Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Térfigyelés

Térfigyelő rendszerek – döntő a gondos tervezés!

Régen foglalkoztunk a térfigyelés témakörével mélyebben, holott az utóbbi években a fővárosban és országszerte egyre szélesebb körben alkalmazzák eredményesen ezeket a kamerarendszereket. Az alábbiakban a telepítés problémáiról, buktatóiról olvashatunk igényes és közhasznú szakanyagot a téma itthoni kiemelkedő szakértőitől, az ERANDO Kft. munkatársaitól. (A szerk.)


Az ERANDO Kft. 1995-ben ala­kult, az alapítótagok több mint 25 éves szakmai és gazdasági tapasztalataival felvértezve a biztonságtechnika területén. E tapasztalatok döntő mér­tékben segítették azt, hogy a cég olyan vagyonvédelmi megoldásokat kínáljon, mely a megrende­lőinek hosszútávon naprakész, üzembiztos és gaz­daságosan üzemeltethető rendszereket biztosít. A széles körű jártasság kiemelten a videomegfigyelő rendszerek területén segítette a céget abban, hogy a 2006-os évben az ERANDO Kft. megépíthette első, közel 80 kamerás teljesen IP-alapú térfigyelő rendszerét Budapesten. A rendszer átviteli hálózata szinte teljes egészében rádiófrekvenciás megoldásokra épült.

Magyarországon az ERANDO Kft. az elsők között alkalmazta a mára már a 600-at is meghaladó összesített kameraszámú térfigyelő rendszereiben a dedikált és szabad frekvenciás rádiós adatátviteli hálózatokat. A közterületi térfigyelő rendszerek telepítésében és üzemeltetésében szerzett tapasztalatok alapján egyértelművé vált, hogy a megfelelő és gazdaságos rendszer kialakításához számos lényeges szempontot kell figyelembe venni, melyek az igények felmérésével és az ebből adódó célok meghatározásával kezdődik.

Alapvető célok melyeket figyelembe kell venni a térfigyelő rendszerek tervezésénél: a PTZ funkciók szükségessége, zoom tartomány meghatározá­sa és a felbontási igény (minőség), ami az átvite­li hálózat méretezését is befolyásolja. A mai IP-kamerákban és szoftverekben megjelenő ONVIF protokollal egyre többen számolnak, főként meglévő rendszerek bővítése esetén a költségek csökkentése céljából. Sajnos tapasztalataink alapján a gyártók az ONVIF protokollt még nem egységesítették tökéletesen egy szabványba, emiatt rendkívül sok fajtája létezik. ONVIF protokollal rendelkező eszközök használatakor minden esetben előzetes, az összes használni kívánt funkcióra kiterjedő tesz­telés szükséges, az esetleges későbbi kellemetlen meglepetések miatt. Megjegyzendő, hogy szoftverek upgradelése során egyes funkciók módosulhatnak.

Jól meg kell fontolni a képelemző analitikák használatát is. A térfigyelő kamerák általában folyamatos mozgásban vannak, vagy nagy forgalmú területeket figyelnek meg. Ezeken a helyeken – a marketing célokra készült demóvideókkal ellentétben – a videoanalitikák nem tudnak megbízhatóan működni és jelentős mértékben csökkentik a rendszer megbízhatóságát, a kezelő személyzet éberségét. A különböző videoanalitikák megfelelő alkalmazásához elengedhetetlen a kamerák optimális, az alkalmazott képelemzési módszerhez meghatározott elhelyezése és beállítása.

Főleg üzemeltetés, de kivitelezés szempontjából is rendkívül fontos az átviteli közeg megfelelő meghatározása. A mai IP-alapú rendszerek lelke és a megbízható működés egyértelmű és legfontosabb alappillére az adatátviteli hálózat. A hálózat alulméretezése instabil, megbízhatatlan rendszert eredményez, míg egy túlméretezett rendszer hatalmas többletköltséget hárít a megrendelőre. Egy új rendszer kiépítésekor már tervezési szakaszban, főként az átviteli gerincek tekintetében figyelembe kell venni a jövőbeni bővítések lehetőségét. Néhány évvel ezelőtt komplett nagy kiterjedésű hálózatokat lehetett megbízhatóan üzemeltetni szabad frekvencián, azonban mára, a Megapixeles kamerák és az otthoni wi-fis rendszerek, technológiák korában a térfigyelő rendszerek szabad frekvencián való üzemeltetése a nagyvárosi környezetben gyakorlatilag lehetetlenné vált. Az új technológia (Mpx) hatalmas sávszélességigénnyel bír, ha valóban ki akarjuk használni az előnyeit.

Egy szabad frekvenciasávban üzemelő rádiós hálózat kialakításához is előzetes műszeres bemérés szükséges, hogy egy rádiófrekvencia-térkép segítségével meg lehessen határozni a rendszer topológiáját és az eszközök pontos helyét, valamint az adott terület frekvencia szennyezettségét. Ez növelheti a rendszer tervezésének a költségeit és semmi sem garantálja, hogy a kivitelezésig és főleg a későbbiekben az üzemeltetési idő alatt nem lesz semmilyen változás, ami zavarhatja a rendszer biztonságos kommunikációját. A rádiófrekvenciás rendszereknek a másik nagy problémája a megfelelő sávszélességigény biztosítása. Napjainkban mindenki előszeretettel hangoztatja a FullHD kamerák előnyeit, melyek ára ma már akár egy jobb minőségű analóg kamera árával is vetekszik. Ám az olcsó kamerák alkalmazása, általában főként a skálázhatóság hiánya miatt, rendkívül nagy adatfogalmat eredményezhet a hálózaton. Az ebből adódó problémák a legtöbb esetben csak egy esetleges későbbi, néhány kamerás bővítésnél jelentkeznek, és sokszor az átviteli hálózat nagy részének a cseréjével járnak, mivel költségmegtakarításra hivatkozva, nem ritkán a megrendelő kérésére nem kalkulálnak még időben a későbbi bővítésekkel. Alapvető, hogy az átviteli sávszélesség meghatározása után a felépített átviteli út legalább 40%-kal haladja meg a maximális igényt.

A legköltséghatékonyabb és biztonságos megoldás minden esetben hibrid kialakítású rendszerek építése, ahol már csak a végponton lévő kamerák jeleit továbbítjuk rádiós eszközök segítségével gyűjtőpontokba és ezekből már optikai hálózattal vezetjük a központi elemekhez. Ezzel a megoldással jelentős mértékben növelhető a rendszer stabilitása, megbízhatósága és csökkenthetők üzemeltetési költségei.

A kamerák és a megfelelő átviteli hálózat kiválasztása után a rendszer központjának kialakítását is körültekintően, számos szempont figyelembevételével kell megtervezni. A megfelelő kialakítás segíti a kezelőszemélyzet munkáját, fenntartja éberségüket, növeli a hatékonyságukat. A központ tervezésénél figyelembe kell venni, hogy a helyiség milyen adottságokkal rendelkezik, hány személy fog ott tartózkodni, mekkora a benne lévő berendezések disszipációs teljesítménye, illetve zajterhelése. Be kell tartani a vonatkozó munkavédelmi szabályokat és ergonómiai előírásokat. A munkahelyek kialakítását a 24 órás folyamatos felügyelet elvárásainak megfelelően kell kialakítani.
 


A műszaki szempontok és előírások betartásán túl a mindenkori jogszabályokat, rendeleteket és egyéb jogi előírásokat is szintén már a tervezési fázisban figyelembe kell venni és be kell tartani mind a tervezőnek, kivitelezőnek, mind pedig a megrendelőnek. Ezek elmulasztása egy esetleges ellenőrzéskor súlyos pénzbírsággal, vagy rosszabb esetben a rendszer üzemen kívül helyezésével járhat. A kialakításkor figyelembe kell venni a villamos hálózatra való csatlakozással, munkavédelemmel, környezetvédelemmel, tűzvéde­lem­mel, épített környezettel, hulladékkezeléssel és számos egyéb más területtel kapcsolatos előírásokat, szabványokat, jogszabályokat. Be kell szerezni a tulajdonosi hozzájárulásokat, gondolni kell az esetlegesen szükséges forgalomterelésekre, közüzemi vagy más egyéb szolgáltatói áramtalanításokra, közműegyezte­té­sek­re, stb. Ezen engedélyek nélkül ma Ma­gyarországon nem szabad a kivitelezést megkezdeni. A megrendelőknek minden szükséges engedély beszerzését meg kell követelnie, de azzal is számolnia kell, hogy a jelenlegi szabályozás szerint ezek beszerzése akár 30-60 napot is igénybe vehet.

A rendszer tervezésekor fel kell mérni az üzemeltetési költségeket. Egy térfigyelő rendszer folyamatos és megbízható üzemeltethetőségének költsége van. Megfelelő karbantartás nélkül a legmodernebb, legkörültekintőbben megtervezett rendszer is – az amortizáció és a környezeti terhelés (savas esők, por, rázkódás, stb.) következtében – akár (és ez nem túlzás) egy-két éven belül használhatatlanná válik. Itt fontos újból megjegyezni, hogy nem válhat, hanem válik. A karbantartási díjak mellett számos egyéb költséggel kell számolni, ilyenek például a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóságnak fizetendő frekvenciaengedély-díjak, kandeláber bérleti díjak, áramszolgáltatási díjak, területbérleti díjak.

A térfigyelő rendszerek tervezésekor elsősorban a fent leírt szempontokat kell figyelembe venni és betartani. Megfelelő tervezéssel és felméréssel a költségek előre számolhatóak és tervezhetőek, hogy a lehető leghatékonyabban lehessen a rendszert megépíteni és ami még fontosabb, üzemeltetni, fenntartani. A megfelelő ár-érték arány meghatározásakor minden esetben az a legfontosabb szempont, hogy milyen pozitív eredményeket lehet az adott kerületben, városrészben felmutatni egy korszerű térfigyelő rendszer működ­te­tésével a bűnüldözés, szabálysértés felderítése területén.

 

Kandolka Gergely IT manager
Szabó Bálint főmérnök

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet