Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Áru- és szállítmányvédelem / Z&Z

A korszerű áru- és szállítmányátvizsgáló
röntgenberendezések szerepe a selejt-
és hulladékkezelés ellenőrzésében

A korszerű ipari áru- és szállítmányátvizsgáló röntgenberendezéseket több feladatra is lehet használni a termelőüzemekben és raktárakban. A vagyonvédelem mellet az áru, a szállítmány ellenőrzésére, a selejt kiszűrésére, a hulladék átvizsgálására.

 


A gyártástechnológia és logisztikai technológia bármely szakaszába könnyen beilleszthető ipari röntgenberendezések jelentős szerephez jutnak a selejtkezelés és hulladékkezelés ellenőrzésében, így a két folyamat ellenőrzése jelentősen befolyásolja a költséghatékonyságot is. Mivel a termelőüzemek és raktárak biztonsági rendszerei a nyilvánvaló eltulajdonítási útvonalakat, illetve módszereket folyamatosan felügyelik, ezért az üzemi szarkák új, nehezebben ellenőrizhető csatornákat keresnek a késztermékek, alkatrészek vagy alapanyagok eltulajdonítására.
 


• A selejt

– A selejt termék megsemmisítésének és hasznosításának elégtelen nyomon követése, kontrollja két jelentős problémát érint:
– egyrészt a selejt vagy nem szabványos termék a márkanév számára óriási presztízsveszteséggel jár, ha akár alkatrész vagy akár komplett termékként újból forgalomba kerül,
– másrészt bizonyos alapanyagfajták esetében nyersanyagként is jelentős értéket képviselhet. (Például a csaptelepgyártás esetében az alapanyag 100%-ban réz, amelynek világpiaci ára – hasonlóan a többi színes-, és nemesfémhez – folyamatosan emelkedik: kilogrammja a MÉH telepeken eléri akár az 1500 Ft-os felvásárlási árat is.)


• A hulladék

A hulladékanyag-kezelés folyamatának kontrollja sem kevésbé fontos feladat. A gyár területén keletkező nagymennyiségű hulladékanyag elsősorban göngyölegből áll, amely egyrészt a beszállított alapanyagok csomagolóanyagát, másrészt pedig a gyártás során keletkezett csomagoló és rendszerező anyagok hulladékát tartalmazza.

Ez az óriási mennyiségű hulladék alkalmas arra, hogy a gyártási-, vagy csomagolási láncból ellopott késztermékeket, illetve értékes alkatrészeket, tartozékokat ezekbe, vagy ezek közé elrejtve csempésszék ki az üzemből.


• Az ellenőrzés

A biztonsági vezető mindkét esetben nehéz helyzetben van, ugyanis ilyen nagy mennyiségű inhomogén anyag átvizsgálása komoly személyi erőforrás-ráfordítással jár, ráadásul nem is bizonyul hatékonynak. Képzeljük csak el, mit jelent több köbméter hulladékanyagban megtalálni egy mobiltelefont vagy MP3 lejátszót! Tű a szénakazalban – szinte reménytelen vállalkozás pusztán személyi állománnyal.
 



• Milyen hatékony, nagy átvizsgálási kapacitású eszköz jöhet szóba?

Semmiképpen sem kézi fémkeresők, amelyek bár költségtakarékosak, de nagyon sok téves jelzést adnak, ezért sok esetben nem is alkalmasak a feladatra. Gondoljunk csak arra, hogy akár egyetlen szög, fémkapocs miatt feleslegesen fel kell forgatni egy konténer tartalmát, nem beszélve arról, hogy ez esetben kizárólag fémmentes tároló- és szállítóedények használhatók e célra.


• A röntgen

A valódi megoldást a csomag- és szállítmány (cargo) átvizsgáló röntgenek jelentik. A röntgenberendezés számára mindegy, hogy a szállítóedény milyen anyagból van, hiszen még a kisebb változatok is áthatolnak a 30 mm-es acélon. Az átvilágítás során egy gyakorlott kezelő csak akkor állítja meg a szállítószalagot, ha valami szokatlant, eltérőt, oda nem illőt vagy konkrét eszközt talál a hulladékanyag között. Egy, a termelő üzem volumenének megfelelően kiválasztott röntgenberendezéssel egyetlen biztonsági ember egy óra alatt akár több tíz tonna anyagot is át tud vizsgálni. Természetesen egy ilyen nagy teljesítményű röntgenberendezés nem a hagyományos eszközök árkategóriájába tartozik, de a befektetés adott esetben nagyon rövid idő alatt megtérülhet.


• Oda, vissza

Egy ipari röntgenberendezés jó helyre telepítve több funkcióra is alkalmas lehet. Így például a kimenő irány, azaz hulladék és selejt vizsgálata mellett a beérkező nagy értékű és nagy mennyiségű alapanyagok gyűjtőcsomago-láson belüli mennyiségét is ellenőrizni lehet.


• Különféle méretben

Csomagvizsgáló röntgenekből a nagy múltú németországi Smiths Heimann cég a 75x55 cm-es alagút-keresztmetszettől egészen a 180x180 cm méretig gyárt termékátvizsgáló berendezéseket. Az óránkénti átvizsgálási kapacitás ennél típusnál a 200 tonnát is eléri!

Jelenleg a hazai piacon a legkeresettebb a 145x180 cm-es alagútméretű berendezés. Ezek a nagy áthatolással bíró ipari röntgenek éles és rendkívül részletes képet szolgáltatnak az átvilágított szállítmányokról, így képesek kimutatni még a 0,1-0,2 mm átmérőjű rézhuzalt is! A színes megjelenítés és a szerves-szervetlen anyagszétválasztás képes arra, hogy egyértelműen megkülönböztesse a csomagolást a benne lévő terméktől. A detektált képen azonnal felismerhető az eredeti zárt csomagolás legkisebb szerkezeti eltérése a normálistól vagy annak bármilyen hiányossága.

 

Solymár Zoltán
műszer-, és szabályozástechnikai mérnök
Z&Z Biztonságtechnika Kft.
www.zandz.hu

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet