Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

szaktanulmány

Intelligens Intercom

A kaputelefon szóról sok embernek egy viszonylag egyszerű felépítésű, kültéri és beltéri egységekből álló kommunikációs eszközpár jut eszébe, mely arra való, hogy jelzésátvitelt és kommunikációt biztosítson két pont között, valamint ajtónyitást vezéreljen. Ezen alapfunkciók természetesen ma is megmaradtak, de rengeteg új, modern lehetőséggel bővültek. A kaputelefon mára már extrákkal bőven ellátott kommunikációs (ún. Intercom) eszközzé vált.

■ A „nyomógombtól” az intelligens otthonig

Nagyon sokáig úgy tartották, hogy a kaputelefon valójában csak arra szolgál, hogy a beveze­tőben leírt funkciókat megbízhatóan, minden időjárási körülmények között teljesítse, és ez az igény ki is elégítette a felhasználókat. A technológia fejlődésével azonban a gyártók felismerték a kibővített funkcionalitásban rejlő lehetőségeket, melyekkel vásárló­ik körét is növelni tudják.

A kaputelefon-rendszerekben olyan újítások jelentek meg, melyek a modern, intelligens otthonok szerves részeivé válnak.

  • Nagy felbontású, beépített éjjellátó kamerák,
  • kameraképet e-mailben elküldő funkció,
  • meglévő megfigyelő rendszerekhez való integrálhatóság,
  • több kapu vagy kontaktust igénylő eszköz összefűzött vagy önálló vezérlése a beépített kapcsolókkal,
  • okostelefonról történő távoli vezérlés és elérés, amivel a világ bármely pontjáról megnézheti a felhasználó, ki csöngetett be hozzá.

Az otthonok mellett vállalati környezetben is hasznosak lehetnek ezek az új funkciók, ahol a kihelyezett kültéri készülékek akár egy központi menedzsment-szoft­verből is kezelhetők.


 

Az IMS Research elemzője, Em­ma Chapman szerint az IP-technológiák terjedésének köszönhetően az IP video-kaputelefonok részaránya a következő öt évben meghaladja majd a hasonló analóg alapú eszközökét. Az IP-alapú videomegfigyelő-rendszerek terjedése is kihat a kaputelefon- piacra. Egyre nő az igény a távoli hozzáférésre, a jobb képminőségre és a nagyobb felbontásra.
Bár az IP-alapú rendszerek ára még mindig magas az analóghoz képest, a nagy beruházásokon az IP-alapú megoldásokat részesítik előnyben. Az új, analóg rendszerek kiváltását segítő megoldásokkal nem kell feltétlenül egy új IP-hálózatot kiépíteni, akár a régi vezetékek – például egy már nem használt analóg kamera koaxiális kábele – is felhasználható az új rendszer létrehozására. Ahol pedig már eleve IP-alapú a videorendszer, a kaputelefon könnyen kapcsolható a már meglévő IP-hálózatra.


■ Alközponti kaputelefon-rendszerek

A hagyományos működési elvű rendszerek kül- és beltéri egység­ből állnak, és semmilyen egyéb kiegészítő nem szükséges a mű­köd­tetésükhöz, gyakorlatilag pont-pont kapcsolatot valósítanak meg.

A hagyományos rendszerekhez képest több felhasználót is kiszol­gálnak az alközponti rendszerek. A céges felhasználók között felmerült az igény, hogy a meglévő központból a kaputelefont is vezérelni lehessen, a külső egység hívógombjai a mellékekre programozhatók legyenek. A modern, többgombos kaputelefonok bil­lentyűzetén akár a hívni kívánt mellék számát is megadhatjuk, vagy kikereshetjük a kültéri egység kijelzőjén megjelenő telefonkönyvben.
 


 

Ezek az alközponti rendszerek jel­lemzően a központ analóg vagy IP mellékére köthetők. A gyártók az alközpontokhoz speciális telefonadapter-kártyát készítenek, melyek 2 vagy 4 kaputelefont kezelnek. Ilyen megoldás alkalmazásánál – melyek nem foglalnak külön mellékeket – a kaputelefonoknak célszerű az adott kártyával együttműködő saját gyártói készüléket használni. A beltéri egység lehet tetszőlegesen analóg, digitális vagy akár egy IP- rendszerkészülék is, mely kijelzővel is fel van szerelve.


■ Van képük hozzá

Fokozatosan jelentek meg a kíná­latban olyan kültéri egységek, me­lyek már nem csupán hangot, hanem képet is tudtak a beltéri egységre továbbítani. Kezdetek­ben a már meglévő rézérpáron történt a videoátvitel is. Ezek az analóg rendszerek valamilyen képfeldolgozó szervert igényeltek, melyek jelentősen megdrágították a megoldást. Az IP-technológia megjelenésével és a strukturált hálózatok elterjedésével ez a probléma is egy csapásra meg­oldódott. A különféle videotömörítési eljárásoknak köszönhetően a minőség rohamosan javult, a megoldás komplexitása csökkent, egyszerűbbé vált az üzembe helyezés és a későbbi üzemeltetés is. A beépített kamerák ma már akár 1280x960 pixel HD felbontású képet is továbbíthatnak.
 

A kaputelefon képének megjelenítésére használhatjuk a kaputelefon gyártójának saját falra szerelhető beltéri egységét, az asztali PC-t vagy akár egy SIP 2.0 protokollos videomegjelenítővel rendelkező asztali IP-telefont is, tehát gyártófüggetlenül választhatunk megoldásokat. Opció lehet az is, ha ma már az elérhető árú tabletekből választunk megfelelő típust, bár sok esetben a beépített mikrofonjuk és hangszórójuk nem a legjobb minőségű hangátvitelt biztosítják.

A kültéri eszköznek a képet teljes sötétségben és viszonylag nagy látószögben is továbbítani kell a beltéri egység felé. A kamerákba beépített infraszűrő lehetővé teszi azt, hogy fókuszálási idő nélkül – tehát folyamatosan – éles képet továbbítson az eszköz akkor is, ha a fényviszonyok gyorsan változnak.


■ ONVIF kompatibilitás

Az ONVIF-et (Open Network Video Interface Forum) 2008-ban az Axis, a Bosch és a Sony alapította azzal a céllal, hogy az IP-alapú videotechnikai eszközök egységes, globális szabvány szerint működjenek. 2011 végére a szervezetnek közel 340 cég lett a tagja, több mint 1100 termékkel. A szabványt folyamatosan bővítik, céljuk, hogy globális, nyílt hálózati interfész-szabványt alkossanak. A mai modern kaputelefonok alapfunckiói közé tartozik az ONVIF szabvány legalább 2.2 Profile S ismerete. Ez lehetővé teszi a meglévő CCTV kamerás megfigyelőrendszerek kamerás kaputelefon illesztését.
 


 

Nem feltétlenül van azonban szükség ONVIF képes CCTV rendszerre, léteznek RTSP streamet szolgáltató kültéri egységek is, amit PC-n vagy tableten is megnézhetünk, de rögzíthetjük ezt a LAN hálózaton található NAS-on is. A modern készülékek kompatibilisek a legnagyobb NAS gyártók eszközeivel.


■ Igény szerint

Egy modern kaputelefon-rendszer gyakorlatilag minden felhasználói igényt ki tud szolgálni. A moduláris felépítéssel az elvárásoknak megfelelően könnyedén öszszeválogatható a megfelelő rendszer. Minden opcionális, a kameraegységtől kezdve a billentyűzet tasztatúrán keresztül a kártyaolvasó és infopanel modulokig. Fontos, hogy legalább IP54-es védettsége legyen a kültéri egységnek, így a később is behelyezhető modulok is védettek lesz­nek az időjárás viszontagságai ellen.
 


■ Modern technológia régi kábelen

Sokszor előfordul, hogy a beltéri és a kültéri egység között részben vagy egyáltalán nincs strukturált hálózat, csak egyszerű, hagyományos rézérpár. Ebben az esetben sem kell lemondanunk arról, hogy IP-technológiájú kaputelefon-rendszert használjunk. Léteznek olyan megoldások, melyek az IP-csomagokat és a PoE (Power over Ethernet) táplálást is át tudják vinni több száz méterre.
 

    
 

Semmi különleges konfiguráció nem szükséges, ilyenkor a csomagban két darab teljesen egyforma eszközt kapunk. Az egyik eszközt külső tápegységgel megtáplálva, mely a másik eszközhöz továbbítja az IP-s csomagokat és a tápfeszültséget is (PoE). A csomagban van koaxiális és hagyományos rézérpár bekötésére való csatlakozó is. Az alábbi rajz bemutatja a megoldás rendszertechnikáját:
 


■ Ismerős felület

A mai modern IP-kaputelefon rendszerek beépített webszerverrel rendelkeznek, amely lehetővé teszi azt, hogy egy PC-ről mindenféle külső program telepítése nélkül kezelni, konfigurálni tudjuk az eszközünket. A megfelelő IP-címet beírva egy felhasználó-azonosítás után ismerős kezelői felület jelentkezik. A gyártók követik a nagyobb szoftvergyártók trendjét, és igyekeznek hasonló kialakítású kezelői felületet készíteni, mint amit a felhasználók meg­szokhattak mindennapi mun­ká­juk során.
 

 


■ Okostelefon, PC és kaputelefonok

A kamerás IP Intercom rendszerek kezelésénél ma már alapkövetelmény, hogy mobil eszközünkről is tudjunk kaput nyitni vagy megnézni azt, hogy ki is áll a bejárat előtt. Mind iOS, mind Android operációs rendszerekhez sok ingyenes és fizetős alkalmazás áll rendelkezésre, melyeket letöltve az okostelefonról vagy tabletről tudjuk ezen funkciókat vezérelni. Az Intercom rendszereket gyártók honlapján általában feltüntetik azokat az alkalmazásokat, melyekkel együttműködik az adott rendszer, illetve a funkciók is egyértelműen beazonosíthatók.
 

      


 

Több gyártó is letölthetővé tesz – akár ingyenesen is – olyan szoftvereket, melyek PC-re telepíthetők. A szoftverről menedzselhetjük az eszközeinket, illetve a kameraképeket is megtekinthetjük, nagyíthatjuk. A már említett ONVIF szabvány azt is lehetővé teszi, hogy otthoni/vállalati környezetben használt szerverekhez is használhassuk a kamerás kaputelefonunkat. Ilyen lehetőséget biztosít a 2N is a manapság az otthoni felhasználók között is egyre népszerűbb Synology szerverekhez.

 

Magasházi Gábor
YOUNG B.T.S. Kft.

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet