Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Oktatás-képzés

SECURICUM – „A túlélés módszertana”

 

Szituációs stressz-tréning a SECURIMASTER Kft. szolgáltatásában


Gazsi László
a SECURIMASTER Kft. ügyvezető igazgatója


A SECURICUM egy képzési módszer, amely a honi- és rendvédelmi területeken képes hatékonyan hozzájárulni a szükséges kompetenciák fejlesztéséhez. Megfelelő adaptációt követően bármely más olyan polgári munkahelyen is sikeresen alkalmazható, ahol a munkatársak erős érzelmi, indulati hatásoknak vannak kitéve. Az indulatos, elégedetlen, agresszív ügyfél kezelésétől kezdve, a pedagógusokat veszélyeztető verbális, gyakran tettlegességig fajuló atrocitások megoldásán keresztül, egészen a banki alkalmazottakat érintő fegyveres támadások során tanúsítandó helyes magatartás kialakításáig. A szituációs stressz-tréning lényegéről, alkalmazásáról, lehetőségeiről kérdeztük Gazsi Lászlót, a SECURIMASTER Kft. ügyvezető igazgatóját.

■ Hogyan kezdődött a konfliktushelyzetek kezelésének oktatási programja?

– A 90-es évek közepétől a Rendőrség Különleges Szolgálatánál –, akkori terrorelhárító egységénél – az USA-ból érkező FBI instruktorok közreműködésével új kiképzési módszer került bevezetésre. A metódus lényege volt, hogy a műveleti feladatokat ellátó állományt (kommandósokat) virtuális környezetben ugyan, de valósághű szituációs gyakorlatok során készítsék fel az éles feladatok sikeres és egyben biztonságos végrehajtására. Ez főként a műveletek végrehajtásához szükséges egyes mozzanatok (taktikai elemek), automatizmusok kialakulásának szintjéig történő begyakorlását jelentette.

■ Milyen területeket érint a képzési módszer?

Az alkalmazott metodika mára már jelentős fejlődésen ment keresztül, köszönhetően a Belügyminisztérium Nemzetközi Oktatási Központ neves munkatársainak, akik az intézkedéstaktikai elemeken túl „lélektaktikai” sajátosságokat is beépítettek a képzés és felkészítés menetébe. A kidolgozott metodika mind a mai napig használatos eljárás úgy a speciális feladatokra történő kiválasztás, mind pedig az arra való felkészítés folyamatában.

A képzési módszer azonban nem csak a honi- és rendvédelmi területeken képes hatékonyan hozzájárulni a szükséges kompetenciák fejlesztéséhez. Megfelelő adaptációt követően bármely más olyan polgári munkahelyen is sikeresen alkalmazható, ahol a munkatársak erős érzelmi, indulati hatásoknak kitettek. Az indulatos, elégedet­len, agresszív ügyfél kezelésétől kezdve, a pedagógusokat veszélyeztető verbális, gyakran tettlegességig fajuló atrocitások meg­oldásán keresztül, egészen a banki alkalmazottakat érintő fegyveres támadások során tanúsítandó helyes magatartás kialakításáig, hogy csak néhány felhasználási területet említsünk.

■ Mi jellemző mindennapjainkban a konfliktushelyzetek kialakulására?

A gazdasági válság bekövetkezésével világszerte egyre gyakoribbá váltak a pénzintézeteket, postahivatalokat és más nagy értékű pénzforgalmat bonyolító intézményeket fenyegető fegyveres rablások, támadások. Hazánkban is csaknem mindennaposak a bankfiókok alkalmazottait érintő verbális agresszióval, tettlegességgel fenyegető konfliktushelyzetek. Megőrizve az FBI HRT (Hostage Rescue Team – túszmentő egység) kiképzési filozófiáját miszerint: „Mond el – elfelejti; mutasd meg – 50%-ban megmaradhat az ismeretanyag; vond be, gyakoroltasd – és a megszerzett tudás 75%-ban beépül” – dolgoztuk ki 20 órás akkreditált felnőttképzési programunkat.

Cégünk a SECURIMASTER Kft. magasan képzett, több évtizedes gyakorlati tapasztalatokkal rendelkező szakemberei révén (rendőrség különleges szolgálatának volt munkatársai, a terrorelhárítás szakemberei, hivatásos túsztárgyaló – pszichológus) egy külön, a banki, pénzintézeti és biztonsági szférára kidolgozott továbbképzési programmal segíti elő az érintett munkahelyek dolgozóinak célirányos felkészítését. A tréningprogram felépítésének és hatásmechanizmusának köszönhetően képes kialakítani azokat a szükséges kompetenciákat, melyek zálogai lehetnek a váratlanul kialakuló életet és/vagy testi épséget veszélyeztető konfliktushelyzetek kezelésének.
 

 

2014. április hónapban ért véget A Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Óbudai Egyetem a TÁMOP-4.2.1.B-11/2/KMR-2011-0001 számú „Kritikus infra-struktúra védelmi kutatások” című pályázat keretében, a „Civil-katonai partnerség” nevű szakmai alprogram részeként a „Viselkedés vészhelyzetben” című kiemelt kutatási területen végzett nagyszabású kutatás.
A SECURIMASTER Kft. egyedüli szereplőként kapott lehetőséget arra, hogy a magánbiztonsági szférát érintő cégek közül részese lehessen ennek a komplex tudományos kutatásnak.

 

■ Miből áll a „A túlélés módszertana”?

– A program alapvető célkitűzése a résztvevők elméleti biztonsági tudásának bővítése mellett olyan gyakorlati, tudatos magatartási és viselkedési jártasságnak a kialakítása, amely a napi munka sajátosságainak megfelelően komplex módon növeli a konfliktushelyzetek megoldásának hatékonyságát.

A tudatos viselkedés-kontroll képességének kialakítása során nem csak hazánkban, de külföldön is egyedülálló oktatási eljárást alkalmazunk. A folyamat megvalósításának érdekében:

  • minden tekintetben valósághű konfliktus szituációkat hozunk létre (helyszín, segítők, résztvevők, pirotechnika, hang- és látványelemek, indulatos agresszív ügyfél, verbális agresszió kialakulása, tettlegesség, fegyveres támadás stb.),
  • kétpólusú, EKG elvezetésű szívfrekvencia-mérő készülékkel (cardio-öv) mérjük a résztvevők szituációkban átélt indulati, pszichés stressz-terhelésének mértékét, és
  • a műszeres mérés (biofeedback), eredményeit a részletekre kiterjedő tevékenységelemzés során összevetjük a helyzetgyakorlat során rögzített képanyaggal és a szituációban átélt saját élménnyel.

Ily módon a pszichotechnikai eszközök alkalmazásának köszönhetően lehetőség nyílik arra, hogy a viselkedéselemzés során a szituációk szubjektív megélésének élménye mellett az objektív, mért és rögzített adatokat is felhasználjuk a feldolgozás érdekében. A létrehozott komplex belátásos tanulási folyamat nagymértékben elősegíti, és egyben felgyorsítja a konfliktusok kezelésének sarkalatos pontját az említett tudatos viselkedés- és cselekvési kontroll kialakítását.

■ Mire számíthat a programban résztvevő „felhasználó”?

– A képzés három, tematikailag jól elkülöníthető programmodulból épül fel.

  1. Általános biztonsági ismeretek, (elméleti képzés)
  2. Elégedetlen, agresszív ügyfélkezelés, krízis- és vészhelyzeti kommunikáció, (szituációs tréning)
  3. Fegyveres rablás, túszejtés esetén követendő magatartás, (szituációs tréning)

■ Miért éppen szituációs stressz-tréning?

– Azért mert:

  • időtakarékos képzési forma. A kiváltott érzelmi asszociációknak köszönhetően rögtön alkalmazható kompetenciák alakulnak ki, (nem kell megvárni, amíg az ismeretanyag „beépül”, „leüllepedik” stb.) ezáltal
  • megkönnyíti a helyes indulatvezérlés és indulatkezelés kialakulásának folyamatát,
  • lehetőséget teremt újabb krízisintervenciós és konfliktuskezelő technikák elsajátítására, növeli a gyakorlati alkalmazás hatékonyságát,
  • tudatos és célirányos viselkedést, aszszertív kommunikációt eredményez indulatokkal túlfűtött konfliktushelyzetekben,
  • objektív helyzetértékelést, önálló dön-téshozatalt tesz lehetővé még extrém stressz-terhelés alatt is.
  • Adekvát felelősségteljes viselkedést, magatartást, szükséges mértékű együttmű­ködést hoz létre elkövetőkkel, munkatársakkal, hatóságokkal, növelve a tolerancia, az elfogadás és az együttműködés képességét.

■ Hogy történik a kapcsolatfelvétel?

Cégünk, a SECURIMASTER Kft. akkreditált felnőttképzési intézményként minden esetben előzetes felmérés és konzultációt követően alakítja ki a megbízó cég, vállalat sajátosságait, igényeit figyelembe vevő, helyzetre szabott képzési programját és teszi meg javaslatait, ajánlásait. Ezáltal gyors, ugyanakkor alapos körültekintő és reális képzési szükségleteken alapuló képzési szolgáltatást nyújt. A tréningről részletesebben cégünk weboldalán a Szolgál­tatá­saink – Szakértői szolgáltatások menüpontban olvashatnak.
 

 

A SECURIMASTER Kft. 2000-ben történt megalapítása óta jelentős fejlődésen, változáson ment keresztül, mely során a magyar vagyonvédelmi piac egyik meghatározó szereplőjévé vált. Ügyfeleik száma a dinamikus fejlődésnek köszönhetően folyamatosan növekszik. Üzleti sikereiket többek közt az általuk alkalmazott széles körű és innovatív vagyonvédelmi megoldások, a munkatársaikkal szemben támasztott magas minőségi elvárások, valamint a folyamatosan változó piaci körülményekhez való alkalmazkodás fémjelzi. Üzletfilozófiájuk szerint megbízóik számára hosszú távon biztosítják magas színvonalú szolgáltatásaikat a minőségi mutatók folyamatos monitorozásával.
E folyamatban kiemelten fontos szerepet játszik emberi erőforrás gazdálkodásuk, működésük minden területén a legkiválóbb szakemberek foglalkoztatására törekednek, és ez garanciát jelent szolgáltatásaik minőségére.
A folyamatosan változó piaci igényekhez igazodva feladatuknak tekintik, hogy a legmegfelelőbb biztonsági megoldások kidolgozásával hosszú távon segítsék és támogassák partnereik hatékony működését.

 
 

S. I.

SECURIMASTER Kft.
1106 Budapest, Jászberényi út 24–36.
Tel.: +36-1/262-6171 Fax: +36-1/262-6341
E-mail: info@securimaster.com
Web: www.securimaster.com

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet