Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

MBVE

A versenyszféra biztonságának aspektusai
Az MBVE szerepvállalása és lehetőségei

 

A versenyszférába bekerült, annak tevékenységében részvevő cégek függetlenül tevékenységi területük szakágától egy alapvető közös jellemzővel rendelkeznek. Nagy gondot fordítanak a működésüket, kapcsolataikat, valamint munkatársaikat körülölelő biztonságuk fenntartására. Nyilván a biztonsági tevékenység végzésének, csak irányító személyeit tartják saját szervezetükön belül, a végrehajtást tenderfolyamatban kiválasztott biztonsági cégekre bízzák.

A versenyszférában dolgozó biztonsági szolgálatok ezért kettős elvárásrendszernek kénytelenek megfelelni, ha talpon kívánnak maradni. Egyrészt a biztonsági szolgáltatások minőségi szintnövelésének, technikai fejlődésének éllovasai kell hogy legyenek, a versenyhelyzet által megkövetelt elvárások és követelmények miatt. Másrészt a megfizethető és szolgáltatásában az ideális szintű tervezési, technikai módszereket alkalmazó feladat-végrehajtás jellemzi őket.

A kiindulási alap minden versenyszférában dolgozó biztonsági szolgálat részére: A megbízó által végzett tevékenység üzemszerű működé­sé­nek folyamatos biztosítása!

Ez azt jelenti, hogy a biztonságvédelmi tevékenység köre jelentősen átértékelődött a kezdetek óta. Az alapokat szolgáltató hagyományos rendészeti tevékenység anno a beléptetés, benntartózkodás felügyeletével, és a vagyonvédelem alapkérdéseivel foglalkozott. Korunk biztonsági vezetője, és az általa irányított biztonsági szolgálat kockázatkezelő tevékenységet végez!

A létesítményben folyó tevékenységi folyamatot veszi körül, védelmi tevékenységével egy egységes felületről irányított kockázatkezelési mentalitással. Nyilván e tevékenység kockázatelemzési és felderítési elemeket is tartalmaz. E tevékenységben természetesen jelentős helyet foglal el a bűnmegelőzés kockázatelemző része.

Nagy mérvű rétegezettség figyelhető meg a bűnelkövetési módok között, a primitív erőszakos elkövetésektől az intelligens bűncselekményekig, sőt bizonyítottan szembe kerültünk az ipari kémkedés megvalósult, bizonyított eseteivel is!

Minden értéktermelő területnek kialakult, és folyamatosan fejlődik a bűnelkövetői csatlakozó felülete. Az éllovas versenyszférába tartozó cégek biztonsági vezetői együttműködnek a bűnüldöző hatóságokkal, a bűncselekmények felszámolása és megelőzése érdekében, és ebbe a munkájukba belevonják a velük szerződött biztonsági cégek vezetőit is.
 

■ Az MBVE szerepe a magánbiztonság tudatos fejlesztésében

A megalakulásakor az MBVE mindösszesen tíz fővel kezdte meg működését, egyfajta önvédelmi és tapasztalatmegosztó tevékenységek végzésével. A tagság multinacionális cégek biztonsági vezetőiből állt. A sikeres működés, a magas szintű szakmai előrelátás, és a dinamikus célok automatikusan hozták a növekedést, gyarapodást. Az MBVE a 2000-s évre negyven főre duzzadt, úgy, hogy a GDP 60%-át termelő multinacionális cégek biztonsági vezetői mind tagsági viszonnyal rendelkeztek. A siker egyik fontos kulcsa a biztonsági tevékenység minőség biztosítása irányában történő következetes haladás volt, és maradt az egyesület munkájában.

A 2004. év volt mely egyfajta áttörést hozott az egye­sület működésében, ugyanis ekkortól már nem csak biztonsági vezetők, hanem magas szintű biztonsági ismeretekkel bíró, előzőleg vezetői pozícióban levő szakemberek is, tagsági viszonnyal rendelkezhettek. Társadalmi kapcsolati viszonyai egyre fejlődtek, létrejött az egyesülethez kapcsolódó közhasznú alapítvány, ami oktatási és biztonsági átvilágítási tevékenységet is végez.

A továbbiakban együttműködik az MBVSZ-szel, megalakul a Biztonsági Kerekasztal, az MRTT-vel közösen a biztonság és a rendészettudomány fejlesztését végzi, az RTF frissen alakult magánbiztonsági karát támogatja tankönyvek szerkesztésével, oktatással, szakmai gyakorlatok szervezésével.

A 2010. évtől állami cégek biztonsági vezetői is beléphettek az MBVE tagok közé, és ezzel ismételten szélesedett, bővült azok köre, akik elismerték, és új minőségbiztosítási lehetőséget láttak az egyesületben.

Az MBVE együttműködik az SZVMSZK-val, az ORFK-val, és az Óbudai Egyetemmel, a minőség, a biztonság, és a tárgyi tudás fejlesztésének érdekében.

Az egyesület egyik fő célja célja továbbra is a biztonsági szakma, a gazdaság biztonsági területének a megtisztítása, és ez által minőségi biztonságot, minőségi biztosítást adni a gazdaság szereplőinek. Fontos a magán, civil biztonság minőségének növelése, garanciák rendszerének kialakítása, mely munkájukról évente a Magyar Biztonsági Vezetők Egyesületének Konferenciáján is számot adnak a tagok.

Az MBVE szakmai eredményei alapján részt vállal a magánbiztonsági feladatok egységes értelmezésének kialakításában, feladatrendszerének meghatározásában, minőségi paraméterei és egységes mérőrendszere megteremtésében, valamint tudásanyagának folyamatos fejlesztésében. Aktív résztvevője a magánbiztonsági ismeretek tudományos bázisanyagának, képzésrendszerének kialakításának. Továbbra is részt vállal a felsőfokú képzési rendszer tananyagának megírásában, és annak oktatásában.

A Magyar Biztonsági Vezetők Egyesülete 17 éves múltja, és tevékenységének eredménye, hogy tag­jai közül már ketten is a magánbiztonság témakörében, a NKE KMDI-n, illetve az OBE keretei között Phd. doktori fokozat megszerzésben vesznek részt.
A törvényalkotás magánbiztonságot érintő tevékenységében, aktív véleményalkotásukkal tagjaink segítik a minél hatékonyabb szabályozások kialakításában.

Fontos, állandóan feltett kérdés, hogy merre menjünk. E tudományág most éli meg fejlődése eddigi legdinamikusabb szakaszát. Úgy ítéljük meg, hogy mi a megbízói oldal képviselőjeként meghatározó befolyásolással tudjuk a minőség irányába vezetni a magánbiztonság szakterületén kialakult elvárásszintet.

A biztonság fokmérőjének mindig annak leggyen­gébb pontját tekintjük! Ez általában az EM­BER. Tehát biztonsági képzés kulcsfeladat a ma­gán­biztonság fejlesztésében. Ez a képzés nem lehet kampányszerű, hiszen a biztonsági feladatok folyamatos változása, folyamatos és rendezett ismeretátadást követel meg minden szinten. A versenyhelyzet ez esetben, követelményszintjében elvárja ezt a tudást résztvevőitől.

Nyilván ezt nem elég csak az MBVE szintjén sugallni, ezért együttműködő partnereinkkel ezt a feladatot közösen végezzük, mert együtt /akik a biztonság kialakításáért felelősek/ sokkal erősebbek lehetünk.
 


■ Az MBVE jelenlegi szerződéses együttműködő pertnerei:

– NKE Magánbiztonsági Tanszék
– SZVMSZK
– Óbudai Egyetem
– NBF együtt­mű­ködés
– Magánbiztonsági Klaszter
– BM OKTF
– NBT (Nemzeti Bűnmegelőzési Tanács)
– BRFK
– NBSZ (Nemzetbiztonsági Szak­szol­gálat)
– HM EI Rt.
– REMOK


További elképzeléseink a magánbiztonság tudományának oktatási kérdéseiről, a közös tárgyalásainkon alakulnak és formálódnak.
Már elkészültünk együttműködő partnereinkkel közösen a vagyonőri oktatás és ciklikus utánképzésének kialakításával.

Következő lépésként a középszintű végzettséggel rendelkező szakemberek oktatási tananyagának egységesítését, ciklikus frissítését tekintjük feladatunknak.

A már kialakult felsőfokú oktatások működését támogatjuk az elvárt szinteken, tananyaggal, külső oktatók és konzulensek, valamint szakmai gyakorlathelyszín biztosításával.

Ki kell dolgoznunk a felsőfokú végzettséggel rendelkező biztonságvédelmi szakemberek tárgyi tudásának ciklikus frissítésére irányuló rendszert is, amely a képzéseken kívül publikációs, valamint előadási kötelezettségen alapuló ciklikus bónuszrendszerrel működne.

Foglalkoznunk kell a magánbiztonság tudománya helyének meghatározásával is, hiszen ez a tudományág a Biztonságtudomány szerves része!

 

 

Fialka György

 

 

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet