Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Terrorizmus

A világ terrorfenyegetettségének alakulása 2004 és 2011 között – Tálas Péter
A Worldwide Incident Tracking System ( WITS ) adatbázisa szerint 2004 és 2011 között eltelt nyolc év alatt 87 456 terrorista merényletet követtek el a világon. A fenyegetettség a 2004 2006 közötti években erősödött legdinamikusabban.

Amerika és a terrorizmus tíz év távlatából - Varga Gergely
2001. szeptember 11. a hidegháború utáni világ legsokkolóbb élménye volt az amerikai társadalom  számára. Tíz év távlatából a végzetes nap emlékei ma is elevenen élnek az amerikaiak  emlékezetében, ám az esemény, és az azt követő reakció megfelelő történelmi kontextusba  helyezése, „értékelése” az idő múlásával egyre inkább lehetségessé válik. Nemcsak a történészek,  hanem talán az amerikai társadalom széles tömegei számára is.

A terrorfenyegetettségről– a számok tükrében - Tálas Péter
A világ a 2001. szeptember 11-i merényletek óta tekinti a terrorizmust globális biztonsági fe  nyegetésnek. Az alábbi írás a terrorizmus-adatbázisok statisztikái alapján arra keresi a vá laszt, hogy a világ terrorfenyegetettsége miként változott a 2001. szeptember 11-ét követő tíz  esztendőben, és milyen jellegzetességeket mutat.

Katasztrófalogisztika Egy ismeretlen szakterület Dr. Kemény Ádám (interjú)
Katasztrófa történt. Bajbajutott, menekülő emberek, pánik, romok, tombol a tűz, rendőrök küzdenek  a káosszal. Hányszor láttunk már ilyen tudósításokat a tévéhíradókban? Hányszor borzongtunk bele a látványba? De vajon gondoltunk-e arra, hogyan tudnak a kárelhárítás szakemberei olyan szervezetten, gyorsan, szakszerűen dolgozni? És milyen módon jutottak el az emberek, az eszközök, az anyagok olyan gyorsan a helyszínre? Milyen logisztikai szervezettség áll a katasztrófaelhárítók mögött? És mi számít katasztrófának? A válaszokat a katasztrófalogisztika adja meg a számunkra. Dr. Demény Ádám polgári védelmi alezredest, az Országos Katasztrófavédelmi Főigaz gatóság Gazdasági Ellátó Központjának igazgatóját kérdeztük erről, a „civil szféra” által alig ismert logisztikai szakterületről.

Sugárvédelem, sugárfelderítés,sugárszennyezett áruk védelme - Dedek Balázs
A csernobili katasztrófát követően sugárszennyezett vasúti szerelvények érkeztek Ma gyarországra a Szovjetunió irányából. A Polgári Védelem kérésére a Gamma mérnökei 8 nap alatt készítettek egy sugárkaput, amelyben még külön szcintillációs detektort  alkalmaztak felderítésre, illetve a háttér mérésére. Az ezt követő évek fejlesztéseinek eredménye a BNS-94 sugárkapu család,  melynek első példányát 1997-ben avatták fel Záhony-Eperjeske határátkelőhelyen és további 42 rendszer került kiépítésre határállomásainkon.

Folyékony robbanóanyagok veszélyei a légiközlekedésben - Chikán - Sonne Zoltán
A nemzetközi terrorizmus elleni küzdelem egyre szélesebb körű és szorosabb nemzetközi
összefogást kíván. Céljait vallási, politikai, ideológiai motivációk mögé bújva a hétköznapi
életből kiválasztott célpontok elleni erőszak hatását felhasználva igyekszik elérni.
Ijedtséget, rémületet kelt olyan területen, mint például a légiközlekedés. Senkire és semmi
re nincs tekintettel, merényletek, fenyegetések, fegyveres támadások, gyilkosságok
végrehajtásával próbál a széles nyilvánosság figyelmét felkeltve erőszakos érdekérvényesítést
elérni, vagy politikai, gazdasági instabilitást teremteni érdekeinek megfelelően.

Az európai terrorfenyegetettségről – a számok tükrében. Tálas Péter tanulmánya
Az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) és a brit hírszerző szolgálat 2010. szeptember végi információi szerint Európában élő szélsőséges iszlámisták a 2008. novemberi, mumbai terrortámadás mintájára végrehajtani tervezett terrorcselekményre készültek a brit, a francia, és a német fővárosban. A bejelentés jó alkalom arra, hogy az egyik legelismertebb terrorizmus-adatbázis, az amerikai Worldwide Incident Tracking System (WITS), illetve az Euro polnak – az Európai Unió tagállamainak bejelentései alapján összeállított – Terrorism Situation and Trend Re portjának (TE-SAT) adatait felhasználva elemzésben foglalkozzunk Európa elmúlt évekbeli terrorfenyegetettségével.

 

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet