Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Szaktanulmány / Gamma Műszaki Zrt.

Komplex CBRN-védelem

Az elmúlt időszakban több hír szólt arról, hogy terrorcselekmények során, valamilyen vegyi-, biológiai-, vagy radioaktív (továbbiakban CBRN) anyag is felhasználásra került. A közelmúltban nagyobb sajtóvisszhangot kapott esetek a Szíriában bevetett mustár-, és szarin- gáz, vagy Jasszer Arafat, illetve Alekszandr Litvinyenko ellen elkövetett pollonium- mérgezés. A biztonságtechnikában alkalmazott védelmi eszközök nagy megbízhatósággal kiszűrik a konvencionális fenyegetést jelentő veszélyforrásokat (szúró-/lőfegyvereket, robbanó- anyagokat, stb.), de teljesen hatástalanok CBRN-fenyegetéssel szemben. (1. kép)
 



1. kép
 

A radioaktív, és nukleáris anyagok által kibocsátott ionizációs sugárzást (alfa, béta, gamma, neutron…stb.) az teszi igazán félelmetessé, hogy az élő szövetet roncsolja, sugárbetegséget, rákot okozva, miközben az a személy, akit besugároznak, észre sem veszi, hogy éppen mi történt vele. Az ionizációs sugárzás színtelen, szagtalan, csak műszerrel mérhető.

A Gamma Műszaki Zrt. már a 90-es évektől kezdve gyárt sugárkapurendszereket, amelyek képesek nukleáris, és radioaktív anyagok kiszűrésére, legyenek azok járműben szál­­lítva, vagy személyek által rejtve. Ilyen sugárkapuk jelenleg is felügyelik Magyaror­­szág schengeni külső határait, valamint 2012 óta ellenőrzik a postai küldeményeket.

A technika fejlődése a csempészett radioaktív anyagok felderítésében igen jelentősnek mondható. Az érzékenység és megbízhatóság növekedése egyre kisebb méretű detektorokkal már önmagában is nagy előrelépés, de az igazi újdonság a sugárzás azonnali minőségi értékelése. Az így nyert többletinformációkkal a riasztások különböző eljárásrendeket vonhatnak maguk után. A kezelő más eljárásrend szerint jár el, ha a riasztást alacsony energiájú, feltehetően orvosi izotóp, és megint más eljárásrend szerint, ha neutronsugárzást kibocsátó, feltehetően nukleáris eredetű (atombomba gyártására is felhasználható) anyag váltotta ki.

További előrelépés, hogy a sugárkapuk ma már könnyen elrejthetőek, akár egy kézi táskában is, valamint „néma” riasztási móddal is rendelkeznek. Az épületbe beépített, környezetébe beolvadó sugárkapu képes felügyelni egy bejáratot anélkül, hogy arról az ott áthaladók tudomást szereznének. (2. kép)



2. kép
 

A vegyi detektorok is sok tekintetben átalakultak. Egyrészt új detektálási technológiák jelentek meg, amelyek lényegesen több anyagot képesek kimutatni. Erre szükség is van, hiszen a vegyifegyver- gyártók sem álltak meg a fejlesztéssel, megalkották a nem hagyományos harc-anyagok (NTA) kategóriáját. Az egyik új vegyi detektálási technológia a lángfotometria, amely lehetővé teszi harcanyagok (CWA), toxikus ipari vegyületek (TIC) és biológiai harcanyagok egyszerű, megbízható és tévesriasztásoktól-mentes detektálását. A technológia nagy elő­nye, hogy egyszerre képes vegyi, és biológiai detektálást is végrehajtani, valamint az eljárás során a minta megsemmisül (elég), ezáltal nem marad szennyező anyag a detektorban, a visszaállási, letisztulási idő jelentősen lecsökken. (3. kép)



3. kép
 

A vegyi detektorok másik jelentős újdonsága a nyílt fényutas detektorok, amelyek már nem csak egy adott pontban képesek mérni a gáz koncentrációját, hanem nagyobb távolságokat is képesek folyamatosan ellen­őr­zés alatt tartani.

A biológiai detektálás már kezdetek óta igény­ként jelentkezett CBRN-monitoring- rendszereknél, de az ehhez szükséges műszerek csak az elmúlt pár évben érték el azt a technikai szintet, ami lehetővé tette alkalmazhatóságukat.

Ahhoz, hogy a lehető legnagyobb biztonsági szintet érjük el CBRN-fenyegetéssel szemben, a fent leírt valamennyi technológiát egyszerre kell előretervezett módon alkalmazni, kiépítve egy komplex CBRN-rendszert. A komplex CBRN-rendszer nem csupán különböző rendeltetésű detektorok kihelyezését jelenti, hanem ezek együttműködését és integrációját egyéb biztonságtechnikai, épületgépészeti elemekkel.

A komplex CBRN-rendszer elsődleges célja egy összetett, de könnyen konfigurálható vegyi, biológiai, sugárzó, és nukleáris monitoringrendszer felépítése, amely alkalmas veszélyes események, és esetleges vészhelyzetek jelzésére, menekítés, beavatkozás elősegítésére.

A terrorelhárítás mellett a különböző rendel­tetésű CBRN (vegyi, biológiai, radiológiai, nukleáris) laboratóriumok is felhasználói lehetnek a rendszernek. Ezeken a helyeken a monitorozás, és a jelzőrendszer feladata a személyi sérülések és anyagi károkozások minimalizálása, lehetőség szerinti megelőzése, valamint az utólagos ellenőrzési, analizálási lehetőségek biztosítása, technológiai folyamatok ellenőrzése. (4. kép)





4. kép
 

CBRN-monitoringképességet nem minden esetben szükséges az adott létesítmény állandó részévé tenni. Sok esetben a biztosítást csak ideiglenesen, rövid ideig kell megvalósítani. Például nagy fontosságú személyek találkozásakor, vagy kiemelt rendezvények lebonyolításakor merülhet fel CBRN-támadás lehetősége.

A telepíthető vegyi, biológiai és radiológiai monitoringrendszer egy olyan, könnyen mobilizálható, terepen való működtetésre alkalmas rendszer, amely a veszélyes anyagok megjelenésének folyamatos monitorozására, az események naplózására, valamint veszélyhelyzet esetén riasztás adására képes, s így például a kiemelt rendezvényeknél jelenleg alkalmazott biztonságtechnikai (fémde­tektor, poggyászátvilágító) berendezések képességeinek kiegészítését tudja megvalósítani. (5. kép)
 



5. kép
 

A rendszer CBRN detektorboxokból, valamint a hozzájuk csatolt egyéb periféria-egységekből épül fel. Minden egyes CBRN-box-hoz két másik CBRN-box kapcsolódhat, ezáltal tetszőleges méretű és topológiájú hálózat hozható létre, igazodva az éppen aktuális helyszín igényeihez és adottságaihoz. A hálózaton lévő bármely CBRN-boxra rákapcsolódhat egy vagy több operátor, aki figyeli a riasztásokat, indokolt esetben elrendelhet evakuálást. A riasztás – a helyi hang és fényjelzésen túl – a hálózatba kötött valamennyi egységre eljut.

A CBRN-boxhoz mozgó alkatrész nélküli meteorológiai állomás csatlakoztatható, amely kiegészítő információkat biztosít a veszélyes anyag terjedésének nyomon követéséhez. További külső eszköz a mobil sugárkapu, amely elsődlegesen az ellenőrző-áteresztő pontoknál alkalmazható, a belépő személyek által magukkal vinni szándékozott sugárzó anyagok kiszűrésére. Ilyen alkalmazás esetén a sugárkapu a fémdetektorkapu mellé telepíthető, annak képességbővítő kiegészítéseként.

A CBRN-box egy K+F projekt keretében Magyarországon került kifejlesztésre. A termék a KMOP-1.1.4-11a programban az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg.

Összefoglalásképpen elmondható, hogy a biztonságtechnikában eddig a CBRN-fenyegetés elleni megoldások méltatlanul kevés szerepet kaptak, annak ellenére, hogy a fenyegetés valós. Viszont az is belátható, hogy a fenyegetésekkel szemben bevethető megfelelő technikák rendelkezésre állnak, csak az alkalmazásra várnak.

 

Gamma Műszaki Zrt.

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet