Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

Videotechnika

Széles dinamikatartomány a képrögzítésben – Bata Miklós
Hogyan adhatók vissza élethűen egy adott kamerakép részletei, amin sötét, és világos részek is vannak?
Beszéljünk a Wide Dynamic Range (WDR), vagyis a széles dinamikatartomány jelentőségéről.

A hosztolt video – Bata Miklós
A virtualizált szolgáltatásoknál, így a hosztolt videomegfigyelés esetében is a felhasználó befolyásolhatja a felhő alapú szolgáltatások erő és költséghatékonyságát azáltal, hogy szükségtelenné teszi a helyszíni tárolást és karbantartást. Ennek
segítségével az üzlettulajdonosok csökkenthetik mind a biztonságtechnikába fektetett tőkebefektetésüket mind a teljes bekerülési költséget.

Végponton történő tárolás – Bata Miklós
A végponton történő tárolás (edge storage) egy olyan koncepció része a hálózati kamerákban és videokódolókban, ami lehetővé teszi, hogy a felvett videót közvetlenül egy külön tároló egységre, pl.: SD kártyára mentsük el. Ezt az elvet sokszor helyi tárolásnak,
háttértárolásnak vagy „onboard” mentésnek is nevezzük.

Videotömörítések és képarányok a hálózati biztonságtechnikában. – Kiss Ákos
A hálózati biztonságtechnikában hatalmas szerepet játszik, már a projektek és tenderek kialakításánál és megtervezésénél, a megfelelő tömörítési formátum és az ahhoz használni kívánt megjelenítési képarány, valamint az ehhez tartozó felbontás kiválasztása. Ezen paraméterek kiválasztása után tudunk csak kalkulálni hálózati, hardveres és szoftveres erőforrásokkal.

Hőkamerák – „Van, aki forrón szereti!” - Kiss Ákos
A hatásos megfigyelés egy igen összetett fogalom. Gondoljunk csak bele, hogy mennyi tényező befolyásolhatja egy objektum, ember vagy incidens felismerését. Egy hagyományos kamerával ez a feladat igencsak nagy falat, hiszen gondoljunk csak bele, hogy mi mindennel szemben kell megfelelnie egy kamerának. Csak, hogy néhány példát említsünk: mit tehetünk, miután teljesen besötétedett, esetleg füst vagy köd szállt le, vagy amikor bokrokkal „tarkított” a zóna?

Lightfinder technológia - Bata Miklós
Az Axis Communications kutatás-fejlesztéssel foglalkozó osztálya egy forradalmian új fejlesztést, a Lightfinder technológiát mutatta be. Ez a technológia a minden részletre kiterjedő, megfelelő szenzor és lencsék kiválasztásának, valamint a szenzorból és lencsékből érkező képadat összegyúrásának eredménye.

HDcctv az IP kamerarendszer lehetséges alternatívája - Ecsedi Ákos
Túl a mézesheteken, hónapokon és éveken felerősödtek a kritikus hangok az IP alapú kamerarendszerek alkalmazása kapcsán. Ennek tudható be, hogy a 2009. évben megalakult a HDcctv Szövetség (HDcctv Alliance) amely a kereskedelmi műsorszórási technológiára épülve szándékozott megvalósítani a HD minőségű, ám tömörítés és késedelemmentes digitális videojel-továbbítást a TCP/IP protokoll igénybevétele nélkül.

Az Intelligens Videó tárháza
Manapság hatalmas mennyiségű videoanyagot rögzítünk, melyeket aztán főként időhiány okán soha nem nézünk vissza, azaz nem ellenőrizzük a felvételeinket. Ennek eredményeképpen eseményeket és cselekményeket mulasztunk el és gyanús viselkedést sem veszünk észre időben, így azt megelőzni sem tudjuk. Fenti okok vezettek az Intelligens Video kifejlesztésének igényéhez…

A video-megfigyelés következő 15 éve - Martin Gren Axis Communications
EGY KIS VISSZATEKINTÉS, HOGY JOBBAN MEGÉRTSÜK A JÖVÔT
Míg néhányan szeretettel gondolunk vissza a kazettás magnókra és a videolejátszókra, több millió fiatal felnőtt már csak a digitális  technológiát ismeri. Az ún. iEvery thing Generation számára való szí nű leg sokkoló lesz hallani, hogy az első digitális alapú hálózati  videokamerát csak 15 évvel ezelőtt találták fel. A 15. évforduló kapcsán arra kértek, hogy tekintsek előre a video-megfigyelés következő 15 évére. Vajon a piac teljesen átáll az IP-re? Az Internet sokkal nagyobb szerepet kap a megfigyelésekben? És tényleg olyan lesz a  világ, ahogy a TV-ben és mozifilmekben látjuk? De mielőtt belenézünk a kristálygömbbe, emlékezzünk vissza mi lyen jövőt jósoltak 15  éve a hálózati videónak.

Biztonságtechnikai IP kamerák karbantartási és szervizelési alapjai - Kiss Ákos
A biztonságtechnikai IP kamerák karban tartása és szervizelése minden biz tonságtechnikai szakember számára fontos tudás, mellyel megkönnyíthetik és leegyszerűsíthetik mindennapi munkájukat. Egy IP kamera karbantartása közel sem olyan időigényes feladat mint  egy szerveré, időszakosan kevesebbet kell velük foglalkozni.

Biztonságtechnikai szerverek karbantartása - Kiss Ákos
Mint minden egyes technikai iparágban az első és legfontosabb dolog kiválasztani a piacon lévő elemek közül egy olyan konstrukciót, amely megbízható. Ez mint tudjuk a biztonságtechnikában elég fontos tényező. Mint a tevékenység neve is mutatja a  „biztonság” elengedhetetlen, ugyanis minél megbízhatóbb termékekkel dolgozunk, annál nagyobb nyugalommal bízhatjuk a technikára értékeinket, szélsőséges esetekben biztonságunkat.

Az ONVIF szabvány - Szerető Csaba
Cél: a gyártótól független együttműködési lehetőség biztosítása a hálózati video termékek között. A témához várjuk partnereink olvasóink hozzászólásait.

Hálózati kamerák - Bata Miklós
A köz- és magánbiztonsággal kapcsolatos megnövekedett aggodalomnak és a technológiai változásoknak köszönhetően a  videomegfigyelési piac virágzik. A hálózati videorendszerekre történő átállás valósággá vált; a vásárlók kihasználják a rugalmas, nyílt, ipari szabványokon alapuló biztonsági- és videomegfigyelési rendszerek nyújtotta lehetőségeket. A biztonságért felelős szakember számára a hálózati videorendszerekre történő átállás új távlatokat nyit; a digitális technológia segítségével maximálisan  kihasználhatók az eszközök. A már jól ismert előnyök a következők: kiváló képminőség; távoli hozzáférés; könnyű, jövőbiztos integráció; bővíthetőség és rugalmasság; költséghatékonyság; elosztott intelligencia. Cikksorozatunkban sorra vesszük az IP-alapú videorendszerek legfontosabb elemeit, kezdve a hálózati kamerákkal.

A hálózati videomegoldás A hálózati videomegoldás megtervezése,
megoldások különböző ágazatok számára

Az IP-alapú hálózati kamerák lehetővé teszik élő videoképek rögzítését és megtekintését a világ bármely pontjáról. A nyílt  szabványokon alapuló készülékek önállóan működnek, és bárhol elhelyezhetők, ahol van elérhető IP-kapcsolat. A képek  videokezelő szoftverrel vagy akár egy szokványos böngeszővel is megtekinthetők. A nappal és éjszaka, illetve kültéren és  beltérben egyaránt használható kamerákkal, valamint a vezeték nélküli, a rongálás ellen védett és a HDTV/megapixeles felbontású  hálózati kamerákkal teljes körű portfóliót kínálhat. Legyen szüksége akár egy professzionális videomegfigyelő megoldásra  személyek és helyszínek biztosításához, illetve vagyontárgyak és létesítmények távoli felügyeletéhez, első lépésben mindig fel kell  mérni a vevő igényeit, és meg kell tervezni a rendszert.

A képek használhatósága
"HOGYAN ÉRHETJÜK EL A LEGJOBB ÉS LEGGAZDASÁGOSABB EREDMÉNYT VIDEOKAMERÁS MEGFIGYELÔRENDSZERÜNKKEL?"
A gazdasági válság ellenére a videokamerás megfigyelőrendszer a biztonságtechnikai ipar legdinamikusabban növekvő szegmense már több mint egy évtizede. Ebben az elképesztő mértékű növekedésben legalább annyira közrejátszik a költséghatékonyság, mint a 9/11 utáni világ embereinek biztonságérzet utáni vágya. Óriási a haladás az analóg videokamerák óta, a mai digitális megfigyelőrendszerek ugyanis már egy rugalmas, könnyen bővíthető IP hálózaton keresztül működnek. Az eredmény egy olyan megfigyelő-rendszerhez vezet, ami költséghatékony és rugalmasan alakítható, a változó kihívásoknak megfelelően.„

Multi-megapixeles kamerák – jelentős képminőség-javulás
Az elmúlt 5 év a videomegfigyelő rendszereknél jelentős változást hozott. A hagyományos analóg képátvitel alternatívájaként megjelent az IP átvitel. Ter mé szetesen az adatátvitel módjának változása (koax vagy CAT5), önmagában nem eredményez jelentős képminőség-javulást. Nagy já ból az utóbbi két évben jelentek meg a piacon azok a multi-megapixeles kamerák (3, 5, 10  megapixel), melyekkel a mar keting anyagokon túl a valós életben is jóval nagyobb felbontású, részletgazdag felvételeket lehet készíteni.

NVR a video-megfigyelés új eszköze
Az új telepítésű IP kamerás hálózatok száma szakági elemzők szerint 2008-ban már meghaladta a hagyományos, analóg zárt láncú videotechnikai rendszerekét. Az IP-s rendszerek fokozódó térnyerése egyrészt az általános elektronikai trend vetülete, másrészt azt bizonyítja, hogy az elv által nyújtott előnyök kárpótolják a szakmabelieket a teljesen idegen működési mód,  terminológia és a jól megszokott hagyományok felrúgása miatt. Az analóg technikában megszokott eszközválaszték egy része  (mátrixok multiplexerek DVR-ek) helyét átveszi a hálózat maga, míg a megfigyelés, rögzítés irodai PC-ken és operációs rendszerek alatt futó alkalmazói szoftverekkel valósul meg. Átfogó kompatibilitást kínáló szabványok, protokollok hiányában az egyes  kameragyártók elsősorban saját eszközeikre írják ezeket, megnehezítve idegen gyártók termékeinek egy rendszerbe integrálását.

IP a biztonégtechnika világában
Aligha van ma már olyan háztartás, ahol néhány gép, szórakoztató elektronika ne lenne digitális. Ha körbenézünk a saját  otthonunkban, munkahelyünkön, akkor láthatjuk, hogy az utóbbi években milyen digitális forradalom zajlott le. Gondolok itt a ma  már teljesen tömegcikknek számító CD-re, vagy DVD-re. Ezeket napjainkban Blueray váltja le. Ne higgyük azonban, hogy ez a  digitális fejlődés lezárult. Korántsem!

A digitális technika térhódítása –nagyfelbontású IP kamerák
Mindennapi életünknek a digitális világ, az Internet már meghatározó része. Elvárható tehát, hogy a biztonságtechnikai eszközök – lépést tartva a gyors technikai fejlődéssel – részesei legyenek ennek a digitális világnak, és felhasználják belőlük azokat a vívmányokat, melyek hatékonyabbá teszik működésüket. Az IP biztonságtechnikai alkalmazások gyors fejlődési trendet mutatnak. Ennek során egyre több eszköz jelenik meg a piacokon, amely használja e „digitális platformot”.

PIXIM tech­no­ló­gia elmé­let és alkalmazás
Az idei IFSEC kiállí­táson Bir­minghamben 48 cég (!) mu­tatott be Pixim tech­no­ló­giájú kamerát. Er­ről a né­hány éves tech­nikáról a  szakmában mindenki hallott, de mű­kö­dé­sét és előnyeit nem mindenki, kor­látait, hátrányait kevesen ismerik, hiszen utóbbiakat a fejlesztők/gyár­tók nem szokták dobra ver­ni.

Fény az éj­szakában AZ ÉJSZAKAI VIDEOMEGFIGYELÉS ÚJ LEHETÔSÉGEI
A 24 órás videomegfigyelési feladatokhoz elengedhetetlen a kamerák látóképességének kiterjesztése a fényszegény éj­szakai idő­szakra. A tradicionális kamerákban jelenleg alkalmazott képátalakí­tó szenzorokkal szemben az éj­szakai megfigyelés olyan elvárásokat támaszt, amelyet csak segédvilágí­tással, üzemmódváltással vagy merő­ben új mű­szaki tartalommal – pl. a hő­kamerák esetében – tudnak több-kevesebb kompromisszum árán teljesí­teni.

Nem csak az ár fontos… Főbb szempontok az IR LED kamera kiválasztásához
Az infravö­rös LED kamerák használata rohamosan elterjedt az utób­bi pár évben. A kezdő felhasználók gyakorta esnek zavarba a bőséges kí­nálat és a nagyszámú gyártó láttán. A saját vagy más kárán megszerzett tapasztalatok alapján rá kell jönniük, hogy az ár csak egy összetevő a sok kö­zül, amit figyelembe kell venni a legmegfelelőbb termék kiválasztásakor.

Ve­ze­ték nél­kü­li adatátvitel a vide­ós meg­figye­lésben
Mára a ve­ze­ték nél­kü­li rendsze­rek mindennap­jaink meg­szo­kott tech­nológiájává vál­tak. Az egyre komplexebb eszkö­zök meg­je­le­nésével wire­less hálózatok több és több iparágszámára nyújtanak biztos költség­hatékony meg­ol­dást.

ZOOM – ZOOM
A me­ga-, illetve a multi me­gapixe­les kame­rák és a háló­zati digitális video­rögzí­tők (NVR) hadrendbe állí­tásával kényte­len-kelletlen le­po­rolhatjuk a digitális zoo­mo­lás hasznave­he­tetlenségéről szó­ló előí­téle­te­inket. A ko­rábbi, me­gapixel alatti kame­rák ese­tében a képi forrásfájl részle­te­zettsége alatta maradt a mo­nitor felbontásának, így a zoo­mo­lás so­rán már semmilyen új információ nem bukkant elő, viszont a kép egy határon túl pixe­lessé vált és blokkokra töre­de­zett.

FÓKUSZ PÓKUSZ
Leg­utolsó írásomban egy olyan tervezé­si mód­szerrel ismertettem meg az olvasókat, amely a jelfeldolgozás mód­jától füg­getlenül lehető­sé­get ad különböző felismeré­si krité­riumok – személy, rend­szám – figyelembevé­telé­re a mé­retezés során. Az elmé­let ismerteté­sekor hallgatólagosan felté­teleztük, hogy mind a meg­világítás, mind a lencserend­szer egyéb beállításai szolgálatunkba szegőd­nek, és biztosítják az op­timális mű­ködéshez szüksé­ges maximális fókuszáltságot a látómező teljes mélysé­gé­ben. A gyakorlatban ez rend­szerint másképp alakul, a meg­világítástól, a választott fókusztávolság­tól és az autoírisz mű­ködé­sé­től füg­gő­en a látótérnek csak egy kisebb-nagyobb mélysé­gé­re tudunk éles ké­pet beállítani, míg az elő­tér, háttéréletlenné válik. Ahhoz, hogy a kameraop­tika együttes ké­pessé­gei maradéktalanul érvé­nyesülhessenek, nélkülözhetetlen a korrekt fókuszálás és ehhez a „mélység­é­lesség” mibenlé­té­nek ismerete.

FELBON­TÁSTÓL A FELISMERHE­TÔSÉGIG
Leg­utób­bi cikkemben a digitális és analóg kép­felbontás kö­zös alapokra visszavezetésével, a TV sorokban, illetve pixelekben kifejezett értékek oda-vissza átszámí­tásával fog­lalkoztam. Ezeket az ob­jektív mérő­számokat most már kiválóan alkalmazhatjuk kü­lönbö­ző, akár hib­rid rendszerek összehasonlí­tására is. A gyakorlatban azonban nem mérő­áb­rákon „kö­szö­rüljük” rendszereinket, hanem valóságos, térbeli, leg­több­ször nehezen számszerű­síthető elvárásokat, mint például a felismerhető­ség vagy leolvashatóság, igyekszünk kielégí­teni. Ezek az elvárások nyilvánvalóan visszahatnaka rendszer felbontására. Ennek a mértékét és a kalkuláció módját tekintjükát a kö­vetkezőkben.

Te­le­pü­lé­si tér­figye­lő rend­sze­rek IP há­ló­za­to­kon
Napja­inkban minden te­le­pü­lés tö­re kszik ar­ra , hogy az ott la­kók minél inkább ma­gu­ké­nak érezzék fa­lu­ju­kat, vá­ro­su­kat és ennek – egye­bek mellett – fontos ele­me­it ké­pe­zik az elérhe­tő infra­struktú­rák, igénybe ve­he­tő szolgálta­tá­sok és a biztonság.
Rö­vid ta­nulmá­nyunkban ar­ra igyekszünk rá vilá­gí­ta­ni, hogy ezeknek a cé­loknak a megva­ló­sí­tá­sát ho­gyan se­gí­tik elő a he­lyi önkormányza­tok, kistér­sé­gek szá­má­ra az IP ala­pú vide­o­rend­sze­rek a többcé­lú felhaszná­lást és a költségha­té­konysá­got szem előtt tartva.

DIGITÁLIS KÉPFELBON­TÁS
A di­gi­tális kame­rák és rögzí­tők elterje­dése a zárt láncú vi­de­o­tech­ni­kában nemcsak új fo­galmakat hoz magával, de a már jól  ismertnek hitt régi­ek is új értelme­zést kap­nak, gondoljunk csak például a sávszélesség vagy a felbontás példájára. Le­gyen szó  azonban bármi­lyen megoldásról, a vi­deo­megfi­gye­léssel szembe­ni elvárások, így a felismerhe­tőség, do­kumentálhatóság és archi­válhatóság a tech­ni­kai megvalósí­tástól függetle­nül ugyanazok maradnak. Ah­hoz vi­szont, hogy be­vált kri­téri­umainkat használni tudjuk, tisztában kell lenni a ro­kon értelmű fo­galmak, paraméte­rek közötti össze­függésekkel.

Megoldási lehető­sé­gek az analóg op­tikai kép­átvitelben
Az analóg vezeté­kes kép­átvitel nap­jainkban szinte csak a rézalap úkoaxiális és csavart érpáras megoldásokra korlátozódik. Pedig a vevői elvárások sokszor a lehetetlennel állítják szembe ezeket a technikákat. A túl nagy távolságok vagy a nagyszámú kábel szűk keresztmetszeten törté­nő fekteté­se mind egy, a fentiektől elté­rő megoldást kíván. Szerencsé­re a választásunk nem csak az IP-alapú vagy egyéb digitális megoldásokra korlátozódhat.

A valóság látványán csak ronthatunk, de nem mindegy, mennyit…
KAMERÁK A VIDEOMEGFIGYELÉSBEN – 2. RÉSZ

A valóság látványán csak ronthatunk, de nem mindegy, mennyit…
KAMERÁK A VIDEOMEGFIGYELÉSBEN – 1. RÉSZ

A Felhasználói tapasztalatok a digitális rögzítésről
Az alábbiakban szeretném megosztani Önökkel a PC alapú rögzítők használata és a vásárlói visszajelzések kapcsán ébredt  gondolataimat. Nem titkolt szándékom felhívni a figyelmet néhány üzemeltetési, kezelési hibára és a szünetmentesítés jelentőségére.

Amit az IP-ről tudni érdemes… – 2. rész
Az IP alapú videotechnikai rendszerek esetében alapvetően két irányvonalat udunk meghatározni:
a.– tisztán IP alapú kamerák, rögzítők
b.– analóg rendszerek felhasználásával
kialakított IP alapú videotechnika

Amit az IP-ről tudni érdemes… – 1. rész
Manapság az informatika és a videotechnika elterjedésének köszönhetően a két szakma egyre jobban kezd közeledni egymáshoz, illetve összeolvadni. Fontos, hogy az informatikusok és a videotechnikai szakemberek jól megértsék egymást. Az alábbiakban azt szeretnénk bemutatni, hogy az informatika és a videotechnika felől milyen általános és szigorú szabályokat kell betartani, hogy az IP alapú videorendszerünk megfelelően mûködjön egy informatikai hálózaton.

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet