Termékmonitor

Adat és információvédelem
Elektronikus jelzéstechnika (135)
Gépjárművédelem
Kommunikációtechnika
Mechanikus biztonságvédelem
Szolgáltatások
Tűzvédelem technika (5)

VBIP PRO

Vezetékes IP alapú átjelzések a tűzjelző és a behatolásjelző központokhoz


A tűzjelző központok hiba és riasztás átjelzésére is szigorú előírások (EN 54–21:2004) vannak, amellyel valószínűleg minden tűzjelzés fogadására alkalmas fel ügyeleti állomás üzemeltető is tisztában van. A szabályozásból két fontos pa ramétert érdemes kiemelni: az elsődleges útvonalon 10 másodpercen belül kell a jelzésnek megérkeznie és rendelkeznie kell egy másodlagos útvonallal is.
A 10 másodpercen belüli jelzésekre jellemzően TMT minősített IP alapú GPRS kommunikátorokat szoktak használni, melyek a tűzjelző központok kimeneteinek állapotait továbbítják a felügyeleti állomásra. Azokban az esetekben amikor a kommunikátor a bemeneteinek jelzését GSM hanghívással, Contact ID DTMF formátumban is le tudja adni, akkor az másodlagos útvonalként tekinthető, de vannak eszközök, amelyek mellé egy szintén TMT minősített telefon kommunikátort kell felszerelni a tartalékútvonal teljesítéséhez.
■ Sokan nem is tudják, hogy az IP alapú kommunikációnál átjelzés szempontjából nem csak a GPRS kommunikátorok kerülhetnek szóba, hanem a vezetékes IP kommunikátorok is. Üzemeltetés szempontjából gazdaságossága meg sem kérdőjelezhető a GPRS kommunikátorokkal szemben, hiszen csak olyan helyen javasolt használni, ahol már eleve van internet, így nem kell számolni plusz havi díjakkal, ami egy GPRS szolgáltatás esetén 3 évre 30-40 000 Ft. Használata még abban az esetben is gazdaságos, ha az IP kiszolgáló eszközöket (modem, router, switch) szünetmentesíteni kell. Működésével kapcsolatban ki kell emelni, hogy a kommunikáció szempontjából a leggyorsabb jelzésátvitelről van szó, ugyanakkor azt is fontos tudni, hogy a GPRS kommunikátorok egyszerű telepíthetőségével szemben, itt azért előfordulhatnak a védendő objektum IP hálózatának sajátosságai miatt olyan problémák, amelyek nagyobb hozzáértést igényelhetnek. Talán ez az egyik legjelentősebb oka annak, hogy hazánkban a vezetékes IP alapú kommunikátorok teljesen ismeretlenek.
■ A VILLBAU Biz ton ságtechnika Kft. által fejlesztett Tűzvédelmi Megfelelőségi Tanúsítvánnyal (TMT- 521112010) rendelkező VBIP PRO ezen próbál változtatni azzal, hogy egyetlen eszközbe van sűrítve egy IP és egy telefon kommunikátor, mindez a GPRS kommunikátoroknál jóval alacsonyabb áron. Ezzel a megoldással a tűzjelző központ kimeneteinek állapotát a leggyorsabb kommunikációval juttatja el az arra alkalmas felügyeleti vevőkészülékre (pl. ENIGMA II FIRE), és másodlagos útvonalként a legáltalánosabban használt kapcsolt vonalas telefonhálózaton történő DTMF Contact ID formátumot lehet használni.
■ Természetesen a VBIP PRO alkalmas arra is, hogy önálló telefon kommunikátorként működjön, így már meglévő GPRS kommunikátor másodlagos útvonalához is használható.
■ Mivel a készülék tűzjelzők mellett riasztóközpontokhoz is csatlakoztatható, ezért rendelkezik telefon dekóderrel is, így a riasztóközpontok telefonos kommunikátorára is beköthető. Rendhagyó módon a szokásos DTMF Contact ID kommunikáció mellett, a pulzus és DTMF 4/2-es formátumokat is ismeri.
■ A VBIP PRO bemenetei kimenetnek is programozhatóak, így IP-n keresztül akár vezérlésekre is használható. Szükség esetén, külön modulokkal a bemenetek (kimenetek) száma akár bővíthető is.
■ Olyan esetekben, amikor a riasztóközpont telefonos kommunikációja költségeinek csökkentése a cél, vagy a VOIP rendszerű telefonvonalra nem illeszthető a központ, a VBIP PRO telefonkommunikátor nélküli verziója, a VBIP használata a javasolt, melynek fejlesztésénél a legfőbb szempont, hogy a lehető legkisebb méretű és legolcsóbb kommunikátor legyen a piacon. Mivel egy soros porttal is rendelkezik, ezért a DTMF Contact ID telefonos kommunikációk mellett, arra alkalmas központ soros porton megjelenő eseményeit is képes fogadni és továbbítani IP formátumban.
■ További alkalmazási lehetőségei a soros/IP, illetve IP/soros konverter funkció, így akár két RS232 port is összeköthető IP-n keresztül két VBIP segítségével. Ugyanez a funkció használható olyan riasztóközpontoknál, ahol egy soros porton keresztül lehet megoldani a közvetlen programozást (pl. PARADOX központok). Ilyenkor a központ telefon kommunikátora is be van kötve, mert ezen keresztül kerülnek továbbküldésre az események, de mellette lehetőség van a soros / IP / soros konvertálás okán a riasztóközpont IP alapú távprogramozására is.
■ Az sem mellékes, hogy a távoli vezérléssel párhuzamosan, akár az is megoldható, hogy 2 darab VBIP modul segítségével kontaktusállapot változást lehessen IP-n keresztül továbbítani.

További információt kérjen a VillBau Kft. elérhetőségein, telefonon a 297-5125-ös számon vagy e-mail-en a mail@villbau.com címen.

© Detektor Plusz    2010    Minden jog fenntartva.
powered by SiteSet