendszerekbe beintegrálhatjuk a tűz­jelző rendszert is. Ha a tűzjelző felől a beléptetőrendszerbe jelzés érkezik, akkor a rendszer előre definiált eseménysort fog végrehajtani, mint pl. automatikusan nyitja az ajtókat, értesítést küld az illetékeseknek, kikapcsol vagy épp bekapcsol bizonyos berendezéseket. A menekítés szem­pontjából nagyon fontos az a jelentés, amit a szoftver készít, ez az úgynevezett jelenléti riport. A szoftver pontosan tudja, hogy hány ember ment be az épületbe, ennek alapján, amikor kimenekítik az embereket és megszámolják őket, megállapíthatják, hogy mindenki kijött-e, vagy vannak-e még bent egyesek.

Sokan nem is gondolnák, hogy egy beléptetőrendszer nem csak biztonságtechnikai funkciókat lát el, hanem még pénzt is megtakaríthat nekünk az energiaveszteségek csökkentése révén. Segítségével teljesen kizárhatjuk az égve felejtett világítás, vagy bekapcsolva felejtett fű­tés, légkondicionáló okozta túlfogyasztást. Gondoljuk csak el, ha ezek a berendezések folyamatosan üzemelnek, amikor nincsenek is emberek odabent, mennyi energiát fogyasztanak feleslegesen. (Nem is beszélve arról, ha egy egész hétvégére bekapcsolva felejtik őket.) Intel­ligens rendszerünk nagy­sze­rűen tudja kontrollálni majd ezeket az eszközöket. Könnyen megoldható, hogy amikor az utolsó ember is elhagyja az épületet, a rendszer automatikusan lekapcsolja a világítást, légkondícionálót, stb, és amikor a következő munkanapon megérkezik az első ember, felkapcsolja azokat. Ily módon alkalmazása hosszabb távon mindenképpen megéri, és bőven visszahozza az árát.


■ Milyen technikai felszerelések szükségesek a hatékony védelemhez?

Legelső feladat a belépési pontok megfelelő kialakítása. Ez lehet forgóvilla, elektromos zár, forgóajtó, stb. Mindez a helyszíntől, illetve az egyéni igényektől függ.

Minden ajtóhoz szükség van egy vezérlőegységre vagy terminálra, ami a beprogramozott jogosultságoknak megfelelően vezérli az ajtót. Ebbe a vezérlőegységbe csatlakozik a kártyaolvasó, ami beolvassa a felhasználó titkos kódját. E kód alapján a vezérlőegység nyitja az ajtót, ha a felhasználó jogosult a belépésre, ellenkező esetben megtagadja a belépést és az ajtó zárva marad. Kártyák helyett praktikussága és kis mérete miatt egyre elterjedtebb az úgynevezett proximity kulcstartó. Rendkívül kényelmes, hiszen rácsatolhatjuk a kulcskarikánkra, vagy akár nyakban is hordható. Működésében teljesen megegyezik a normál proximity kártyáéval.
A rendszer egyik legfontosabb eleme a beléptetőrendszer-szoftver. A szoftverben regisztráljuk a felhasználókat, állítjuk be a jogosultságokat, időintervallumokat, készítünk jelentéseket, keresünk vissza eseményeket, illetve definiálunk akciókat különböző események bekövetkezésekor (pl. tűzjelzés). A szoftver használóinak is megadhatunk különféle jogosultsági szinteket. Például valaki csak új felhasználókat vehet fel a rendszerbe, vagy eseményeket ellenőrizhet, esetleg csak ajtót nyithat (portás funkció), vagy éppen rendszergazda.


■ Milyen méretű beruházásra kell számítani, és ezeknek hogyan lehet mérni a megtérülését?

A beruházás mérete nagyban függ attól, hogy hány belépési pontot (bejárati ajtó) kell figyelni, hány zónát (konyha, tanári szoba, díszterem, könyvtár, stb.) akarunk kialakítani és hány tokent vagy kártyát szeretnénk kiosztani. A legegyszerűbb megoldás (1 ajtó és kb. 100 token) megvásárlása, beüzemelése és használatának betanítása 320 000 Ft-tól kezdődik. Mi például egy óvodát szereltünk fel beléptetőrendszerrel. Az óvodában erre azért volt szükség mert így egyrészt a gyermekek nem járkálhattak szabadon ki-, és be, másrészt rossz szándékú idegenek sem surranhatnak be, így biztonságosabbá vált az óvoda légköre.
Mint más oktatási intézményben, itt is meghatározott rend szerint történik a gyermekek foglalkoztatása. Ezzel a rendszerrel azt is el lehet érni, hogy az intézmény által meghatározott időben lépjen be mindenki: a dolgozók, és a szülők is. De még azt is regisztrálni lehet, hogy ki, mikor érkezett, vagy távozott. Vagy például eldönthető, hogy a gyermek aznap volt-e óvodában vagy sem. A beléptetőrendszer működése azonban nemcsak a bejárati ajtóra vonatkozik. A kis chipet arra is be lehet prog­ramozni, hogy tulajdonosa az épület melyik részébe léphet be.
A megtérülés pénzben is kifejezhető függően attól, hogy előtte mekkora forintosítható lopás és vandál károk érték az intézményt. Tudjuk, hogy az ilyen beruházások a legtöbbször elriasztják az elkövetőket, hiszen joggal félhetnek a gyors azonosításuktól.


■ Mennyire használják a hazai oktatási intézményekben a beléptető rendszereket?

Sajnos a tényleges szükségletekhez képest még kevés helyen használják. Jellemző, hogy utólag – amikor már megtörtént valamilyen bűncselekmény – keresnek fel biztonságtechnikával foglalkozó cégeket. Termé­sze­tesen az ismeret, de döntően a forráshiány miatt is, kevesen élnek egyenlőre ezzel a lehetőséggel.


■ Van-e visszajelzés onnan, ahol már ilyen üzemel?

Az első tapasztalatok igen bíztatóak. Az egyik Pest megyei település vezető óvónőjének beszámolója szerint: „Kezdetben nekünk is furcsa volt az új rendszer. Talán ezért is érthető, hogy egy kicsit tartottunk tőle. Azon­ban hamar rájöttünk azokra az előnyökre, amikre korábban nem is gondoltunk. Tavaly, ha a kicsik WC-re mentek, mindig felnőttnek kellett kikísérni őket, nehogy megszökjenek. Most önállóan is kimehetnek a folyosóra, vagy a toalettre.”

Egy másik esetben a videomegfigyelő-rendszer telepítése volt egy rejtélyes eset megoldása. Egy másik óvodában rendszeres volt a lopás, sikkasztás. – Végül aztán felszereltek az óvoda elé megfigyelő kamerát, mert a jelek arra utaltak, hogy egy külső elkövető jön éjszakánként és követi el a bűncselekményeket. A meglepetés akkor érte őket és a rendőrséget, amikor az egyik óvónő egy éjszaka fel akarta gyújtani az óvodát. A kamerát figyelők azonban hamar értesítették a tűzoltókat és a rendőrséget. Szerencsére a tüzet is gyorsan eloltották és az elkövetőt is kézre kerítették. Kiderült, hogy az illető hölgy a tűzzel akarta elterelni a gyanút magáról, az általa elkövetett sikkasztásokról, lopásokról.

 

Bata Miklós
ASPECTIS Kft. ügyvezető igazgató

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet